شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۳۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۸:۱۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۱۶ - اذان مغرب:۱۷:۰۲:۴۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ساعت ۱۵:۱
یک کارشناس مسائل دینی:

سوگواری برای امام حسین عامل وحدت و رمز موفقیت ملت هاست

حجت الاسلام محسن امینی فرگفت: سوگواری عامل وحدت و رمز موفقیت برای ملت ها در طول تاریخ بوده است بر این اساس یاد و خاطره شخصیت‌های برجسته و برگزیده تاریخ بشر باید زنده بماند و صفات و حالات پسندیده آنها مورد توجه قرار بگیرد.
سوگواری برای امام حسین عامل وحدت و رمز موفقیت ملت هاست,

حجت الاسلام محسن امینی فر، کارشناس مسائل دینی و مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار سپهرآیین با اشاره به اینکه برای فلسفه عزاداری و زنده نگه داشتن یاد شهدا به لحاظ عقلی و دینی نکاتی مدنظر است، اظهار داشت: تاکید قرآن در زنده نگه داشتن فضیلت ها و صفات بالای انسانهای برجسته و اولیای دین شاهدی بر این گواه است.


وی ادامه داد: همچنین امامان شیعه درباره زنده نگه داشتن حادثه کربلا به شیوه‌های گوناگون همچون  برپایی مجالس سوگواری تشویق به گریستن برای امام حسین علیه السلام و گریاندن و مرثیه سرایی و زیارت امام حسین تشویق کرده اند.


حجت الاسلام امینی فر نکته قابل توجه دیگر در زنده نگه داشتن یاد سیدالشهدا را سرچشمه گرفتن بسیاری از انقلاب های جهان از قیام کربلا خواند و گفت: سوگواری عامل وحدت و رمز موفقیت برای ملت ها در طول تاریخ بوده است بر این اساس یاد و خاطره شخصیت‌های برجسته و برگزیده تاریخ بشر باید زنده بماند و صفات و حالات پسندیده آنها مورد توجه قرار بگیرد.


وی با بیان اینکه امامان معصوم (ع) در زنده نگه داشتن یاد و نام خاطره شهیدان کربلا از شیوه های گوناگونی بهره می گرفتند، گفت: یکی از این شیوه ها برپایی مجالس سوگواری و گریستن و گریاندن برای مصیبت های جانسوز کربلا و یادآوری آن حادثه در زمان های مناسب بوده است.


این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اینکه امام سجاد (ع) در طول دوران امامت خود پیوسته سوگواره داستان عاشورا بود و در هر فرصت به مناسبتهای مختلف مردم را به زیارت مرقد نورانی اباعبدالله الحسین علیه السلام تشویق و ترغیب می کرد، بیان داشت: این کار باعث پیوند روحی و فکری مسلمانان با واقعه ی کربلا و هم به نوعی مبارزه با ستمگران به حساب می آمد.


وی اظهار داشت: سیدالشهدا تا لحظه آخر چنان با شجاعت و رشادت برای لشکر دشمن سخنرانی می کند که انگار در صحنه جنگ پیروز شده است این واقعا شگفت آور است که ایشان تا آخرین لحظات نگران به دوزخ رفتن عمربن سعد و یارانش است که این نشان از عزت و آزادگی اش بود.


حجت الاسلام امینی فر با بیان اینکه بخشی دیگر از این واقعه به انسانها یاد می دهد که چگونه از چنگ استبداد استعمار خارج شوند، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه اباعبدالله الحسین (ع) می توانستند از امداد غیبی استفاده کنند اما این کار را انجام ندادند و بدون استفاده از این کمک ها در مقابل ظلم ایستادگی کردند و به همه جهان درس مقاومت و ایستادگی را آموختند.


وی افزود: نمونه دیگر تاثیر گذاری  حادثه عظیم کربلا و عاشورا در به وجود آمدن انقلاب شکوهمند اسلامی و رهبری امام خمینی (ره) است که دنیا را به لرزه انداخته است و به تعبیر مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی ایران معجزه بود.


حجت الاسلام امینی فر، انقلاب اسلامی ایران را مدیون قیام سیدالشهدا خواند و گفت: در این انقلاب مردم با دست های خالی به خیابان ها ریختند و شعار سر دادند و در مقابل رگبار بستن رژیم پهلوی دست از مقاومت بر نداشتند که توانستند با تأسی از سید شهدا عرصه را بر دشمن تنگ کنند و دشمن را به زانو دربیارند.


وی همچنین مقاومت حزب الله لبنان را نیز متاثر از واقعه کربلا عنوان کرد و ادامه داد: در جنگ ۳۳ روزه در برابر اسرائیل رژیمی که با کمک مالی بسیار زیاد عربستان سعودی و کمک نظامی و تسلیحاتی از اروپا و آمریکا بود توانستند پیروز شوند و درس ایستادگی و مقاومت را به جهانیان صادر کنند.


انتهای پیام/ حسن آبادی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک