چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۶/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۳۲۲۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۱۳ - ساعت ۱۱:۱۹
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بجنورد خبر داد:

نمایان شدن وابستگی آمریکا به سایر کشورها در شیوع ویروس کرونا

مجتبی برزگر گفت: شیوع بیماری کرونا این وابستگی را بیشتر به رخ آمریکا کشید به حدی که توانایی تولید حتی ساده ترین اقلام ‌بهداشتی مانند ماسک را بدون کمک چین وهند نداشتند، همین مسئله بود که ترامپ را به شدت عصبانی کرده و باعث افزایش فشار به کشور چین شد.
نمایان شدن وابستگی آمریکا به سایر کشورها در شیوع ویروس کرونا ,

مجتبی برزگر عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بجنورد در گفتگو با خبرنگار عصر اترک  با اشاره به خطای محاسباتی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم عنوان کرد:آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم خودش را در جهان به عنوان یکی از معدود کشورهای ثروتمندی که از جنگ آسیب ندیدند،  دید و سعی کرد از فرصت پیش آمده حداکثر استفاده را کرده وخودش را به عنوان یک ابرقدرت معرفی نماید.

وی افزود: این سناریو را از طریق ارائه کمک های مالی به کشورهای اروپایی که به شدت از جنگ آسیب دیده بودند به انجام رسانده و تحت پوشش این کمک ها خواسته های خودش را هم به این کشورها تحمیل کرد بطوری که واحد پولش را به عنوان واحد پول بین المللی و تابعیت کشورش را به عنوان رویای آمریکایی به خورد دنیا داد.

برزگر در ادامه این سناریوی آمریکایی خاطر نشان کرد: در نتیجه چاپ پول و فروش آن به دنیا شد شغل آمریکا، مردم آمریکا هم که قبلا عادت به پس انداز وکار سخت داشتند، بتدریج دلیلی برای پس انداز ندیدند و طی چند دهه آمریکا از بزرگترین تولید کننده دنیا به بزرگترین مصرف کننده دنیا تبدیل شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در رشته اقتصاد با بیان این که آمریکایی ها طی این سناریو، قرن بیستم را متعلق به خود کردند، عنوان کرد: ولی با شروع قرن ۲۱ ام  با ظهور قدرت های آسیایی خصوصا شرق آسیا ماجرا عوض شد و آمریکایی ها زمانی متوجه شدند که به شدت وابسته این کشورها شده اند.

وی تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا این وابستگی را بیشتر به رخ آمریکا کشید به حدی که توانایی تولید حتی ساده ترین اقلام ‌بهداشتی مانند ماسک را بدون کمک چین وهند نداشتند، همین مسئله بود که ترامپ را به شدت عصبانی کرده و باعث افزایش فشار به کشور چین شد.

 برزگر با اشاره به عوامل افول اقتصادی آمریکا اظهار داشت: این کشور مانند سابق دیگر یک ابرقدرت نیست و با ظهور قدرت های آسیایی اقتصاد این کشور دچار مشکل شده است و در مسئله کرونا مشاهده کردیم که حتی توانایی تهیه ماسک را هم بدون کمک چین ندارند.

وی هم چنین افزود: دیگر اثری از تولیدات آمریکایی در دنیا نیست،حتی شرکت های تویوتا و نیسان جایگزین برندهای فورد و جنرال موتورز در خودآمریکا شده اند، شرکت هواووی بازار تلفن همراه و ارتباطات دنیا را اشغال کرده است به طوری که دوست و متحد نزدیک آمریکا یعنی انگلیس هم قرارداد همکاری با هواووی منعقد می کند ولی ضربه مهمتر و شاید آخرین ضربه به اقتصاد آمریکا در حال شکل گیری است یعنی قطع شریان اصلی اقتصادی این کشور که چاپ پول وفروش آن به سایر کشورهاست.

این اقتصاد دان با بیان این که بسیاری از کشورها به سمت تشکیل اتحادیه هایی برای معامله با واحدهای پولی خودشان رفته اند گفت: انعقاد پیمان های پولی دوجانبه حدود ۱۶ درصد از تجارت خارجی چین را تشکیل می دهد. چین بالغ بر ۳۳ پیمان پولی را با سایر کشورها منعقد کرده است که این روند با نرخ فزاینده در حال رشد است و در آینده نزدیک دیگر بازاری برای دلار آمریکا وجود نخواهد داشت و آمریکا به نقطه صفر بازخواهد گشت.

برزگر به عواملی که اقتصادآمریکا را تهدید می کنند اشاره کرد و یادآور شد: مردم آمریکا به شدت مصرف گرا هستند به طوریکه اگر مردم‌آمریکا یک روز از مصرف دست بکشند، اقتصاد دنیا دچار مشکل می شود و این مصرف گرایی را مدیون چاپ وفروش دلار به کشورهای دیگر هستند که ظهور اقتصاد های آسیایی و ایجاد پیمان های پولی این مسئله را دراینده نزدیک تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این مدرس دانشگاه  عنوان کرد: کشور آمریکا از کالاهای تولید آسیا خصوصا چین پر شده  همانطور که در قضیه کرونا شاهد آن بودیم که حتی توانایی تولید ماسک را هم ندارند و همواره با راهزنی سعی در برآورده کردن خواسته های خود داشتند.

وی خاطرنشان کرد: بالا بودن هزینه های تولید باعث شده که معدود کسب وکارهای باقی مانده برای استفاده از نیروی کار ارزان و شرایط بهتر محیط کسب وکار، تولید شان را به کشورهای دیگر مانند هند و چین ومکزیک انتقال بدهند و باعث رونق اقتصاد این کشور ها بشوند.

 

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک