چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۳/۳/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۴۲۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۰۶ - ساعت ۲۳:۵۰

شمارش معکوس برای سیر صعودی کووید۱۹ آغاز شد/ توقف روند کاهشی مبتلایان در ۶ استان+ نقشه

گروه استان‌ها ـ درحالی تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در کشور نسبت به دو هفته قبل سیر نزولی به خود گرفته است که مسئولان بهداشت و درمان همواره هشدار می‌دهند عادی‌انگاری بلای جان مدیریت همه‌گیری و شکستن چرخه شیوع می‌شود.
شمارش معکوس برای سیر صعودی کووید۱۹ آغاز شد/ توقف روند کاهشی مبتلایان در ۶ استان+ نقشه,
اوایل دی ماه گذشته بود که افزایش قابل توجه تعداد متوفیان ناشی از بیماری کرونا باعث شد مسئولان بهداشت و درمان برای جلوگیری از آغاز بحران در کشور محدودیت‌هایی تعیین و حتی تردد‌های شبانه را نیز ممنوع اعلام کنند، این سیاست اگرچه در روزهای اول با مشارکت پایین مردمی همراه بود اما رفته رفته مردم نیز با اطلاع‌رسانی نسبت به رعایت آن گام‌های مؤثری برداشتند تا اینکه ابتدای بهمن‌ماه یک‌باره تغییر رنگ وضعیت کرونایی در ایران گواهی بر اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشت.

در این دوره یعنی موج سوم همه‌گیری ویروس منحوس تعداد سه‌رقمی متوفیان روزانه نگرانی عمده‌ای علاوه بر مسئولان میان خانواده‌ها نیز ایجاد کرد اما امروز خوشبختانه این تعداد روزانه به زیر یکصد نفر رسیده است و درصورت ادامه همراهی مردمی قطعاً به ارقامی پایین‌تر یعنی تعداد فوت‌های تک‌رقمی همچون اواسط تابستان خواهیم رسید، در این زمینه با بهبود اوضاع از ابتدای بهمن مسئولان اگرچه برخی محدودیت‌ها را کاهش دادند ولی در عین حال همواره تأکید دارند این شرایط به‌معنی رفع خطر نیست و باید همه هموطنان نسبت به ادامه رعایت پروتکل‌های بهداشتی دقت عمل بالایی داشته باشند.

شاید نیم‌نگاهی به آمار میزان مشارکت‌های مردمی در استان‌های مختلف نشان دهد که نتیجه مشارکت نیمه دوم دی ماه 1399 چگونه توانسته به بهبود اوضاع در ابتدای بهمن منجر شود و لازم است تا تثبیت شرایط حمایت‌های مردمی بیش از گذشته در زمینه رعایت پروتکل‌ها جدی گرفته شود.

در این بین تردد بین‌شهری یکی از نقاط اصلی در مدیریت بحران و شکست چرخه هم‌ ‌گیری کرونا در کشورمان است و مسئولان معتقدند با درنظر گرفتن محدودیت‌های تردد اخیر که نزدیک به یک ماه اجرایی شده بود اکنون میل به سفر میان اغلب هموطنان شدت گرفته است و همین نکته‌ای نگران‌کننده در احتمال سرعت بیشتر همه‌گیری در ایران شناخته می‌شود. به‌گفته پلیس راهور با توجه به تغییر وضعیت شیوع بیماری در بسیاری از کشورها و مجاز شدن تردد پلاک‌های غیربومی در سایر نقاط یک‌باره در پنج روز گذشته آمار ترددهای جاده‌ای نزدیک به 50 درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر بر اساس آخرین تحلیل‌ها، 18 شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، 154 شهرستان در وضعیت زرد و 276 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند به همین دلیل با توجه به احتمال افزایش تردد میان شهرها در ایام پایانی هفته دور از انتظار نیست که طی دو هفته آینده این نقاط در صورت بی‌توجهی مردم به پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند مشکل‌ساز شود.

به‌هرحال اگر از موضوع همراهی و همکاری مردمی در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌عنوان اصلی کلیدی بگذریم موضوع احتمال آغاز واکسیناسیون تا پایان بهمن امسال نیز می‌تواند نقطه امیدی در مدیریت بحران شناخته شود اما با توجه به اینکه چرخه همه‌گیری در فصول سرما سرعت بیشتری به خود می‌گیرد و گزارش‌ها نشان می‌دهد نوع ویروس جهش‌یافته از برخی کشورها دوباره به میزان نگرانی بین‌المللی افزوده است و می‌تواند در اقصی نقاط دهکده جهانی و البته ایران  مشکل‌آفرین باشد.

در همین حال نگاه به آمارهای منتشرشده رسمی میزان ابتلای بیماران کرونا کشورمان در 24 ساعت گذشته تأکیدی بر این مدعاست که وضعیت بسیار شکننده است و متأسفانه سیر نزولی همه‌گیری در بخش‌های عمده‌ای از ایران متوقف و در شش استان آمارها صعودی شده است، به‌صورتی که در یک دوره زمانی 24ساعته  98 نفر از هموطنانمان به‌دلیل ابتلای قطعی به ویروس کرونا فوت شده‌اند و به این ترتیب از ابتدای همه‌گیری تا امروز 57481 نفر فوت شده‌اند.

البته خوشبختانه تعداد کل بهبودیافتگان همه‌گیری کرونا در ایران از روز اول تا ششم بهمن 1399 رقمی معادل 1171070 نفر است که می‌تواند امیدوارکننده باشد و باید با رعایت پروتکل‌ها اجازه دهیم تعداد بهبودیافتگان بیشتر شود.

به‌هرحال در نهایت طی 24 ساعت گذشته تعداد 6309 نفر از هموطنان قطعاً به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد 681 نفر در بخش مراقبت‌های بهداشتی بستری شده‌اند و این روند نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد زنگ خطر آغاز موج چهارم به صدا در آمده است.

انتهای پیام/ی+

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک