شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۲/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۳۳۸۶۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ساعت ۱۱:۳۶

&#۱۷۱;بازنگری مزد ۹۹ کارگران&#۱۸۷;| ابوی: تورم کارفرما را سرمایه‌دارتر و کارگر را فقیرتر کرد، ولی باز هم دولت طرف کارفرماست

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه دولت همواره مدافع حقوق کارفرمایان بوده است، گفت: تورمی که امسال شاهد بودیم، کارفرماها را داراتر و سرمایه‌دارتر کرده است و کارگران را فقیرتر.
«بازنگری مزد ۹۹ کارگران»| ابوی: تورم کارفرما را سرمایه‌دارتر و کارگر را فقیرتر کرد، ولی باز هم دولت طرف کارفرماست,
درباره دستمزد و وضعیت کاری و درآمدی کارگران و ضرورت بازنگری در مزد 99 گفت: تورم و افزایش قیمت‌ها, دارایی به اضافه دارایی کرده است. با توجه به اینکه کارگران دارایی ندارند, وضعیت آنها نه‌تنها بهتر نشده است, بلکه بدتر هم شده است.

 وی ادامه داد: کارگران با افزایش هزینه‌ها مجبور شدند هزینه افزایش دارایی کارفرمایان را بپردازند. این افزایش سرمایه و گران شدن ملک و املاک برای کارفرمایان بوده است اما کارگران با افزایش چندباره قیمت‌ها روزبه‌روز ضعیف‌تر شده‌اند.

 دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران بیان کرد: معیشت کارگران بالاخره باید از یک محلی تأمین شود, در شرایط فعلی که نه کارفرمایان و نه دولت حاضر به همکاری برای تقویت قدرت خرید کارگران و کمک به تأمین معاش کارگران نیستند, کارگران چه‌کار باید کنند؟

ابوی افزود: دولت باید هم حامی کارگران باشد و هم تولید را حمایت کند و نقش تسهیل‌گری داشته باشد. زمانی که هزینه سبد معیشت در پایان سال مشخص می‌شود, به‌طور مثال هزینه روغن را در آن سبد "فلان تومان" تعیین کرده است, دولت موظف است تا پایان سال کارگران را با همان اعداد و ارقام تأمین کند، چرا که کارگران باید با همان حقوقی که تعیین شده است تا پایان سال زندگی کنند.

 دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران اظهار با تأکید به اینکه دولت نباید فقط از کارفرمایان حمایت کند گفت: اگر دولت معتقد است که در شرایط فعلی امکان بازنگری دستمزد نیست و کارفرمایان دچار مشکل هستند, چرا دولت یک بار نمی‌گوید که کارگر گرسنه است؟

* در بحث کرونا فقط کارگران ضرر کردند

 وی با ابراز اینکه در بحث کرونا فقط کارگران ضرر کردند گفت: در بحث کرونا آن دسته از کسب‌وکارهایی که با مشکل مواجه شدند و واحد تولیدی داشتند, تغییر کاربری دادند و به شغل خود ادامه دادند اما اضافه‌کار کارگران را به‌بهانه کرونا و شرایط دشوار کار حذف کردند، از سوی دیگر هزینه تأمین ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده نیز به سبد خانوار کارگری اضافه شده است. دستمزد کارگران یک بار اضافه شد, اما هزینه‌ها چندین بار افزایش یافت، این موضوع را دولت نمی‌بیند؟

ابوی ادامه داد: عقب‌ماندگی مزدی کارگران خیلی زیاد است, حتی اگر دستمزد 100 درصد هم افزایش یابد, باز هم جوابگوی هزینه‌های معیشت کارگران نیست. دستمزد باید به‌اندازه‌ای زیاد شود که قدرت خرید کارگران افزایش یابد و عقب‌ماندگی مزدی را جبران کند.

 وی با تصریح به اینکه دولت‌ها همیشه در تلاش هستند در پایان سال نرخ تورم را کاهش دهند گفت: به همین دلیل مشاهده می‌کنیم که تورم در ماه اسفند به‌نوعی کاهش می‌یابد تا نیمه فروردین ماه سال بعد اوضاع خوب است ولی از فروردین ماه به بعد تا تیرماه و مرداد ماه اوج می‌گیرد، همین مسئله باعث تغییر در قیمت خدمات عمومی و دولتی و بهای کالا و خدمات می‌شود که مشکلات مختلف را برای کارگران ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/تسنیم

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک