چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۷/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۹۷۴۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۲۵ - ساعت ۱۴:۲۹
رئیس سازمان هواشناسی کشور:

هواشناسی کشور با استانداردهای جهانی فاصله دارد/هزینه در حوزه هواشناسی،حفاظت از جان ومال مردم است

سحر تاج بخش ضرورت ارتقا وضعیت موجود سامانه های هواشناسی در کشور را بسیار مشهود و محسوس خواند و گفت: هواشناسی کشور در شبکه پایش و دیدبانی با استانداردهای جهانی فاصله بسیارزیادی دارد و نیازمند یک اراده و حمایت ملی است که بتواند حداقل این استانداردها در کشور فراهم شود.
هواشناسی کشور با استانداردهای جهانی فاصله دارد/هزینه در حوزه هواشناسی،حفاظت از جان ومال مردم است,

به گزارش عصراترک، سحر تاج بخش، رئیس سازمان هواشناسی کشور پیش از ظهر امروز در جلسه امضای تفاهم نامه توسعه همکاری های استانداری خراسان شمالی و سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه تغییراقلیم در کشور مشهود است و پدیده های حدی بسیار متنوع و به فراوانی رخ می دهد، اظهار داشت:  در سازمان جهانی هواشناسی بیش از 32 پدیده حدی شناسایی شده که بخش اعظمی از این مخاطرات و بلایای طبیعی مرتبط با شرایط جوی و آب و هوا شامل بارشهای سنگین برف و باران، رخداد سیلاب، گردوخاک، وزش بادهای شدید و ... می شود.

وی ضرورت ارتقا وضعیت موجود سامانه های هواشناسی در کشور را بسیار مشهود و محسوس خواند و ادامه داد: هواشناسی کشور در شبکه پایش و دیدبانی با استانداردهای جهانی فاصله بسیار زیادی دارد و نیازمند یک اراده و حمایت ملی است که بتواند حداقل این استانداردها در کشور فراهم شود.

تاج بخش اضافه کرد: طی یک سال اخیر، سازمان بدون کار توسعه ای با بهره مندی از حداکثر ظرفیت کارشناسی در سطح کشور،  با حمایت های وزارت راه و شهرسازی موفق به بهبود نوع پیش بینی ها و چگونگی هشدارها شده ، بخصوص بعد از سیلابی که در نوروز سال 98 و اسفند سال 97 اتفاق افتاد، تلاش بر این است که مسیر در راستای ارتفا و تقویت سازمان هواشناسی کشور ادامه پیدا کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه رئیس دولت سه مسیر اصلی را در سازمان هواشناسی کشور شامل ارتقا منابع مالی، ارتقا منابع انسانی وبهبود  و به روز رسانی سازمان اعلام کرده است، گفت: این مسئله در سطح ملی از طریق ستاد و در سطوح استانی از طریق مدیران استانی، در حال پیگیری است.

تاج بخش خاطرنشان کرد: ابلاغ دو قانون مدیریت بحران و هوای پاک به هواشناسی کشور وظایف سنگینی را برعهده این سازمان تکلیف کرده که باتوجه به این شرایط قانونی، ضرورت ارتقا و تقویت سازمان هواشناسی بیش از پیش احساس می شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: هزینه کردن در حوزه هواشناسی، در واقع سرمایه گذاری برای حفاظت از جان و مال مردم و حفاظت از سرمایه های ملی کشور است.

تاج بخش با اشاره به اینکه استان خراسان شمالی با داشتن مساحت 28 هزار و 400 کیلومتر مربع ، 130 ایستگاه هواشناسی مستقر دارد، گفت: در کشور به طور متوسط در هر 220 کیلومتر یک ایستگاه مستقر است در حالی که استانداری جهانی هر 20 کیلومتر یک ایستگاه است و در استان های پهناور کشور وضعیت بسیار وخیم است.

وی با بیان اینکه به دلیل تنوع اقلیمی، توپوگرافی پیچیده در کشور قطعا این شبکه دیدبانی جوابگوی تمام نیازهای کشور نیست،گفت: باتوجه به پیامدهای تغییر اقلیم که امروز گریبان گیر کشور شده است، طی ماه های اسفند 98 و فروردین 99 حدود 60 روز تعداد 85 سیلاب به ثبت رسید که در واقع در روز 1.4 سیلاب رخ داده است.

این مقام مسئول تمام تلاش سازمان هواشناسی کشور را در سطح ملی رسیدن به حداقل های بین المللی عنوان کرد و گفت: امید است با حمایت و کمک دولت به این جایگاه برسیم.

وی با اشاره به اینکه سامانه هشدار سیل در استان های خراسان شمالی، لرستان، خوزستان، گیلان و هرمزگان به صورت لحظه ای فعال است، گفت: راه اندازی فاز نخست سامانه هشدار سیل در دستور کار امسال قرار گرفته است اما باتوجه به وضعیت اعتباری که در کشور وجود دارد، برنامه بر این روال تعریف شد  که سامانه های منفرد به صورت یکپارچه دربیایند و پیش بینی هواشناسی که بحث اصلی است، به روز رسانی شود.

تاج بخش همچنین مسئله پیش بینی آلاینده های جوی که براساس قانون هوای پاک به سازمان هواشناسی تحویل داده شده است را دومین برنامه در دستور کار امسال عنوان کرد.

 

انتهای پیام/ رحمانی

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک