چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۷/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۴:۳۹ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۳۰ - اذان مغرب:۱۷:۰۷:۰۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۲۹ - ساعت ۱۴:۴۶
سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد

موج دوم کرونا در استان‌ها/ افزایش ۱۰ برابری قدرت سرایت ویروس/ نگرانی برای پاییز

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در موج دوم بیماری کرونا هستیم، در عین حال هزینه های تشخیص و درمان این بیماری در بیمارستانهای دولتی و خصوصی را تشریح کرد.
موج دوم کرونا در استان‌ها/ افزایش ۱۰ برابری قدرت سرایت ویروس/ نگرانی برای پاییز,

به گزارش ایسنا، دکتر سیما سادات لاری در نشست ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، گفت: شش ماه است که از آغاز کرونا در کشور می گذرد، بیماری که همه جهان را درگیر خودش کرده و شرایط اجتماعی، اقتصادی و... را تحت تاثیر خودش قرار داده است.

وی افزود: تاکنون میزان ابتلا در دنیا از مرز ۲۲ میلیون نفر گذشته است و این بیماری ۷۸۰ هزار نفر در دنیا تلفات داشته است. در کشور ما نیز میزان فوتی‌ها در آستانه ۲۰ هزار نفر است. البته هنوز هم نادانسته‌های ما در برابر دانسته‌های ما درباره این ویروس بسیار زیاد است. مطمئنا مردم و کادر بهداشت و درمان متحمل رنج‌های زیادی شدند. خیلی‌ها عزیزان‌شان را از دست داده‌اند. این سردرگمی و بلاتکلیفی که برای برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و زندگی‌مان وجود دارد، ممکن است همه ما را آزار دهد. در عین حال همه می‌دانیم که می‌توانیم در بحران‌ها تهدیدها را به فرصت بدل کنیم. هوشمندانه‌ترین روش این است که خودمان را با شرایط تطبیق دهیم و یک سبک زندگی جدید کرونایی را انتخاب کنیم.

هنوز هیچ واکسنی از کرونا مورد تایید سازمان جهانی بهداشت نیست

لاری با بیان اینکه همه دنیا از جمله کشور ما به شدت با آخرین متدها درگیر تهیه واکسن برای این بیماری هستند، گفت: البته هنوز هیچ واکسنی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیست. البته نباید ناامید باشیم، اما ممکن است مانند بسیاری از بیماری‌ها مانند ایدز، هیچ واکسنی هم برایش پیدا نشود. بنابراین بهترین راه این است که سبک زندگی مطابق با کرونا را پیش بگیریم. آنچه که مسلم است این است که با اصول پیشگیری مانند فاصله گذاری، استفاده از ماسک و شست و شوی مداوم دست‌ها می‌توانیم از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم.

وی ادامه داد: به هر حال به دلیل مسائل اقتصادی، بازگشایی‌ها باید انجام می‌شد و بنابر اقتضای بازگشایی، پروتکل‌های بهداشتی تدوین شدند. حال برای اینکه سلامت بمانیم و بازگشایی‌ها هم ادامه یابد، باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. ما همواره در پی این بودیم که قانون از افرادی که ماسک می‌زنند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، در برابر کسانی که این کار را انجام نمی‌دهند و سلامت دیگران را با مخاطره مواجه می‌کنند، حمایت کنیم. بر این اساس یکسری تمهیدات قانونی در مصوبه ستاد ملی کرونا در ۲۵ مرداد ماه در نظر گرفته شده است.

تفویض اختیار به دستگاه ها درباره مجازات متخلفان پروتکل های کرونا

وی در این باره افزود: به این ترتیب این تفویض به بالاترین مقام دستگاه و مدیرکل‌ها داده شده که اگر در ادارات کسانی پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، می‌توانند بدون اینکه این افراد به هیات های بدوی رسیدگی به تخلفات ارجاع شوند، بندهای مجازات توبیخ کتبی و حتی تا کسر حقوق برایشان اعمال شود.

لاری تاکید کرد: در واحدهای صنفی نیز کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، ابتدا اخطار می گیرند و بعد از ۵ و سپس ۱۰ روز، تعطیلی صنف اتفاق می‌افتد. از همه مردم می خواهیم پروتکل‌ها را رعایت کنند. در عین حال ماه محرم را در پیش داریم که فرصتی برای بزرگداشت امام حسین (ع) است، اما با توجه به شرایط کرونا این روند نمی تواند مانند سال‌های گذشته انجام شود. بر این اساس امیدواریم همه به پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی محرم عمل کنند.

هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستانها چقدر است؟

لاری  پاسخ به سوال ایسنا درباره هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها و میزان پرداخت سازمان‌های بیمه‌گر در این زمینه، گفت: در هزینه‌های درمانی کرونا تمام سعی بر این شده است که کمترین فشار به بیماران آید. اگر کسی نیاز به بستری در آی سی یو نداشته باشد، در بیمارستان دولتی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه فرد می شود. اگر نیاز به آی سی یو داشته باشد، اما داروی خاصی نخواهد به طور متوسط ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه‌اش می‌شود. البته این هزینه برای کسانی است که پوشش بیمه‌ای ندارند. اگر کسی بیمه داشته باشد ۱۰ درصد این مبالغ را می‌پردازد. در عین حال افرادی که بضاعت مالی ندارند، می‌توانند از طریق مددکاری بیمارستان کمک دریافت کنند. در بیمارستان‌های خصوصی این هزینه بین دو تا ۲.۵ برابر است.

وی افزود: کسانیکه جزو گروه‌های آسیب‌پذیر بودند و یا از طریق مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته اقدام کردند، تست‌  مولکولی‌شان رایگان بوده است. در عین حال کسانیکه جزو گروه‌های آسیب‌پذیر نبودند، نرخ دولتی تست برایشان ۲۳۰ هزار تومان بوده است و نرخ مراکز خصوصی هم حدود ۴۵۰ تا ۵۲۰ هزار تومان است.

هر بیمار کرونا، چند روز در بیمارستان بستری می شود؟

لاری ادامه داد: تاکنون ۹۱ هزار مورد از مدارک بیماران بستری مبتلا به کرونا به بیمه سلامت ارسال شده که به طور متوسط ۵۴۰ هزار روز بستری را بیمه سلامت پوشش داده است؛ یعنی هر بیمار شش روز به طور متوسط در بیمارستان بستری بوده است. در عین حال بیمه سلامت تغییراتی در گایدلاین‌ها ارائه داده و محدودیت‌هایی را برداشتند و تغییراتی در آزمون‌های وسع داده‌اند.

حضور ۷۵۰۰ ناظر بهداشت محیط در حوزه های کنکور سراسری

وضعیت رعایت پروتکل های در کنکور سراسری

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره وضعیت رعایت پروتکل‌ها در کنکور سراسری، افزود: حدود ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ ناظر بهداشت محیط در سراسر حوزه‌های کنکور حضو دارند. طبق تصاویری که برایم از استان‌های مختلف ارسال شده، پروتکل‌ها به خوبی رعایت شده است. از آنجایی که تجربه این کار در آزمون دکترا وجود داشت و شاهد رضایت۹۰ درصدی بودیم، آزمون سراسری نیز به خوبی برگزار می‌شود. به هر حال فاصله‌گذاری بیشتری انجام و قرار شد حوزه‌های بزرگ‌تری در اختیار قرار گیرد. به نظر می‌رسد در روزهای آتی هم این آزمون با کمترین آسیب و به خوبی برگزار شود. باید توجه کرد که داوطلبان با کد ملی در سامانه سیب ثبت می شوند و می‌توان آنها را رصد کرد.

در موج دوم کرونا هستیم

خوزستان دوران سختی را گذراند

لاری در پاسخ به سوالی درباره وضعیت شیوع کرونا در کشور، گفت: تقریبا در موج دوم کرونا هستیم. بسیاری از استان‌ها موج دوم را تجربه می‌کنند. برخی از استان‌هایمان موج دوم را شدیدتر تجربه کردند، برخی استان‌ها خیلی ملایم موج دوم را رد کردند. در برخی استان‌ها مانند خوزستان ۱۰ هفته در پیک قرار داشتیم. خوزستان دوران سختی را گذراند. در عین حال درباره کرونا نمی‌توان خیلی اظهار نظر قطعی کرد. زیرا هر رفتاری که انجام دهیم و هر تغییردر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، دو هفته بعد تاثیرش را بر روی پروتکل‌های بهداشتی نشان می‌دهد و چهار هفته بعد بر روی میزان فوتی‌ها تاثیرش را نشان می‌دهد.

کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بستری های کرونا

وضعیت بد بیماری در مازندران و نگرانی برای برخی استانها

وی افزود: در حال حاضر نسبتا روند نزولی باثبات و آهسته‌ای را داریم طی می‌کنیم و یک آمار کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصد در آمار بستری داریم. وقتی میزان بستری کاهش می‌یابد، یک نویدی برای ما که در دو هفته آینده، آمار فوتی‌هایمان هم سیر کاهشی داشته باشد. بخشی از آمار ابتلا به میزان تست و بیماریابی وابسته است. برای برخی استان‌هایمان نگرانیم. مانند فارس که هنوز پیک خیلی شدیدی را تجربه نکرده است. البته مدیریت خوبی انجام می‌دهد. استان سیستان و بلوچستان را مرتبا رصد می‌کنیم که فعلا ثبات خوبی دارد. یزد برایمان مهم است. از آنجایی که گیلان و قم موج شدیدی را تجربه کرده بودند و اکنون کمی روند صعودی دارند، برایمان مهم است. اکنون مازندران بدترین وضعیت را دارد. مسافرت‌ها به این استان هم این وضعیت را دامن می‌زند. به محض اینکه رفتارمان تغییر کند، آمار می‌تواند در نوسان باشد. به طور کلی روند بیماری نسبتا ملایم نزولی در کل کشور است. روند کاهشی بیشتری در بستری‌ها داشته‌ایم.

عزاداری در فضاهای سربسته ممنوع

نذورات در قالب جیره های خشک باشد

لاری در پاسخ به سوالی درباره برگزاری مراسم در فضاهای سربسته در محرم، گفت: به هر حال زمانی که یک بحران پیش می‌آید، ممکن است خیلی فرصت هماهنگی نباشد و تناقضاتی در بخش‌های مختلف ایجاد شود. محرم برای ما بسیار مهم است. بسیاری از هیات‌ها و مداحان اعلام کردند که تغییرات کرونایی در برگزاری مراسم‌ها داده‌اند. حتی مخارج مراسم‌شان را صرف امور خیریه کردند. بحث نذر ماسک مطرح شد و اقدامات خوبی انجام شد. البته فصل‌الخطاب ما همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند، دستورالعملی است که ستاد ملی کرونا تصویب کرده و وزارت کشور آن را ابلاغ کرده است. متن دستورالعمل واضح است. در ستاد ملی کرونا هم تاکید شده که عزاداری در فضای سربسته ممنوع است. نذورات در قالب جیره‌های خشک باشد و ...

کادر بهداشت و درمان خسته اند

نگران پاییز هستیم

وی همچنین درباره نحوه مجازات افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را در محرم رعایت نمی‌کنند، اظهار کرد: جلساتی با سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد که متعهد به رعایت پروتکل‌ها شدند و وزارت کشور پروتکل‌ها را ابلاغ کرده و وزارت بهداشت ناظر بر رعایت پروتکل‌هاست. وزیر بهداشت اعلام کردند که سلامت مردم شوخی بردار نیست. کادر بهداشتی و درمانی واقعا فشار وحشتناکی را تحمل کردند، خیلی از آنها مبتلا شدند و خیلی از آنها را از دست داده‌ایم. برخی از کادر بهداشتی و درمانی در جاهایی ساکن شدند و همراه خانواده‌هایشان نمی‌روند. کادر بهداشت و درمان خسته‌اند و در عین حال نگران مردم و نگران پاییز هستند. کادر درمانی نیاز به تجدید قوا دارند. اصلا از این موضوع کوتاه نمی‌آییم. از نظر شرعی و انسانی هم درست نیست که عزاداری که جنبه عقلانیت و معنویت دارد و این شور باید با شعور همراه باشد، منتهی به این شود که سلامت مردم را تهدید کند. قطعا نظارت زیادی روی این موضوع داریم.

لاری گفت: مجازات‌هایی تعیین شده که ابتدا اخطار، بعد قطع یارانه و تسهیلات و سپس تعطیلی هیات عزاداری که تخلف کرده است.

تمهیدات اندیشیده شده برای واکسن مننژیت

وی درباره وضعیت واکسن مننژیت، گفت: واکسن مننژیت برای گروه‌های خاص مانند سربازان، مادران باردار و ... توصیه می‌شود و تمهیدات آن آماده شده که در شهریور ماه در اختیار این گروه‌ها قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره تفاوت میان مبتلایان پیک دوم و پیک اول کرونا، گفت: ما در حال حاضر در موج دوم به سر می‌بریم. کشور ما پهناور است و استان‌ها و حتی شهرستان‌های یک استان هم در یک وضعیت یکسان قرار ندارند و وضعیت متغیری وجود دارد. اروپا هم درگیر موج دوم شده است. به‌ویژه اسپانیا از نظر موج دوم بدترین وضعیت را دارد. در بلژیک استفاده از ماسک اجباری شده است. در پاریس دوی ماراتن برای بار دوم لغو شده است. یونان وضعیت خوبی ندارد و محدودیت‌های کاری و گردشگری داده‌اند.

علایم کرونا تغییر چندانی نداشته است

افزایش ابتلا در سنین ۳۵ تا ۴۵ سال

لاری ادامه داد: ما یک کمیته علمی داریم که اعلام کردند علایم بیماری خیلی تغییر نکرده است. ممکن است عائمی بوده که در ابتدا زیاد مورد توجه نبود، اما اکنون متمرکز شدیم و آن‌ها را احصاء می‌کنیم. به طور محسوسی در سن ۳۵ تا ۴۵ نمودار دو موج یک برآمدگی اختصاصی داشت. اکثر عزیزان تایید می‌کنند که بیشترین بیماران ما برای سنین ۶۰ به بالا است، اما در سن ۳۵ تا ۴۵ سال در موج دوم نسبت به موج اول یک افزایش نسبتا محسوسی داریم که مرگ و میر هم در آنها وجود داشته است. در نوزادان هم بیماری را داریم که البته تفاوت محسوسی با قبل نکرده است. به هر حال همچنان فوتی‌هایمان در گروه‌های آسیب‌پذیر و گروه‌های مسن بیشتر است، اما هیچکس در امان نیست و همه گروه‌های سنی درگیری و ابتلا را داشتند.

افزایش ۱۰ برابری قدرت سرایت کرونا

وی گفت: البته مقالاتی وجود دارد که تایید می‌کند که قدرت سرایت بیماری کووید-۱۹ تا ۱۰ برابر افزایش یافته است، اما اینطور نیست که علائم بیماری و شدت آن تغییری کرده باشد.

تلاش برای تامین داروها در شرایط تحریم

لاری در پاسخ به سوالی درباره وضعیت داروهای بیماران پیوندی نیز گفت: برای ما در این شرایط مهم است که کنترل بیماری‌های مزمن به خطر نیفتد. به همین دلیل از ۱۹ مرداد ماه در سامانه ۴۰۳۰ به نحوی برنامه ریزی شده که کسی که وارد سایت خودارزیابی می‌شود، پرونده بهداشتی فرد هم بررسی می‌شود تا اگر مراقبت‌های جامانده‌ای دارد، مشخص شود و باید آن‌ها را بگذرانند. وزارت بهداشت علی رغم همه تحریم‌ها برای تامین داروها تلاش می‌کند. کمبودی در زمینه داروی بیماران مزمن و پیوندی نداشتیم. تنها شکایتی که وجود داشته انسولین قلمی بوده است که به صورت محدود در داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود، اما انسولین ویالی موجود است.

وی درباره کمبود داروی مایفورتیک نیز گفت: این داروی بیماران پیوندی هیچ کمبود و مشکلی ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی درباره ایزولاسیون افراد کرونا مثبت، تاکید کرد: افرادی که کرونا مثبت می‌شوند حتما باید ایزوله شوند. هدف ما از غربالگری و تست شناسایی افراد مثبت است تا قرنطینه شوند و افراد دیگر را درگیر نکنند. به نحوی در نظر گرفته شده که بعد از اینکه تست فردی مثبت می‌شود، از او تعهد می‌گیرند و اگر شاغل و کارمند باشند، نتیجه تست به اداره مربوطه ارائه می‌شود. این موضوع باید به عنوان یک مطالبه در جامعه مطرح شود.

بازگشایی حضوری مدارس قطعی نیست

لاری درباره بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور ماه، گفت: در نشست‌هایی که برگزار شد، برنامه‌ریزی‌ها به صورت حضوری و غیرحضوری انجام شده و هنوز قطعی نیست که بگوییم دانش‌آموزان در مدارس حضور پیدا می‌کنند. همه چیز به شرایط جامعه و بیماری در آن زمان بستگی دارد. اگر قرار باشد که بازگشایی حضوی داشته باشیم، برنامه‌ریزی شده که پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، قطعا تعداد و میزان حضور دانش آموزان کمتر شده و شیفت‌بندی می‌شود. زیرا برای ما سلامت و ایمنی معلمان و دانش‌آموزان بسیار مهم است.

وضعیت خوابگاه های دانشجویی در سال تحصیلی جدید

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی کل کشور، گفت: ما تجربه خوبی درباره بازگشایی دانشگاه‌ها و رعایت پروتکل‌های خوابگاهی داریم و اگر قرار باشد خوابگاه‌های وزارت علوم هم باز شوند، قطعا این تجربیات در اختیارشان قرار داده می‌شود. حتما باید پروتکل‌های لازم را رعایت کنند وحتما همکاران بهداشت محیط آن را نظارت می‌کنند. البته در دانشگاه‌های علوم پزشکی این تمهید انجام شده که کمتر از خوابگاه‌ها استفاده کنیم و تا حد امکان افراد در شهر خودشان تحصیل کنند و در هزنیه مهمان شدن هم تخفیف داده شود. همچنین وسایل حفاظت فردی هم باید در اختیارشان قرار گیرد.

لاری ادامه داد: خدارا شکر آماری از فوت در دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و پرستاری نداشتیم. در عین حال ما یک پویش "زندگی، دست یاری گر توست" با کمک وزارت علوم راه‌اندازی کردیم که ۸۵۰۰ نفر از کل دانشجویان کشور در آن شرکت کردند که بیش از ۵۰۰۰ نفر از آنها در دانشگاه‌های علوم پزشکی بودند که محتواهای آموزشی خوبی تهیه کردند و کمک کردند که آخرین مطالب علمی معتبر را نشر دهند. بسیاری از دانشجویان در امر درمان به صورت داوطلبانه کمک کردند. بسیاری از دانشجویان بسته‌های مواد غذایی و بهداشتی برای خانوارها تهیه کردند و حضور و همدلی فعالی داشتند.

وضعیت شهید خدمت شدن، مدافعان سلامت

وی درباره وضعیت شهدای خدمت که شامل همه پزشکان و کادر بهداشتی و درمانی که در ارتباط مستقیم با کرونایی‌ها بودند و آنها را از دست دادیم، گفت: مصوبه‌های آن در حال نهایی شدن است که این افراد شهید خدمت محسوب شوند و به زودی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود. با خصوصیاتی که تعریف شده هر دانشگاه باید این افراد را احصاء کنند تا تمام شرایطی که برای خانواده معظم سایر شهدا است، برای شهدای مدافع سلامت هم در نظر گرفته می‌شود. تاکنون ۱۰۰ نفر در نظر گرفته شده است و هنوز ابلاغ نشده‌اند.

لاری درباره وضعیت پزشکان بخش خصوصی و... و. نیز به ایسنا، گفت: در مرحله اول طیف این افراد را محدود کرده بودند، الان طیف بهداشت و درمانی که در ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی بودند، مورد نظر است. معیارهای مشخصی دارد و دستورالعمل دقیق آن ابلاغ می‌شود. نظرات مورد نظر وزارت بهداشت لحاظ شده است. وزیر بهداشت بسیار وسواس دارند که این کار با دقت انجام شود که هم کسی بی جهت در این گروه قرار نگیرد و حق کسی هم ضایع نشود. جزییات آن بعد از ابلاغ رسمی آن اعلام می‌شود.

ادامه دارد

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک