شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۱۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس کرونا | کد خبر: ۲۸۲۹۶۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ - ساعت ۸:۵۹
کارشناس بیماری های واگیر علوم پزشکی خراسان شمالی :

عوارض بیماری کووید ۱۹ در افراد دارای فشارخون بالا بیشتر و شدیدتر است

کارشناس بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: اگر فردی دچار پرفشاری خون باشد و همزمان به کووید ۱۹ نیز مبتلا شود عوارض و نشانه های بیماری در این فرد بیشتر و شدیدتر بروز می کند که در برخی موارد باعث مرگ خواهد شد.
عوارض بیماری کووید 19 در افراد دارای فشارخون بالا بیشتر و شدیدتر است,

به گزارش گروه دریافت خبر عصراترک، فلوریا انفرادی اظهار کرد: افراد دارای بیماری های غیر واگیر مانند پرفشاری خون، دیابت، چربی خون، بیماری های قلبی و مشکلات تنفسی و چاقی ییشتر در معرض ابتلای کووید 19 هستند و همچنین شدت بیماری و مرگ و میر در این افراد بیشتر است.
وی درخصوص فشارخون گفت: همه افراد فشار خون دارند به دلیل اینکه وقتی قلب، خون را پمپاژ می کند تا خون به قسمت های مختلف بدن برسد این پمپاژ خون دارای یک فشاری است که اگر از یک حدی بالاتر رود یعنی بالاتر از ۱۴ روی ۹ فرد دارای فشار خون بالا است.
انفرادی ادامه داد: پرفشاری خون یک بیماری دستگاه گردش خون است و در صورت عدم کنترل آن در درازمدت، مشکلاتی را در ناحیه قلب، کلیه و چشم ایجاد می کند که منجر به سکته های قلبی و مغزی می شود.
وی سپس به ارتباط بین فشارخون و کووید 19 اشاره و بیان کرد: اگر فردی دچار پرفشاری خون باشد و همزمان به کووید ۱۹ نیز مبتلا شود عوارض و نشانه های بیماری در این فرد بیشتر و شدیدتر بروز می کند که در برخی موارد باعث مرگ می شود.
انفرادی افزود: فشار خون بیماری ای نیست که تنها با دارو کنترل شود بلکه برای مقابله با آن باید شیوه زندگی تغییر کند مثلا در وعده های غذایی روزانه حدود ۴۰۰ گرم میوه و سبزیجات تازه گنجانده شود و میزان مصرف نمک، چربی ها و غذاهای سرخ کردنی نیز کاهش یابد.
وی خاطرنشان کرد: استرس و اضطراب در افزایش فشارخون تاثیرگذار است و هر چه فرد مضطرب تر و پر استرس باشد فشارش خون بالا می رود و کنترل نمی شود لذا اموختن مهارت های زندگی می تواند کمک زیادی به این افراد کند.
انفرادی عنوان کرد: گاها در شبکه های اجتماعی گفته شده که مصرف داروهای کنترل فشار خون باعث عوارض بیشتر کووید ۱۹ می شود درصورتی که این ادعا به اثبات نرسیده است بنابراین افرادی که داروهای کنترل فشار خون مصرف می کنند از قطع داروی خود به دلیل این شایعات خودداری نموده و با اطلاع از میزان فشار خون خود و مشورت با پزشک معالج به طور مرتب از داروهای خود استفاده کنند.
وی تاکید کرد: افراد دارای پرفشاری خون حتما پیاده روی و ورزش سبک به مدت روزی ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت را در برنامه خود قرار دهند چرا که این کار باعث کنترل فشار خون می شود.

 

انتهای پیام/ 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک