دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱/۱۸/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۹۳۶۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ساعت ۱۸:۱۰
فرماندار شهرستان فاروج

دریچه سد چری فاروج به روی کشتزارهای منطقه گشوده می‌شود

فرماندار فاروج گفت: دریچه‌های سد چری این شهرستان تا هفته دولت امسال برای بهره‌برداری کشاورزان منطقه از آب ذخیره شده در پشت این سد، گشوده می‌شود.
دریچه سد چری فاروج به روی کشتزارهای منطقه گشوده می‌شود,

به گزارش گروه دریافت خبر صبح فاروج، مسعود صادق تیتکانلو، فرماندار شهرستان فاروج گفت: علیرغم اجرای شبکه نوین آبیاری در سطح ۷۰۰ هکتار از اراضی پایین دست سد چری، بسته بودن دریچه سد تا کنون مانع از بهره برداری از آب آن در بخش کشاورزی بوده است.

وی افزود: با وجود اجرای شبکه نوین آبیاری در سطح وسیعی از مزارع منطقه، خرابی دریچه حوضچه سد، به سرقت رفتن شیرفلکه ها و یا به سرقت رفتن تجهیزات آن، مانع استفاده کشاورزان از این منبع آبی شده است.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه ای با شرکت سهامی آب منطقه ای خراسان شمالی برای رفع این مشکلات سد، گفت: براساس این تفاهم نامه نیمی از هزینه رفع نواقص این بخش از اعتبارات شهرستان و نیمی نیز از منابع آب منطقه ای استان تامین می شود.

صادق تیتکانلو بدون اشاره به رقم مورد نیاز برای برطرف کردن این مشکلات و خرید اقلام مورد نیاز، گفت: برای اجرای شبکه نوین آبیاری در سطح ۷۰۰ هکتار از کشتزارهای منطقه، ۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

طرح شبکه آبیاری و زهکشی زمین‌های پایاب سد چری باید در سه سال انجام می شد و اعتبار پروژه در سال ۹۲ مصوب شده بود اما عملیات اجرایی آن عملا از سال ۹۳ آغاز شد.

برای اجرای این پروژه ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده بود و مرحله آخر اجرای طرح آبیاری تحت فشار با هدف بهبود روش آبیاری هزار و ۱۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی پایاب سد چری به بهره برداری رسید.

شبکه آبیاری و زهکشی زمین‌های پایین دست سد چری، هشت هزار و ۶۰۰ متر طول دارد.

پیش‌تر آب رودخانه چری با نهرهای سنتی به کشتزارها منتقل و زمین ها به روش غرقابی آبیاری می شد که بازده آبیاری از ۳۵ درصد فراتر نمی رفت اما با بهره برداری از شبکه آبیاری و زهکشی زمینهای پایاب سد چری، بازده آبیاری تا ۹۰ درصد افزایش خواهد یافت.

سد چری که توان تنظیم سالانه ۶ میلیون مترمکعب آب را دارد در ۱۰ کیلومتری غرب شهر فاروج با هدف کنترل سیلابهای فصلی منطقه و تامین آب مورد نیاز کشاورزی ساخته شده و در سال ۱۳۷۷ به بهره برداری رسیده است

 

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک