شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۳۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۸:۱۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۱۶ - اذان مغرب:۱۷:۰۲:۴۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۷۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۱۵ - ساعت ۹:۵۳
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام کرد:

تشکیل دانشگاه جامع در خراسان شمالی/تعیین تکلیف دانشگاه کوثر بجنورد روی میز وزارت علوم

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: دانشگاه جامع دولتی در خراسان شمالی متشکل از دانشگاه دولتی بجنورد، دانشکده فنی اسفراین و دانشکده کشاورزی شیروان خواهد بود.
تشکیل دانشگاه جامع در خراسان شمالی/تعیین تکلیف دانشگاه کوثر بجنورد روی میز وزارت علوم,

غلام حسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفتگو با عصر اترک، اظهار کرد: دانشگاه جامع دولتی در خراسان شمالی با استانداردهای ملی و کیفی تشکیل می شود که این دانشگاه متشکل از دانشگاه دولتی بجنورد، دانشکده فنی اسفراین و دانشکده کشاورزی شیروان خواهد بود.

رحیمی افزود: دانشکده فنی اسفراین و دانشکده کشاورزی شیروان، پردیس های این دانشگاه جامع خواهند بود.

وی درباره تعیین تکلیف وضعیت دانشگاه کوثر ( دانشگاه تک جنسیتی خراسان شمالی) نیز اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت این دانشگاه در دست بررسی است که برای آن دو پیشنهاد مطرح است که با انجام بررسی ها، تصمیم نهایی برای آن گرفته می شود.

وی گفت: پیشنهاد های مطرح شده برای تعیین وضعیت دانشگاه کوثر شامل ( حفظ استقلال این دانشگاه با ماهیت فعلی و ادامه فعالیت آن در قالب مرکز آموزش عالی مستقل و یا اینکه با حفظ استقلال ماهیت فعلی اش زیر چتر دانشگاه جامع دولتی خراسان شمالی قرار گیرد و به عنوان پردیس خواهران فعالیت خود را ادامه دهد)، هستند.


 اجرای ساماندهی 90 موسسه دولتی آموزش عالی کشور از 4 ماه آینده

غلام حسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در بخش دیگری از سخن خود به اجرای ساماندهی 90 موسسه دولتی آموزش عالی کشور از چهار ماه آینده نیز خبر داد و در این باره اظهار کرد: طی 30 سال گذشته تعداد دانشگاه ها در سطح کشور رشد کمی بسیار زیادی داشته اند که این رشد، کاذب بوده است.

رحیمی در ادامه گفت: در سال های 91 و 92 جمعیت دانشجویی کشور به چهار میلیون و 800 هزار نفر رسید.

وی بیان کرد: در همین راستا، شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور نیز در سال 95 اجرای طرح آمایش آموزش عالی کشور را مصوب کرد.

وی افزود: وزارت علوم نیز برای جلوگیری از رشد کمی دانشگاه ها در سطح کشور، مجوز جدیدی برای ایجاد دانشگاه جدید در کشور را صادر نکرد مگر درموارد محدودی برای مناطقی که بسیار ضروری بود.

در عین حال، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به کاهش داوطلب برای ورود به دانشگاه های کشور طی یک دهه اخیر نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر جمعیت دانشجویان به یک سوم کاهش یافت و تعداد دانشجویان از چهار میلیون و 800 هزار نفر به سه میلیون و 400 هزار نفر رسید.

وی گفت: بخشی از کاهش جمعیت دانشجویی کشور در دانشگاه هایی اتفاق افتاده است که آن دانشگاه ها نقش موثری در تولید مقالات علمی و بین المللی نداشتند.

وی در ادامه یادآور شد: با این وجود، طی چهار – پنج سال اخیر، رشد تولید علم در دانشگاه های کشور به شدت رشد پیدا کرده و کیفیت مقالات علمی تولید شده کشور در سطح بین المللی رشد چشمگیری داشته است.

رحیمی در ادامه به تشریح اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور در زمینه اجرای طرح آمایش آموزش عالی در کشور نیز پرداخت و در این باره گفت: در همین راستا، یک کارگروهی به نام آمایش آموزش عالی کشور تشکیل شد که یکی از مهمترین طرح های این آمیش، ساماندهی موسسات آموزش عالی کشور بوده است.

وی افزود: برای اجرای این ساماندهی یک کارگروه اصلی در وزارت علوم، یک کارگروه برای دانشگاه آزاد، یک کارگروه برای دانشگاه پیام نور شکل گرفتند همچنین برای دانشگاه فنی و حرفه ای نیز کارگروهی به منظور انجام اصلاحات تشکیل شد.

وی در ادامه بیان کرد: وزارت علوم، بنا را بر این قرارداد که در فاز نخست ساماندهی دانشگاه های دولتی حضوری کشور را اجرایی کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: در همین راستا، سه مدل شامل مدل الحاق، مدل تجمیع و مدل تبدیل برای ساماندهی موسسات دولتی حضوری ملاک عمل قرار گرفتند.

وی گفت: در سطح کشور 120 موسسه دولتی حضوری آموزش عالی فعالیت دارند که 90 موسسه مشمول ساماندهی اشاره شده، شده اند و این 90 موسسه دولتی به 45 موسسه تبدیل می شوند و برای 30 موسسه دیگر از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه تبریز و ... نیز ماموریت گرایی تعریف خواهد شد.

وی یادآور شد: با ساماندهی 90 موسسه دولتی حضوری آموزش عالی کشور هیچ موسسه ای تعطیل نمی شود، هیچ هیات علمی از دانشگاه تعدیل نمی شود و هیچ کارمندی نیز اخراج نخواهد شد بلکه استاندارد سازی و کیفی سازی این موسسات اجرایی می شود.

رحیمی اعلام کرد: اجرای ساماندهی تدوین شده از چهار ماه دیگر آغاز و انجام آن به مدت یکسال به طول می انجامد.

وی خاطر نشان کرد: آیین نامه ساماندهی این موسسات که یا الحاق یا تجمیع و یا تبدیل خواهند شد به موسسات ابلاغ می شوند که در همین راستا، البته به انعطاف مدیران این موسسات برای اجرای آیین نامه نیاز است.

وی افزود: وزارت علوم بر روند اجرای ساماندهی تشریح شده در فاز نخست نظارت خواهد کرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین یادآور شد: هنوز تعیین تکلیف وضعیت ماموریت گرایی موسسات آموزش عالی کشور نیز به پایان نرسیده است.


گسترش پردیس های علم و فناوری در دستور کار وزارت علوم

رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در خاتمه درباره فعالیت پارک های علم و فناوری در کشور نیز بیان کرد: طی 10 سال اخیر این پارک ها متناسب با نیازهای کشور رشد بسیار خوبی داشته اند.

رحیمی با اشاره به اینکه در حال حاضر در سطح کشور 43 پارک علم و فناوری فعالیت دارند که دو مورد آنها وابسته به دستگاه های اجرایی و مابقی وابسته به وزارت علوم هستند، اعلام کرد: گسترش تعداد آنها البته با قیودی در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: در همین راستا، هر استان یک پارک علم و فناوری استانی خواهند داشت و این پارک های استانی می توانند پردیس های علم و فناوری را در سطح شهرستان های خود برپا کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم خاطر نشان کرد: پارک ها و پردیس های علم و فناوری هدفمند ایجاد خواهند شد.

انتهای پیام/قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک