دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۳/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۰۷:۴۰ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۵۱ - اذان مغرب:۲۰:۰۶:۵۵

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۲۹۵۴۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ - ساعت ۱۸:۱۲

حمایت از مصرف‌کنندگان در کما به سر می‌برد/ گرانی‌ها معیشت مردم را با چالش روبرو کرده است

گروه استان‌ها ـ معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به اردیبهشت ماه امسال برای خانوارهای شهری این استان ۲۹.۳ درصد است.
حمایت از مصرف‌کنندگان در کما به سر می‌برد/ گرانی‌ها معیشت مردم را با چالش روبرو کرده است,
متاسفانه این روزها شاهد روند صعودی قیمت‌ها علی‌رغم کاهش درآمدها به دلیل شیوع کرونا هستیم و با افزایش ساعتی قیمت‌ها که جیب خالی مردم جوابگوی  آن نیست معیشت آنها را با چالشی جدی روبرو کرده است.

این درحالی است که در برخی از صنوف عبارت "همین حالا بخر تا چنددقیقه دیگر همین هم نیست." بیش از گذشته استفاده می‌شود که حکایت از نابسامانی‌های آتی دارد و نشان دهنده سوء مدیریتی قابل توجه در بازار نه فقط در منطقه‌ای خاص از کشور بلکه تقریبا در تمامی مناطق است.

استان اردبیل نیز از قاعده بالا مستثنی نشده و مشکلات اقتصادی تا حد نگران کننده‌ای ساکنان منطقه را تحت تاثیر خود قرارداد و به قول معروف تراز دخل و خرجشان را برهم زده است. این شرایط زمانی اتفاق افتاده که اغلب مسئولان خبر از مدیریت و نظارت دقیق بازار می‌دهند ولی آنچه مهم است واقعیت زندگی و تامین نیازهای اولیه آن است.

حضور بازرسان نظارتی در بازار دردی از گرانی را دوا نکرد

 

سید غنی نظری خانقاه در پاسخ به وضعیت نابسامان بازار این روزها در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: متاسفانه حمایت از مصرف‌کنندگان وزارت صمت در کما به سر می‌برد و بازرسان بازار با حضورشان دردی از گرانی را درمان نمی‌کنند.

 

وی بیان کرد: ضعف و عدم مدیریت وزارت صمت هم‌اکنون وابستگی‌ها به سمت بیگانگان بیشتر شده و دست نیاز به سمت آنان بیشتر دراز می‌شود و مشخص نیست که چرا قیمت‌ها ساعتی بالا می‌رود و هیچ اقدام عملیاتی در این زمینه انجام نیافته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مهم رایزن‌های بازرگانی نیز گفت:اهمیت به تقش بازاریابی و استفاده از ظرفیت آنان برای توسعه بازرگانی و اقتصاد مملکت یک امر مهم و اساسی است که باید مورد توجه واقع شود.

نظری خانقاه اظهار کرد: متاسفانه مشخص نیست که قیمت غیرعاقلانه مرغ و تخم مرغ چرا سر به فلک کشیده و هیچ توضیحاتی در این زمینه ارائه نمی‌شود و اقدامی برای کنترل قیمت خودرو و قیمت لاستیک علی‌رغم افزایش تولیدات 30 درصدی آن انجام نمی‌شود.

وی بیان کرد: گرانی در کشور کاملا مشهود است ولی اقدام مناسبی برای بهبود وضعیت انجام نمی‌شود و علی‌رغم این مسئله برای توسعه اشتغال و نیز افزایش حقوق کارگران تصمیمی اتخاذ نمی‌شود تا بتوان وضعیت را به شرایط مناسب درآورد.

نظری خانقاه افزود: انتظار ما از دولت این است که تمام سعی و تلاش خود را برای ایجاد رفاه و آسایش مردم به کار گیرد و برای بهبود وضعیت موجود اقدامی انجام دهد.

نرخ تورم در اردبیل از مرز 29.3 درصد گذشت

فریبرز دهقان پیش از ظهر امروز در دیدار با برخی مسئولین در اردبیل اظهار داشت: نرخ تورم 12 ماه منتهی به اردیبهشت ماه امسال برای خانوارهای شهری این استان 29.3 درصد است.

وی بیان کرد: نرخ تورم مناطق روستایی اردبیل 31.1 درصد است بیان کردکه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و برای خانوارهای استان نیز به 203.6 درصد رسیده است که طبق برآوردهای به عمل آمده فرآیند شاخص قیمت‌ها افزایش یافته که آمارگیرها با مراجعه به مغازه‌ها و واحدهای تجاری به دنبال پر کردن فرم‌های تعیین شده هستند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: شاخص عمده گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز ارتقا یافته و درصدد هستیم در راستای تفاوت نرخ‌ها نسبت به ماه‌های گذشته آمار مشخصی را احصا کنیم.

دهقان تصریح کرد:‌ طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده درصدد هستیم میانگین آمار کشوری را احصا کرده و تورم 12 ماهه منتهی به همان ماه را به دست آوریم تا تغییر ماهانه شاخص قیمت کالاها و مصرف خانوار به دست آید که در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم به عمل آمده است.

وی اظهار کرد: در این روش آمارگیری نرخ تمامی اجناس بازار به همان شکل در بازار است ثبت می‌شود و آمارها در نهایت بدون هیچ دخالتی در اختیار مسئولان مربوطه قرار می‌گیرد.

متاسفانه تاکنون هیچ متولی و نهادی در ارتباط با کنترل قیمت بازار اقدام مناسبی انجام نداده و مردم همچنان در امید و آرزوی حرکتی از سوی مسئولین ذی‌ربط هستند تا بتوان شرایط کنونی را سامان بخشید.

به‌هرحال امروز روند صعودی قیمت‌ها به‌گونه‌ای بوده که نه تنها مردم بلکه مسئولان را هم به واکنش واداشته‌است و باید دید آقا واقعا وعده‌های مدیریتی که از سوی بخش‌های مختلف دولتی داده می‌شود اجرایی خواهد شد یااینکه بازهم سفره معیشتی مردم کوچک می‌شود.

انتهای پیام/132/ تسنیم 

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک