پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۸/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۵:۳۳ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۵ - اذان مغرب:۱۷:۰۵:۵۷

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۲۹ - ساعت ۱۲:۱۰
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی خبر داد:

اختصاص ۳۵ درصد اعتبار سفر ریاست جمهور به پروژه های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد

حسین فرخنده گفت: در سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی اعتباری بالغ بر هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جهت تکمیل پروژه های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مصوب شد که تاکنون 35 درصد اختصاص یافته است.
اختصاص 35 درصد اعتبار سفر ریاست جمهور به پروژه های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد,

به گزارش عصر اترک، حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در جمع اصحاب رسانه خراسان شمالی با اشاره به اینکه روند رو به رشد شاخص های فرهنگی و هنری در خراسان شمالی از سال ۹۲ آغاز شده است،گفت: بهره برداری از ۲۴ پروژه عمرانی و افزایش ۱۶ هزار متر مربع فضای فرهنگی استان با اعتباری بالغ بر ۳۶۲ میلیارد ریال یکی از اقدامات زیربنایی دولت در افزایش سرانه فرهنگی استان خراسان شمالی بوده است.

وی ادامه داد: از مجموع ۲۴ پروژه  ۱۴ کتابخانه روستایی و سه کتابخانه شهری، چهار مجتمع فرهنگی هنری و سه سالن نمایش بوده است که به مجموعه فضای فرهنگی استان افزوده شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سفر ریاست جمهور به استان خراسان شمالی اعتباری بالغ بر هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جهت تکمیل پروژه های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مصوب شد،گفت: پروژه هایی که در این طرح قرار می گیرند  بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

وی اظهارداشت: ۳۵ درصد اعتبار پروژه های این سفر اختصاص پیدا کرده است و با تخصیص مابقی این اعتبار پروژه‌های نیمه‌تمام استانی فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان سال ۹۹ به اتمام خواهد رسید.

فرخنده اضافه کرد: در هفته دولت سال جاری  از محل اعتباراتی که اختصاص پیدا کرده دو پروژه کتابخانه اسفراین و سالن آمفی تئاتر گرمه به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی یادآور شد: همچنین در شهرستان راز و جرگلان، پیگیری ها برای تخصیص اعتبار برگزاری مناقصه پروژه فرهنگی هنری این شهرستان انجام شده است.

فرخنده گفت: افزایش ۱۶ هزار متر مربع فضای فرهنگی استان با اعتباری بالغ بر ۳۶۲ میلیارد ریال یکی از اقدامات زیربنایی دولت در افزایش سرانه فرهنگی استان خراسان شمالی بوده است.

 

عدم همخوانی اعتبارات تخصیص یافته نسبت به حجم دو پروژه ملی فرهنگ و ارشاد استان

وی خاطرنشان کرد: از ۱۶ هزار متر مربع فضای فرهنگی استان خراسان شمالی  ۱۱ هزار متر مربع فضای فرهنگی هنری و حدود ۶ هزار مترمربع فضای موزه هنرهای معاصر بجنورد، دو پروژه ملی استان خراسان شمالی هستند.

وی با اشاره به اینکه دولت پیگیر بهره برداری این دو پروژه در موعد مقرر است، گفت: علی رغم اینکه پروژه ها شروع شده است اما اعتبارات اختصاص پیدا کرده برای این دو پروژه ملی متناسب با حجم پروژه نبوده است این در حالی است که در پروژه‌های استانی موفقیت‌های بسیاری کسب شده است و تا پایان سال با تخصیص مابقی اعتبارات تمامی پروژه های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد استان به پایان خواهد رسید.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد:  بر این اساس شاخصه سرانه فضای کتابخانه در استان خراسان شمالی در دولت تدبیر و امید رشد قابل توجهی داشته است و استان خراسان شمالی براساس اعلام نهاد کتابخانه های کشور درسرانه فضای کتابخوانی به نسبت جمعیت در صدر جدول و در گروه ۳ استان اول قرار گرفته است.

فرخنده به افزایش سالن سینمایی استان در مقایسه با سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: تعداد سالن های سینمایی از سال ۹۲ با یک سالن به ۹ سالن در سال جاری افزایش پیدا کرده است به طوری که  تعداد صندلی های سینما از ۴۸۰ صندلی به دو هزار و ۲۷۴ صندلی رسیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه اعتبارات فرهنگی تحت تاثیر تحریم های تحمیل شده بر کشور نسبت به سال های ۹۰ و ۹۲ به نصف کاهش یافته است، گفت: این در حالی است که این کاهش اعتبار به هیچ وجه در روند انجام فعالیت های فرهنگی هنری و جریانهای فرهنگی خلل ایجاد نکرده است.

وی اضافه کرد: فعالیت های خودجوش مردم و واگذاری مدیریت مجتمع های فرهنگی و زمینه سازی برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی با افزایش مراکز فرهنگی هنری از ۷۸۳ مرکز در سال ۹۲ به یک هزار و ۱۹ مرکز در سال ۹۹ و رشد ۴۳ درصدی از جمله عوامل و دلایلی بوده که فعالیت های فرهنگی هنری بیشتری را علی رغم کاهش اعتبارات فرهنگی داشته است .

فرخنده ادامه‌ داد: با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی اجراها و جشنواره ها در محافل هنری فعالیت ها بیشتر به سمت فضای مجازی سوق پیدا کرده است که در این راستا ۲۱ پویش مردمی به همت هنرمندان استان، ۱۵ نمایشگاه اجرای فرهنگی هنری ، ۶۳ برنامه زنده موسیقی در این ایام انجام شده است .

 

تداوم در تعطیلی اصناف فرهنگی در ایام کرونا

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه در ایام کرونا تعطیلات اصناف فرهنگی طولانی تر از سایر اصناف بوده  و در برخی از اصناف فرهنگی تاکنون بازگشایی انجام نشده و تعطیلی ادامه دارد، گفت: اجراهای موسیقی، اجرای نمایش، تعطیلی سالن های سینمایی یکی از مسائل و دغدغه ماست که در فرهنگ و ارشاد اسلامی با آن مواجه هستیم که تلاش بر این است که با استفاده از امکاناتی که در فضای مجازی وجود دارد ارتباط هنرمندان  با جامعه حفظ شود.

وی یادآور شد: با توجه به کمبود اعتبارات استانی، تفاهم نامه ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری خراسان شمالی در بخش فرهنگی هنری سینمایی و قرآنی منعقد شده و توافقاتی با معاونت‌های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده است که قطعاً در حوزه اعتبارات استانی جبران شود.

فرخنده گفت: تفاهم نامه در حوزه ارائه خدمات سینمایی با سازمان سینمایی کشور بسته شده است که اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال بوده است.

وی ادامه داد: این تفاهم نامه شامل ساخت یک پردیس سینمایی سه سالانه در شیروان است که تفاهم نامه آن منعقد و زمین توسط شهرداری شیروان مشخص و  نقشه ساخت بنا آماده شده است که براساس پیگیری های انجام شده باید ظرف یک ماه عملیات ساخت و ساز آن آغاز شود  که تا  پایان اردیبهشت ماه که پایان زمان تفاهم نامه است این پروژه به بهره برداری برسد.

فرخنده یکی دیگر از مفاد این تفاهم نامه را تجهیز چهار سالن سینمایی در مجموعه طلای سفید را اعلام کرد و افزود: معاونت سازمان سینمایی کشور برای تجهیز هریک از سالن‌ها ۶۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص داده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: همچنین جهت تجهیز 6 مجتمع فرهنگی و هنری استان دو میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا کرده است که یک میلیارد تومان توسط استانداری  و یک میلیارد تومان توسط وزارت فرهنگ و ارشاد پرداخت خواهد شد که ابلاغ اعتبارات گرفته شده است.

 

فراهم کردن 483 فقره وام برای آسیب دیدگان کرونا از جامعه فرهنگی و هنری استان

فرخنده با اشاره به اینکه اصناف حوزه فرهنگی با توجه به تعطیلی های مداوم جزو اصنافی بودند که بیشترین خسارت ها در ایام کرونا متحمل شدند، گفت: در این راستا شرایط اخذ ۴۸۳ فقره وام برای جامعه فرهنگی و هنری استان فراهم شد که براساس اولویت هایی از جمله فعالیت رسمی صنوف و افراد تحت پوشش بیمه این وام تعلق بگیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ادامه گفت:  با پیگیری‌های انجام شده لیستی از فعالان رسانه، فرهنگی و هنری که فاقد بیمه بودند نیز تهیه و برای دریافت وام به وزارت فرهنگ و ارشاد ارسال شد.

وی خاطرنشان کرد:  بر اساس آمار ارائه شده تا روز گذشته ۲۱۳ فقره پرونده دریافت وام تشکیل شده است  که تاکنون پنج میلیارد و ۱۳ میلیون ریال پرداخت شده است، لازم به توجه است که افرادی که دارای کد کارگاهی هستند می توانند تا ۱۵ شهریور ماه مهلت ثبت نام دریافت وام دارد.

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک