سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲/۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس ورزشی | کد خبر: ۲۸۲۹۶۲۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ - ساعت ۱۸:۲۳

ابهامات اساسنامه مشترک فدراسیون‌های ورزشی/ دخالت یا استقلال فدراسیون‌ها؟

اساسنامه فدراسیون‌های ورزش در حالی برای تصویب به شورای نگهبان ارسال شده که مسئولان ورزشی باید با اقدامات به موقع، مانع از بروز اتفاقات قبلی شوند.
ابهامات اساسنامه مشترک فدراسیون‌های ورزشی/ دخالت یا استقلال فدراسیون‌ها؟,
موضوع تصویب اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی در ایران یکی از مسائل مهم در سطح کلان ورزش است که به نوعی آینده رشته‌های مختلف ورزشی را نیز رقم می‌زند. کار نگارش و تهیه و ارائه اساسنامه فدراسیون‌ها به شورای نگهبان انجام شده، اما هنوز به تصویب نرسیده است.

دخالت یا عدم دخالت دولت و همچنین استقلال یا عدم استقلال فدراسیون‌ها دو موضوع اساسی در اساسنامه فدراسیون‌ها هستند که باید مورد توجه قرار گیرد. شنیده شده برخی موارد ذکر شده در اساسنامه به گونه‌ای است که دست دولت را برای برخی دخالت‌ها در ورزش باز می‌گذارد و این همان نکته‌ای است که می‌تواند برای ورزش ایران در آینده دردسرساز شود.

همه ما مرز میان «دخالت» و «نظارت» را می‌دانیم و دایره اقدامات مسئولان در هر کدام از بخش‌ها که می‌تواند منجر به دخالت یا نظارت شود، مشخص است. همه دولت‌ها در کشورهای مختلف با توجه به اینکه بودجه بخشی از ورزش کشورشان را تامین می‌کنند، تا حدی در مسائل گوناگون دخالت دارند و حتی این آگاهی از سوی مسئولان بین‌المللی نیز وجود دارد، اما قرار نیست این مسئله منجر به عدم استقلال فدراسیون‌ها شود. در واقع این همان موضوعی است که در سال‌های گذشته ورزش ایران را در نهادهای بین‌المللی دچار مشکلاتی کرد، چرا که در اساسنامه‌های فدراسیون‌ها دست دولت بیش از اندازه باز گذاشته شده و این موضوع از نگاه نهادهای جهانی، به استقلال فدراسیون‌ها ضربه می‌زند.

موضوع دیگری که باید به آن توجه جدی کرد، بحث تفاوت در نسخه داخلی اساسنامه با نسخه ارسالی به فدراسیون‌های جهانی مربوط به هر رشته است. در گذشته شاهد این بودیم که مشابه چنین اتفاقی در یکی از فدراسیون‌ها رخ داد و این مسئله باعث اختلافات داخلی زیادی را میان مسئولان فدراسیون و نهادهای بالادستی به وجود آورد. قطعاً این بار باید از اتفاقات گذشته درس گرفت و با اقدامات بهتر مانع از رقم خوردن چنین وضعیتی شد.

فعالیت بانوان در برخی رشته‌هایی که هنوز شرایط و بستر آن فراهم نشده هم دیگر موضوعی است که در اساسنامه مشترک فدراسیون‌ها به آن توجه کرد. در واقع همه این شرایط باید در اساسنامه مدنظر قرار گیرد تا ورزش بدون کمترین هزینه و مشکل پیش برود.

اساسنامه کمیته ملی المپیک نیز توسط شورای نگهبان مورد قبول قرار نگرفته و همین مسئله نشان می‌دهد که گردآوردگان اساسنامه فدراسیون‌ها باید به حساسیت‌هایی که در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی وجود دارد، توجه بیشتری داشته باشند.

 

انتهای پیام/ تسنیم

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک