سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۸:۲۲ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۲۳ - اذان مغرب:۱۷:۱۵:۳۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۱۰۷۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹ - ساعت ۱۴:۱۲

مرمت بناهای خشتی در محوطه تاریخی ریوی مانه و سملقان

معاون میراث‌فرهنگی خراسان شمالی از فعالیت کارگاه استحکام‌بخشی یافته‌های معماری در محوطه تاریخی ریوی با اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون ریال خبر داد.
مرمت بناهای خشتی در محوطه تاریخی ریوی مانه و سملقان,

به گزارش عصر اترک، علی مستوفیان روز شنبه 29 شهریورماه 99 اظهار کرد: «بناهای خشتی به‌دست‌آمده از کاوش‌های محوطه تاریخی ریوی با هدف تبدیل به سایت‌موزه مرمت و تثبیت می‌شوند.»

وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال، جذب گردشگر و معرفی هویت تاریخی استان ازجمله اهداف ما برای راه‌اندازی سایت‌موزه گردشگری در محوطه ریوی است، تصریح کرد: «یک میلیارد و 150 میلیون ریال برای مرمت بناهای خشتی این محوطه تاریخی در سال جاری اختصاص یافت.»

محوطه تاریخی ریوی در سه کیلومتری غرب شهر آشخانه و یک کیلومتری غرب روستای نجف از توابع شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. براساس پژوهش های باستان شناسی این محوطه یک استقرار گاه کهن در دشت سملقان بوده که از حدود سه هزار و ۵۰۰ سال قبل تاکنون مورد توجه جوامع بشری بوده است.

این محوطه به مدت هفت سال است که هر سال توسط گروه مشترک ایرانی آلمانی، با حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، اداره کل خراسان شمالی و موسسه باستان شناسی آلمان مورد کاوش باستان شناسی قرار می گیرد و تاکنون بقایای ساختمان های خشتی بزرگی مربوط به دوره هخامنشی در آن کشف و مرمت شده است.

انتهای پیام/گ

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک