پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۷/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۲۰ - ساعت ۸:۳۴

جمعیت حاشیه نشین به بیش از ۱۱ میلیون نفر رسیده است

معاون شرکت بازآفرینی شهری گفت: بر اساس سرشماری سال ۹۵، جمعیت سکونتگاه های غیر رسمی به ۱۱ میلیون نفر رسیده است.
جمعیت حاشیه نشین به بیش از ۱۱ میلیون نفر رسیده است,

به نقل از شرکت بازآفرینی شهری ایران، حبیب خراسانی امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه در جلسه برنامه همکاری بین شورای اجتماعی وزارت کشور و ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در خصوص توانمندسازی ساکنان بافت‌های فرسوده با یادآوری اینکه یکی از اولویت‌های کشور موضوع حاشیه نشینی است، گفت: از سال ۸۲ که سند سکونتگاه‌های غیر رسمی تدوین شد تاکنون کارهای بسیاری در زمینه کاهش حاشیه نشینی و ارائه خدمات به ساکنان این بافت‌ها انجام شده و از سال ۹۶ نیز این فعالیت‌ها تحت اقدام مشترک دستگاه‌ها ادامه پیدا کره است.

وی با بیان اینکه طبق مطالعات انجام شده مشخص شد تا قبل از سال ۹۰، در هزار و ۱۰۰ محله از ۱۱۰ شهر کشور حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ساکن سکونتگاه‌های غیر رسمی هستند که با تطبیق آن با آمار سرشماری سال ۱۳۹۵ این تعداد به بیش از ۱۱ میلیون نفر رسیده است. در این سال‌ها کارهای کالبدی زیادی برای ساکنان این سکونتگاه‌ها صورت گرفته است اما خدمات اجتماعی و فرهنگی ارائه شده نسبت به اقدامات کالبدی بسیار اندک است.

معاون ساماندهی شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه برای اولین بار شورای اجتماعی وزارت کشور و ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار اقدام مشترکی را در زمینه سکونتگاه‌های غیر رسمی انجام می‌دهند، تصریح کرد: اولین قدم ما به روز کردن سند بازآفرینی شهری است. بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه در خصوص حاشیه‌نشینی، محلاتی که از هر گونه خدماتی محروم هستند، اولویت‌بندی شدند. از هزار و ۱۰۰ محله شناسایی شده ۳۵۱ محله در برنامه اقدام مشترک قرار گرفته اند.

خراسانی تصریح کرد: از تعداد ۳۵۱ محله مورد اقدام و محله‌های پنج استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، کردستان، هرمزگان و خراسان رضوی در اولویت قرار گرفته اند و اقدام‌های ویژه‌ای در این استان‌ها در دست انجام است. برای مثال در زابل در هر پنج محله حاشیه‌نشین این شهر ورود پیدا کرده و مشکلات کالبدی در حال ساماندهی است، اما فعالیت‌های اجتماعی خاصی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در نتیجه این محلات را که کار کالبدی در آنها انجام شده است را برای ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی در اولویت قرار دادیم.

مسئول بخش حاشیه نشینی وزارت کشور: مدیریت تخصیص اعتبارات آسیب زدایی از حاشیه شهرها به وزارت راه منتقل شد

در ادامه این جلسه، لیلی باتمانی مدیر اداره ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی وزارت کشور نیز اظهار داشت: طی توافق با سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی تعدادی از محلات برای ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی به عنوان پایلوت در نظر گرفته می‌شوند تا با تمرکز بر خدمات اجتماعی و فرهنگی بتوانیم این محلات را از ناکارآمد بودن خارج کنیم.

وی عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ای که طی سال‌های گذشته تدوین شده و نیز بر اساس تفاهمنامه‌ای که با دستگاه‌های مختلف داشتیم، برنامه‌های این دستگاه‌ها را به وزرات راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری اعلام کردیم با این شرط که مدیریت تخصیص این اعتبارات و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها را دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار بر عهده بگیرد.

مقام مسئول در شرکت بازآفرینی: اعتبار ۲۹ میلیارد تومانی رفع آسیب‌های اجتماعی حاشیه شهرها

در ادامه این نشست، زهرا اسکندری مدیر کل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، برنامه بین بخشی اقدامات اجتماعی در سکونتگاه‌های غیررسمی را برای حضار قرائت کرد. بر این اساس ۳۵۱ محله غیررسمی در ۳۱ استان و ۱۲۳ شهر به عنوان محلات در اولویت مداخله در برنامه اقدام مشترک مصوب ستادهای بازآفرینی شهری استان‌ها قرار دارد.

وی با بیان اینکه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، مرجع اصلی تصمیم‌گیری، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای سکونتگاه‌های غیر رسمی است، اظهار کرد: سازمان اجتماعی وزارت کشور نیز بخشی از برنامه‌های مربوط به این موضوع را با تمرکز بر آسیب‌های اجتماعی پیگیری می‌کند.

اسکندری افزود: اکنون سازمان برنامه و بودجه، اعتباری بالغ بر ۲۹ میلیارد تومان را برای این منظور در اختیار شورای اجتماعی کشور قرار داده است که با هماهنگی ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار برنامه ریزی لازم را انجام دهد. ما نیز بر اساس مطالعاتی که از قبل داشتیم، اطلاعات دفاتر تسهیلگری و نیز قوانین برنامه ششم توسعه، برنامه‌ریزی کرده و متناسب با قوانین و اسناد فرا دست و اولویت‌های اهل محل و ظرفیت‌های هر دستگاه یکسری سرفصل‌های فعالیتی را تهیه کردیم که به آنها ابلاغ خواهد شد. این دستگاه‌ها نوع فعالیت خود را در محلات هدف به ما اعلام خواهند کرد.

وی نکات مثبت این تصمیم را این گونه برشمرد و گفت: این برنامه رویکردهای اجتماعی و توانمندسازی را تقویت کرده و همه دستگاه‌ها در یک محله اقدام اجتماعی و فرهنگی را در کنار اقدام کالبدی انجام می‌دهند.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک