یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۲:۵۱ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۴۱ - اذان مغرب:۱۷:۰۹:۲۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس ورزشی | کد خبر: ۲۸۲۹۴۹۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ - ساعت ۸:۱۸

کاهش محرومیت برخی ورزشکاران دوپینگی ایران به خاطر انتقاد «وادا»

بنابر اعلام قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ و به دلیل انتقاد وارد شده از سوی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، پرونده برخی متخلفان ایران در راستای کاهش محرومیت در دست بررسی مجدد است.
کاهش محرومیت برخی ورزشکاران دوپینگی ایران به خاطر انتقاد «وادا»,

فرزاد شارکی  در مورد آخرین بررسی‌ها بر روی تست دوپینگ ورزشکاران ایران گفت: نمونه‌هایی از سال ۲۰۱۹ باقی مانده که هنوز در مورد آنها اعلام رای قطعی نشده است. برخی از این نمونه‌ها جزو تست‌های مشکوک بودند. وضعیت این تست‌ها در بررسی‌های اولیه به گونه‌ای نبود که مثبت اعلام شوند اما به خاطر شک و ابهامی که در مورد آنها وجود داشت، مجدد با دستگاه‌های پیشرفته آنالیز شدند. در آنالیز دوباره مثبت بودن آنها قطعی شد.

وی با تاکید بر اینکه آنالیز مجدد این نمونه‌ها در آزمایشگاه آلمان هزینه‌های دوباره ای روی دست ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران گذاشت، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به نتیجه قطعی و بدون ابهام در مورد این تست‌ها باید این هزینه را متحمل می‌شدیم.

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با یادآوری اینکه برای ۱۴ نمونه از تست‌های دوپینگ سال ۲۰۱۹ هنوز حکمی صادر نشده است، گفت: البته در مورد ۷ نمونه که شامل سه تست دوچرخه سواری، ۳ تست کشتی و یک تست بولینگ و بیلیارد است رای قطعی مشخص شده و دوره قانونی برای اعلام اعتراض احتمالی هم طی شده است. این احکام را به زودی اعلام می‌کنیم. در مورد تست ۷ ورزشکار دیگر اعلام حکم شده است اما ورزشکاران خاطی طبق قانون فرصت دارند تا در صورت اعتراض آن را به نادو اعلام کنند. این دوره قانونی ۱۸ تیرماه به پایام می‌رسد. بعد از آن اعلام رای می‌کنیم.

شارکی با بیان اینکه بعد از اعلام رای این ۱۴ تست، پرونده دوپینگ سال ۲۰۱۹ میلادی با مجموع ۵۷ نمونه مثبت بسته خواهد شد، به یک موضوع اشاره کرد و گفت: اسفندماه سال گذشته نمایندگان آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) در بازرسی از عملکرد نادو ایران، نسبت به برخی احکام و میزان محرومیت تعیین شده برای آنها به خاطر عدم مطابقت با استاندارهای وادا ایراد گرفتند. به همین دلیل پرونده این احکام مجدد به کمیته استیناف ارجاع داده شد تا بررسی و تجدید نظر لازم در مورد آنها صورت بگیرد. ایراد وادا و بررسی‌های تکمیلی در نادو در جهت کاهش مدت زمان محرومیت است.

وی همچنین در مورد وضعیت نمونه گیری های انجام شده در سال جاری میلادی نیز توضیح داد و گفت: تا پیش از بحران کرونا و لغو فعالیت‌های ورزشی تعداد ۱۴۹ نمونه از ورزشکاران ۱۴ رشته گرفته شده بود. این نمونه‌ها همزمان برای آزمایشگاه‌های آلمان و قطر ارسال شد. اعلام ۳ نمونه مثبت نتیجه بررسی متخصصان این دو آزمایشگاه بود.

به گفته قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، بررسی‌های اولیه بر روی پرونده سه ورزشکار متخلف سال جاری میلادی انجام شده اما هنوز به مرحله صدور رای قطعی نرسیده است.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک