پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۶:۲۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۱ - اذان مغرب:۱۷:۰۴:۵۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۲۸ - ساعت ۱۲:۴۷
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی خبر داد:

فوت ۳۱ نفر براثر سو مصرف مواد مخدر در خراسان شمالی/ سیگار و قلیان دروازه های ورود به مصرف مواد مخدر

سعید آیتی با بیان اینکه در سال گذشته 31 نفر از خراسان شمالی به دلیل سو مصرف مواد مخدر جانشان را از دست داده اند، گفت: این در حالی است که از ابتدای سال جاری تاکنون پنج فوتی در این زمینه به ثبت رسیده است
فوت 31 نفر براثر سو مصرف مواد مخدر در خراسان شمالی/ سیگار و قلیان دروازه های ورود به مصرف مواد مخدر ,

سعید آیتی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک اظهار داشت: طبق شیوع شناسی که در سال 97 در کشور انجام شده است،  7.2 درصد شامل 40 هزار نفر از جمعیت فعال استان خراسان شمالی که در رده سنی 15 تا 64 سال است، گرفتار اعتیاد هستند.

وی با اشاره به اینکه در دیماه سال 98 براساس شیوع شناسی که نسبت به کل جامعه استان انجام شد، 11.58 درصد مردم در سراسر استان دارای اعتیاد هستند، گفت: براین اساس 60 هزار از مردان و 20 هزار از زنان در استان دارای اعتیاد هستند.

این مقام مسئول اضافه کرد: در شیوع شناسی در سراسر کشور مبنای ارزیابی جمعیت فعال است، براین اساس 9 درصد از جمعیت فعال استان خراسان شمالی زنانی هستند که میانگین سنی آنها 34 سال بوده است.

وی یادآور شد: اعتیاد زنان در همه رده های سنی وجود دارد که تا رده سن 18 سالگی در بیمارستان ها تحت درمان قرار می گیرند و بعد از آن به مراکز کلینیک ترک اعتیاد ارجاع داده می شوند.

آیتی با بیان اینکه در استان خراسان شمالی سه کمپ شبانه روزی ترک اعتیاد ویژه بانوان فعال است، گفت: دو کمپ مستقر در بجنورد در مجموع ظرفیت پذیرش 60 نفر و کمپ شیروان براساس ماده 16 که مشمول معتادان متجاهر می شود 60 نفر را پوشش می دهد.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان های استان باتوجه به کوچک بودن فضای شهر درخواستی برای راه اندازی مرکز ترک اعتیاد ویژه بانوان داده نشده است، گفت: با توجه به شرایط اجتماعی جامعه در استانهای کوچک، خانواده ها تمایلی ندارند که عضو خانواده شان که درگیر اعتیاد شده است را به مراکز ارجاع دهند گاها تعداد کل ظرفیت های مراکز شبانه به تکمیل 100 درصدی نمی رسد.

آیتی افزود: با حضور در دوره درمانی یک ماهه در کمپ های ترک اعتیاد، معمولا از لحاظ جسمی این افراد درمان می شوند چراکه در این مدت هیچ گونه مواد مخدری را مصرف نمی کنند، اما از لحاظ روحی و روانی پاک نشده اند و با حضور در محیط زندگی شان گاها مجدد اقدام به مصرف می کنند.

 

50 درصد از مادرانی که ترک کرده اند به سمت مواد نمی روند

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: 50 درصد از بانوانی که دارای فرزند هستند، به سمت استفاده مجدد از مواد نمی روند، اما بخش دیگری از این افراد به دلیل شرایط خانوادگی، محیط زندگی و اجتماعی، دوستان و نبود شغل مجددا مصرف را از سر می گیرند، با این وجود نسبت برگشت به اعتیاد در زنان از مردان کمتر است.

وی یادآور شد: تعداد زنان معتاد متجاهر در استان خراسان شمالی خیلی محدود هستند، این افراد براساس قانون درمان می شوند و تمام هزینه های درمان فرد از طرف شورای هماهنگی مواد مخدر تامین خواهد شد.

آیتی با بیان اینکه تاکنون در کشور شیوع شناسی اعتیاد ویژه بانوان انجام نشده است، گفت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از بانوانی که دچار اعتیاد شده اند، اعتیاد خود را پنهان می کنند، قطعا نمی توان به صورت دقیق در این مسئله ورود پیدا کرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت: بر اساس آمار انتشار یافته در سال 95، 5 درصد زنان استان اعتیاد دارند که در آمار سال 97 به 9 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

 

اعتیاد زنان تحت تاثیر همسران

آیتی بیان داشت: براساس بررسی های صورت گرفته گروه زیادی از زنان تحت تاثیر اعضای خانواده به خصوص همسرانشان به سمت اعتیاد کشیده می شوند.

وی گفت: جوانان به خصوص قشر دانشجو براساس توهمات، اطلاعات نادرست، لاغری، تمرکز در مطالعه، کنجکاوی در مصرف و شادابی، کسب هویت، رفع بحران های روحی و عاطفی به سمت استفاده از مواد مخدر سوق داده می شوند که غالبا نوع استفاده در جوانان بیشتر در نوع صنعتی است.

این مقام مسئول گفت: اعتیاد زنان در سنین بالا، معمولا در روستاها و برای رفع دردهای ناشی از خستگی کار و با استفاده ازمواد سنتی رخ می دهد.

وی عوارض ناشی از اعتیاد پنهان زنان را از درگیری با اعتیاد خطرناک تر خواند و گفت: زنان و دخترانی که پس از درگیری با اعتیاد آن را پنهان می کنند، معمولا برای تامین مواد ناخواسته درگیر آسیب های اجتماعی از جمله روابط جنسی نامشروع، سرقت و فحشا را به دنبال دارد.اعتیاد یک زن برابر با از هم پاشیدگی یک خانواده است

آیتی با اشاره به اینکه زنان پایه و ستون اصلی هر خانواده ای هستند، گفت: اعتیاد زنان در واقع شاکله خانواده را از هم می پاشد، چراکه دیگر مرد تمایل به ادامه زندگی با این زن ندارد، و زن معتاد در نقش مادر به فرزندان رسیدگی نمی کند و فرزندان در سنین پایین دچار آسیب می شوند.

وی ادامه داد: در واقع زمانی که یک زن دچار اعتیاد می شود، تنها خود شخص درگیر نشده است بلکه یک خانواده را درگیر کرده است، این در حالی است که در صورت مواجه مرد خانواده، زن و فرزندانش تمامی سعی شان را در جهت رفع مشکل اعتیاد آن فرد به کار می گیرند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شهرستان های بجنورد و شیروان براساس نسبت جمعیتی تقریبا در یک رنج جمعیت معتاد قرار دارند.

آیتی خاطرنشان کرد: تعداد بالای جمعیت مردان معتاد در هر منطقه قطعا به همان نسبت باعث افزایش گرایش زنان آن منطقه به اعتیاد خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه اعتیاد زنان در خراسان شمالی در مقایسه با میانگین کشوری پایین است، گفت: براساس آمار مطالعاتی در استان های کوچکتر به خاطرنگاه های اجتماعی به اعتیاد زنان ، این پدیده اجتماعی کمتر رخ می دهد.

وی یادآور شد: یک فرد در صورت استفاده از مواد سنتی با آثار تخریبی جسمی کمتری مواجه خواهد شد، در حالی که مواد صنعتی علاوه بر مسائل جسمی، ذهن و فکر را مختل و کنترل بر ذهن را از فرد می گیرد، همچنین برگشت و ترک مواد مخدر صنعتی بسیار سخت است.

 

 

سیگار و قلیان دروازه های ورود به مصرف مواد مخدر هستند

آیتی گفت: براساس تحقیقات صورت گرفته همسر، دوستان، همسایگان، تربیت های نادرست، حمایت های نادرست، معاشرت های نامناسب، ناراحتی های جسمانی ، مرگ نزدیکان، شرایط سخت کاری، تفریح با سیگار و قلیان، ازدواج های مجدد، عدم پایبندی به مسائل دینی، مسائل اقتصادی، مهاجرت از روستاها به شهرها، بروز عواطف احساسی زنان نسبت به مردان، بیشترین عوامل تاثیرگذار در گرایش زنان به اعتیاد هستند.

وی با اشاره به اینکه سیگار و قلیان در گروه مواد مخدر نیستند، گفت:  این دو محصول در واقع دروازه های اصلی ورود به مواد مخدر محسوب می شوند که اکثر جوانان به خصوص دختران از این طریق درگیر موادمخدر می شوند.

این مقام مسئول در انتها با بیان اینکه در سال گذشته 31 نفر از خراسان شمالی به دلیل سو مصرف مواد مخدر جانشان را از دست داده اند، گفت: این در حالی است که از ابتدای سال جاری تاکنون پنج فوتی در این زمینه به ثبت رسیده است.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک