دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۲۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۹۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ - ساعت ۸:۱۴
گزارش عصر اترک از حال و روز گندمکاران راز و جرگلان،

دلال ها زودتر از گندم‌‌ها به مزارع رسیدند/ ترش رویی گندمکاران به خرید تضمینی

تعیین نرخ 2 هزار و 500 تومانی خرید تضمینی گندم از سوی دولت و مقایسه آن با هزینه های تمام شده برای تولید هرکیلو گندم باعث شده کشاورزان این روزها روی خوش به خرید تضمینی گندم نشان ندهند.
 دلال ها زودتر از گندم‌‌ها به مزارع رسیدند/ ترش رویی گندمکاران به خرید تضمینی ,راز و جرگلان، مشکلات گندم کاران، خرید تضمینی گندم

به گزارش عصر اترک با آغاز فصل برداشت گندم از مزارع شهرستان راز و جرگلان، مشکلات کشاورزان نیز در سر زبان ها و شبکه های اجتماعی گرم می شود. این موضوع حاکی از آن است که ظاهرا دولتی ها، کشاورزان را درک نمی کنند و به بهانه جبران هزینه های تولید و پرداخت سود متعارف در راستای حمایت از کشاورزان، آتش به خرمن آن ها می اندازد.

کشاورزان هم قیمت خرید تضمینی گندم به نرخ 2 هزار و 500 تومان را نپذیرفته و روی خوش به خرید تضمینی دولت نشان نمی دهند.

خبری از مراکز خرید تضمینی گندم نیست
محمد نورانی یکی از کشاورزان بخش جرگلان با بیان این که اکنون زمان برداشت گندم در شهرستان آغاز شده، گفت: هم چنان مراکز خرید تضمینی گندم در بخش جرگلان آغاز به کار نکرده اند و این سبب ورود دلالان به بازار گندم و به تبع به خطر افتادن خودکفایی این محصول و استفاده به عنوان نهاده های دامی از سوی کشاورزان می شود.
این کشاورز به برداشت گندم از هفته آخر خرداد ماه در شهرستان اشاره و اظهار کرد: ده روزی است که برداشت گندم توسط کشاورزان آغاز شده ولی مراکز خرید تضمینی در شهرستان مستقر نشده اند و کشاورزان از انبار گندم های خود درمانده اند، از طرفی ذخیره سازی گندم در انبارها می تواند مشکلات متعددی همچون بیماری و اُفت کیفیت گندم را دربرداشته باشد.

قیمت خرید تضمینی از سوی دولت منصفانه نیست
یکی دیگر از کشاورزان بخش غلامان گفت: برخی از کارگزاران مراکز خرید تضمینی، گندم های کشاورزان را با عنوان اُفت بالا و قیمت پائین تر از مصوب خریداری می کنند.
این کشاورز اضافه کرد: در شرایطی که نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم مطابق با هزینه های تولید از کشاورزان باید بیشتر از 2 هزار و 800 تومان باشد، اما دولت 2 هزار و 500 تومان بابت خرید هر کیلو گندم پرداخت می کند که منصفانه و عادلانه نیست و با احتساب هزینه حمل ونقل و اُفت هایی که در نظر گرفته شده است، عملا این مبلغ به دست کشاورزان نمی رسد.

بیشترین سود، عاید دلالان می شود
کریم دهش یک دیگر از کشاورزان شهرستان از جولان دادن دلالان در بازار خرید گندم خبر داد و گفت: با توجه به نرخ خرید دولتی، کشاورزان از عرضه گندم به مراکز دولتی امتناع می کنند، دلالان در بازار حضور پیدا کرده تا بتوانند با سوءاستفاده از موقعیت فعلی بیشترین سود را عاید خود کنند.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان راز و جرگلان در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک از راز و جرگلان با اشاره به مستقر نشدن مراکز خرید تضمینی گندم در شهرستان عنوان کرد: با توجه به مرطوب بودن گندم ها و عدم حضور کمباین ها در شهرستان، برداشت گندم هنوز به صورت انبوه اقدام نشده است.


وی افزود: با اداره غله استان و شرکت های تعاون روستایی هماهنگی ها جهت ضدعفونی انبارهای مراکز خرید و استقرار در شهرستان صورت گرفته و مقرر شده از چهارم تیر به خرید تضمینی گندم در شهرستان اقدام کنند.
وی تصریح کرد: 5 مرکز خرید گندم در شهرستان آغاز به فعالیت می کنند که تولیدات زیر 8 تن را خریداری می کنند و بالاتر از این میزان می بایستی به سیلوهای مراکز خرید در مرکز استان یا شهرستان مانه و سملقان مراجعه کنند.

الله وردی خادمی در رابطه با مشکل نابرابری اُفت بالای گندم کاران، خاطر نشان کرد: در مراکز خرید علاوه بر ناظر مستقیم، مرجع رضایت طرفین مستقر هستند، درصورتی که بین مراکز و کشاورز اختلاف نظر به وجود آید این مراجع تا حصول رضایت طرفین کار کارشناسی می کند.
وی تصریح کرد: حضور دلالان در مراکز خرید ممنوع است و افراد خاطی برابر قانون برخورد خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی راز و جرگلان در پایان با اشاره به تسطیح راه های بین مزارع اظهار کرد: راه های بین مزارع در بخش غلامان به طور کامل تسطیح شده، در بخش مرکزی و جرگلان نیز توسط 2 دستگاه گریدر در حال تسطیح راه های بین مزارع است که تا روز های آینده به پایان خواهد رسید.

انتهای پیام / امین فیروزبخت

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک