سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۵/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۲۸۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۰۹ - ساعت ۸:۱۸

"فرزند" همچنان یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود!

اخیراً انحراف وفاصله‌گرفتن از سبک زندگی ایرانی ــ اسلامی برای برخی این تصور را به وجود آورده که دیگر فرزند شبیه یک کالای سرمایه‌ای نیست بلکه یک کالای لوکس و به‌زعم بعضی یک کالای پست است! اما فرزندان همچنان شبیه یک کالای سرمایه‌ای بسیار ارزشمند هستند.
"فرزند" همچنان یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود!,
نوع نگرش جامعه به فرزند، تعیین‌کننده الگوی فرزندآوری خواهد بود؛ سبک زندگی ایرانی و اسلامی که ما قرنها و تا همین سالهای اخیر با آن انس داشتیم و با آن زندگی کردیم به ما می‌گوید فرزند یک کالای سرمایه‌ای است.

فرزند یک کالای سرمایه‌ای است، به این معنی که ورود یک فرزند به خانواده یک اندوخته و سرمایه برای آن خانواده به حساب می‌آید؛ همان‌طور که در برخی از الگوهای خانواده‌ها، فرزند نیروی کار و سرمایه برای جایگاه اجتماعی خانواده‌ها، سرمایه‌ای برای دوره سالمندی والدین و سرمایه‌ای برای جامعه، ایدئولوژی و مکتبی که خانواده در آن قرار می‌گیرد، است.

اخیراً انحراف و دگرگونی سبک زندگی و فاصله گرفتن از سبک زندگی ایرانی و اسلامی برای برخی این تصور را به وجود آورده است که دیگر فرزند یک کالای سرمایه‌ای نیست بلکه یک کالای لوکس و به‌زعم بعضی یک کالای پست است!

در تعریف این دو نوع کالا باید بگویم، کالای لوکس کاربرد زیادی ندارد و فقط برای زیور و زینت تهیه می‌شود! در زمان حاضر هم تصور عده‌ای این است که فرزند مثل یک کالای لوکس است که داشتن یکی از آن باعث زیور و زینت زندگی می‌شود و بس! حتی برخی پا را فراتر گذاشتند و فرزند را یک کالای پست می‌نامند(!!) یعنی کالایی که ارزش بسیار کمی دارد و هرچقدر میزان درآمد و سطح برخورداری خانواده‌ها بیشتر می‌شود نیازمندی آنها به کالاهای پست کمتر خواهد شد!

به‌عنوان مثال، این عده مدعی هستند که نانی که از آرد تهیه می‌شود یک کالای پست است و هرچه درآمد خانواده افزایش پیدا کند به آن نیاز کمتری دارند و به‌جای آن به‌سمت استفاده از برنج می‌روند! و اگر خانواده برخوردارتر شود به‌جای برنج و نان، به‌سمت مصرف گوشت می‌رود(!) از این بابت، این مثال به‌کار برده می‌شود تا بگویند فرزند یک کالای پست است و با افزایش درآمد، سطح تهیه و مراجعه به آن کاهش پیدا می‌کند!

اما در اصل این‌طور نیست! سابقه و تجربه سه چهار دهه گذشته پژوهشگران حتی در مورد خانواده‌های برخوردار نشان می‌دهد که همچنان فرزند و فرزندان شبیه یک کالای سرمایه‌ای بسیار ارزشمند هستند.

فرزندان اندوخته دوره سالمندی والدین خود هستند، اندوخته جایگاه اجتماعی والدین هستند و به این ترتیب قویاً و اکیداً عرض می‌کنم که ما باید نگاهمان را بر اساس نگاه اصیل سبک زندگی اسلامی ــ ایرانی تبیین کنیم؛ در این نگاه فرزند به‌مثابه یک کالای سرمایه‌ای، اندوخته اجتماعی، سرمایه‌ای برای دوره سالمندی، آینده خانواده و جامعه بوده و همچنان هست؛ فرزند سرمایه آینده خانواده ایرانی ایران ــ اسلامی و تمدن نوین اسلامی است.

صالح قاسمی؛ پژوهشگر و نویسنده مجموعه کتاب "جنگ جهانی جمعیت"

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران پویا

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک