چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۹:۱۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۱۳ - اذان مغرب:۱۷:۱۴:۱۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۶۲۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۰۶ - ساعت ۸:۳۸
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان شمالی :

۸۰ درصد علت اعتیاد زنان در خراسان شمالی همسرانشان هستند

هاجر پاکدین با اشاره به اینکه در استان خراسان شمالی 80 درصد از دلایل گرایش زنان به اعتیاد، همسرانشان بوده اند، گفت: رفع دردهای جسمی، دردهای زایمان، اعتیاد اعضای خانواده، اعتیاد از بدو تولد از دیگر موارد گرایش زنان به اعتیاد بوده است.
80 درصد علت اعتیاد زنان در خراسان شمالی همسرانشان هستند,

هاجر پاکدین، معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک اظهار داشت: پذیرش زنان در مراکز کلینیک های ترک اعتیاد از ابتدای سال جاری تاکنون 433 نفر بوده، که بخشی از این افراد از قبل پرونده داشته اند و دارو دریافت می کنند.

وی با اشاره به اینکه رنج سنی زنان معتاد در استان خراسان شمالی بین 30 تا 55 سال است، گفت: در سال گذشته 76 نفر از زنان که درگیر با اعتیاد بوده اند در مراکز اقامتی میان مدت استان درمانشان را دنبال کرده اند.

پاکدین اضافه کرد: درمان افراد درگیر با اعتیاد در سنین زیر 18 سال در بیمارستان پیگیری می شود، بعد از سم زدایی در صورتی که خانواده داشته باشند به خانواده و در غیر این صورت به مراکز نگهداری بهزیستی تحویل داده می شوند.

وی با اشاره به اینکه در استان خراسان شمالی 80 درصد از دلایل گرایش زنان به اعتیاد، همسرانشان بوده اند، گفت: رفع دردهای جسمی، دردهای زایمان، اعتیاد اعضای خانواده، اعتیاد از بدو تولد از دیگر موارد گرایش زنان به اعتیاد بوده است.

این مقام مسئول حضور در منازل تیمی و اقدام به خود فروشی را از عوارض اعتیاد دختران به مواد مخدر صنعتی و پنهان سازی از خانواده عنوان کرد و گفت: این رفتارها بیماریهای عفونت جنسی ،هپاتیت و ایدز را به دنبال خواهد شد.

پاکدین با اشاره به فعالیت سه مرکز ترک اعتیاد ویژه زنان در شهرستان های بجنورد و شیروان، ادامه داد: طی سال گذشته در مجموع ۶۷۶ زن و دختر معتاد در رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال و ۳۰ تا ۵۵ سال به مرکز ترک اعتیاد مراجعه کرده‌اند که بیشتر مراجعه کنندگان شامل ۴۷۵ نفر در گروه سنی ۳۰ تا ۵۵ سال قرار دارند.

 

 

ضرورت توانمندسازی و اشتغال زایی برای زنان بازگشته از اعتیاد

وی یادآور شد: باتوجه به اینکه زن محور و بنیاد خانواده است، نسبت به درمان اعتیاد آنان حساسیت وجود دارد و در صورت نیاز درمان فرد به صورت رایگان دنبال می شود تا بتوان مادر را به محیط زندگی و اجتماع برگرداند.

این مقام مسئول اضافه کرد: بعد از ترخیص از مرکز ترک اعتیاد، به مدت یک سال پیگیری پس از ترخیص انجام می شود، ارتباط با مرکز قطعا نخواهد شد که بتوانند پاکی فرد را به صورت کامل به او برگردانند.

پاکدین گفت: در استان فعال سازی کارگاه هایی با هدف حمایت از این زنان که از اعتیاد دور شده اند، ضروری است که در کنار توانمند سازی این افراد منبع درآمدی برای خود و خانواده شان باشند که در این صورت امکان بازگشت مجدد فرد به سمت مصرف مواد مخدر کمتر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر موازی کاری دستگاهی و عدم مسئولیت پذیری برخی از دستگاه در رابطه با بحث درمانی اعتیاد باعث شده خروجی قابل قبولی به جا نماند، افزود: همتی والا و هماهنگی بین دستگاهی می طلبد که چرخه کامل و خروجی خوبی به دست آید.

 

انتهای پیام/ رحمانی 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک