پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۸/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۵:۳۳ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۵ - اذان مغرب:۱۷:۰۵:۵۷

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۴۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۰۲ - ساعت ۹:۸

بی‌تدبیری دولت و مجلس در مسئله "جمعیت" چطو ایران را پیرترین کشور خاورمیانه خواهد کرد!

بر اساس پیش بینی‌های سازمان بهداشت جهانی ایران تا سال ۲۰۵۰ سالمندترین کشور خاورمیانه و یکی از پیرترین کشورهای جهان خواهد بود اما جامعه را فقط گذر زمان پیر نمی‌کند، بی‌تدبیری دولت‌ها و ادوار مجلس نیز در کهنسالی و ناباروری جمعیت نقش بسزایی دارند!
بی‌تدبیری دولت و مجلس در مسئله "جمعیت" چطو ایران را پیرترین کشور خاورمیانه خواهد کرد!,
طبق آخرین پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی از وضعیت جمعیتی کشورهای جهان تا سال 2050، کشور ایران به سالخورده‌ترین کشور خاورمیانه تبدیل خواهد شد؛ بر اساس این پیش‌بنی  ایران از آمریکا و روسیه نیز سالمندتر خواهد بود!

این در حالی است که جامعه را فقط گذر زمان پیر نمی‌کند! دولت‌ها و ادوار مختلف مجلس که در توانمندسازی جوانان و خانواده‌ها و غنی‌سازی آنها، برنامه و تدبیری ندارند و کمترین امیدی باقی نمی‌گذارند نیز در کهنسالی و ناباروری جامعه نقش بالایی دارند!

کاهش جمعیت , فرزندآوری , مجلس شورای اسلامی ایران , دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران ,

پیش بینی سازمان بهداشت همچنین مورد تایید پژوهشگران جمعیتی داخلی است؛ بر اساس نتیجه تحقیقات و آمارها، کشورمان از سال 1385 در دوره پنجره یا «فرصت جمعیتی» قرار گرفته است؛ «پنجره جمعیتی» به معنای وجود بیشترین جمعیت جوان یک کشور است.

این دوره برای کشور ما یک دوره حدوداً 40 ساله است که نزدیک به 20 سال از آن در سکوت، کم‌عملی و عدم حمایت از خانواده‌ها برای فرزندآوری سپری شده است؛ باید در این سال‌های باقیمانده در این زمینه، جهش فوق‌العاده‌ای صورت گیرد تا بتوانیم در 20 سال باقی‌مانده از فرصت پنجره جمعیتی، آینده کشورمان را نجات دهیم.

جالب این است که جمعیت آماده به ازدواج کشور طی 6 سال گذشته ثابت بوده و تغییری نکرده و تنها تعداد ازدواج‌ها کاهش پیدا کرده است! از طرفی با رشد فزاینده طلاق مواجه بوده‌ایم؛ این مسئله بسیار خطرناک است و لازم است به‌سرعت در دستور کار رسیدگی مجلس و دولت قرار بگیرد؛ دولت و مجلس باید موانع موجود بر سر راه ازدواج و فرزندآوری را رفع کنند و تا دیر نشده برای سرمایه‌گذاری در نیروی انسانی جامعه و اطمینان‌بخشی عملی به خانواده‌ها آستین‌ها را بالا بزنند.

 

انتهای پیام/تسنیم

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک