پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۷/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۸۸۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ - ساعت ۲۰:۰

اعتراض به سؤالات آزمون مدارس سمپاد/ ۲ روش آموزش‌وپرورش برای حل مشکل

خانواده‌ها نسبت به آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد اعتراض دارند و می‌گویند ۱۰ سؤال دو پاسخ صحیح داشته است! هم‌اکنون آموزش و پرورش از بررسی سؤالات خبر می‌دهد.
اعتراض به سؤالات آزمون مدارس سمپاد/ ۲ روش آموزش‌وپرورش برای حل مشکل,
آزمون پایه هفتم مدارس سمپاد با اعتراضاتی همراه بود به‌گونه‌ای که برخی خانواده‌ها از اینکه حدود 10 سوال، دارای دو جواب صحیح بود خبر می‌دهند!

برخی خانواده‌ها می‌گویند، بعد از آزمون دو سال قبل که اعتراضات بسیاری را رقم زد، تصور می‌کردیم دیگر سمپاد در طراحی آزمون خود دچار خطا نشود اما متأسفانه باز هم این اتفاق افتاد.

در همین رابطه یکی از والدین می‌گوید: "سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان هم‌اکنون می‌تواند برای دانش‌آموزانی که به 10 سؤال که دو پاسخ صحیح داشت، جواب نداده‌اند و متوجه این موضوع شده‌اند که دو پاسخ صحیح وجود دارد، امتیاز مثبت این 10 سوال را در نظر بگیرد.

پس از آن تفاوت نمرات اعلام شده با حالت جدید را بررسی کند اگر این تفاوت مثلاً در حد 10 درصد بود با تکمیل ظرفیت از افراد ثبت‌نام کند تا حقوق این دانش‌آموزان هم لحاظ شود یا اینکه برای سال آینده آزمون تکمیل ظرفیت در نظر بگیرند البته تصمیمات نباید به‌گونه‌ای باشد که بیشتر از ظرفیت مدارس سمپاد به آنها دانش‌آموز بدهند یا دانش‌‌آموز کم کیفیت را وارد این مدارس کنند.

روش دیگر هم این است که 10 سؤال را حذف و برگه‌های همه داوطبان را مجدد تصحیح کنند که این زمانبر خواهد بود البته و طراحان سؤالات که سؤالات بدون استاندارد را طراحی کردند و باعث این مشکلات می‌شوند دیگر برای طراحی سؤالات مورد استفاده قرار نگیرند."

حذف سؤالات یا امتیاز برای سؤالاتی که دو پاسخ داشت

در همین رابطه خسرو ساکی؛ رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درباره اعتراض برخی خانواده ها به نحوه طراحی سؤالات آزمون مدارس سمپاد اظهار کرد: بنده عضو شورایی هستم که در این زمینه بررسی و سیاست‌گذاری می‌کند؛ در شورای مربوطه به‌گونه‌ای سیاست‌گذاری شد که حق هیچ دانش‌آموزی تضییع نشود.

وی افزود:‌ تصمیمات به‌گونه‌ای بود که با حذف این سؤالات یا به نوعی امتیاز دادن به دانش‌آموز در جایی که دو پاسخ صحیح وجود داشت شرایطی فراهم شود که هیچ دانش‌آموزی از این موضوع متضرر نشود.

ساکی بیان کرد: در کل وقتی تصمیمی در شورای سنجش و پذیرش دانش‌آموزان سمپاد درنظر گرفته می‌شود برای کل دانش‌آموزان است همچنین پس از آزمون یک گروه در مرکز سنجش و مرکز سمپاد سؤالات را بررسی می‌کنند و سؤالاتی که ایراد دارد مشخص می‌شود.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: یک گروه هم دبیران آموزش و پرورش و اولیای دانش‌آموزان هستند که سؤالات دارای اشکال را منعکس می‌کنند؛ کارشناسان این مسائل را برسی و نتایج را در شورا منعکس می‌کنند و به گونه‌ای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری می‌شود که حق هیچ دانش‌آموزی تضییع نشود و برخورد با این سؤالات برای تمام دانش‌آموزان نتیجه یکسانی را ایجاد کند.

انتهای پیام/

تسنیم 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک