پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۷/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۸۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۲۰ - ساعت ۸:۳۶

محقق ایرانی داروی جدیدی برای درمان سرطان ساخت

یک محقق ایرانی به همراه گروهی از پژوهشگران بین المللی ترکیباتی ساخته اند که در درمان سرطان کارآمد است این دارو ارزان تر و ایمن تر از نمونه های مشابه است.
محقق ایرانی داروی جدیدی برای درمان سرطان ساخت,

به نقل از اسپوتنیک، قدرت محمودی محقق ایرانی همراه گروهی از محققان بین المللی و پژوهشگران دانشگاه تیومن روسیه برای نخستین بار در جهان ترکیباتی مبتنی بر نیکل ابداع کرده‌اند که می‌تواند به طور موثر با سلول‌های سرطانی مقابله کند.

طبق تحقیقی که در نشریه «New Journal of Chemistry» منتشر شده، یکی از چالش‌های پیش رو در درمان سرطان مقاومت بدن بیماران نسبت به داروها است. در همین راستا دارویی ابداع شده که نه تنها این مشکل را برطرف می‌کند بلکه ارزان‌تر و ایمن تر از نمونه‌های مشابه است.

هم اکنون داروهایی که براساس مشتقات پلاتینیوم ساخته می‌شوند به طور گسترده برای مقابله با انواع مختلف سرطان به کار می‌روند. اما چنین داروهایی بسیار گران هستند و عوارض جانبی متعددی دارند. علاوه بر آن سلول‌های سرطانی به سرعت نسبت به آنها مقاوم می‌شوند.

به گفته محققان نیکل یک جایگزین مناسب برای پلاتینیوم در داروهای سرطان است. زیرا ساختار الکترونیکی آن مشابهت زیادی با پلاتینیوم دارد و همچنین ارزان است.

در نتیجه این تحقیق که با همکاری محققان دانشگاه تیومن، متخصصان ترکیه‌ای و اسپانیایی و محمودی انجام شده، دو ترکیب مبتنی بر نیکل کشف شد که در مقابل سلول‌های سرطان ریه به عنوان ضدتومور فعالیت می‌کردند.

دمیر سافین استاد دانشگاه تیومن در این باره می‌گوید: نیکل برخلاف پلاتینیوم می‌تواند جئومتری مولکولی غنی‌تری ایجاد کند و به همین دلیل ترکیبات با ویژگی‌های بهبود یافته می‌سازد. با تکیه بر این امر می‌توان دارو را طوری بهبود داد که در مقابل سلول‌های سرطانی مقاوم نشود و عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

این محققان تصمیم دارند تحقیقات خود را ادامه دهند تا ویژگی‌های داروهای جدید را بهبود دهند.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک