دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۳/۷/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۴۹۸۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ساعت ۲۲:۰

تحمیل استرس به ۲۰۰۰۰۰ زوج نتیجه "مثبت کاذب غربالگری"

آمار بسیار بالای تست مثبت (کاذب) سندروم داون تحت عنوان غربالگری بارداری در کشور ما، باعث تحمیل فشار روانی همچنین هزینه ۴ تا ۹ میلیون تومانی به بیش از ۲۰۰هزار زوج در سال شده است.
تحمیل استرس به ۲۰۰۰۰۰ زوج نتیجه "مثبت کاذب غربالگری",
در ایران تقریباً صددرصد مادران باردار فارغ از سن مادر یا سابقه خانوادگی ناهنجاری عملاً اجبار به انجام غربالگری می‌شوند! در حالی که در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته به‌دلیل عدم الزام و القای تست‌های غربالگری به زنان باردار، عمدتاً زنان در سنین بالاتر از 35 تا 40 سال این آزمایشات را انجام می‌دهند.

لذا در بسیاری از این کشورها از کل زنان باردار، تنها حدود یک‌سوم، غربالگری بارداری را انجام می‌دهند؛ اجبار یا توصیه اکید به انجام غربالگری یعنی تحمیل بار مالی و روانی بسیار سنگین که دلایل آن کاملاً غیرعلمی است و بر اساس منافع مالی ذی‌نفعانی چون آزمایشگاه‌ها به خانواده‌های خواهان فرزند تحمیل می‌شود!

فیلم‌نوشت زیر به این موضوع پرداخته است:

فقدان هرگونه حمایت مالی برای انجام آزمایش‌های غربالگری بارداری در کشور در حالی است که در تمام کشورهای توسعه‌یافته، هزینه انجام تست‌های غربالگری ضروری کاملاً به‌عهده دولت است و خانواده در حال انتظار فرزند، متحمل هیچ‌گونه هزینه مضاعفی نمی‌شود.

از طرفی، پزشکانی که به‌دنبال عدم انجام مراحل غربالگری در مادران باردار با تولد نوزاد "داون" مواجه شوند، مجازات می‌شوند؛ برنامه غربالگری در ارتقای سلامت، ناتوان است و مقرون به صرفه نیست با این حال خسارت مالی و روانی و جانی جبران‌ناپذیری را به مردم وارد می‌کند.

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک