چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۹/۲۲/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گزارش | کد خبر: ۲۸۴۱۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۴/۱۳ - ساعت ۸:۵
گزارشی از وضعیت دامداری در فاروج؛

به داد دامداران برسید/ گرانی و کمبود بی سابقه علوفه تا کشتار دام های مولد

دامداری و دامپروری جایگاه ویژه ای در چرخه اقتصادی و غذایی دارد، اما متاسفانه این روزها در میان غفلت مسئولان حال و روز چندان مساعدی ندارد و خشکسالی و گرانی و کمبود علوفه و نهاده های دامی به مشکل اساسی تبدیل شده که به تدریج دام ها را به کشتارگاه و این صنعت مهم را رو به نابودی برده است.
به داد دامداران برسید/ گرانی و کمبود بی سابقه علوفه تا کشتار دام های مولد,

به گزارش عصراترک از شهرستان فاروج، اهمیت و جایگاه دامداری و دامپروری بر کسی پوشیده نیست، دامداری به دلایل اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی از قبیل منبع درآمد، افزایش  باروری خاک، تولید محصولات دامی (شیر ، گوشت ، پشم و …) برای خانوار روستایی و عشایری بسیار مهم است و نقش بسزایی در چرخه اقتصادی و غذایی جامعه دارد.

 

از سوی دیگر دامداری و دامپروی باعث مهاجرت معکوس به روستا ها و به تبع آن رونچ گرفتن چرخ تولید و کشاورزی در روستاهاست اما متاسفانه چند سالی است که مشکلات فراوانی گریبان گیر دامداران است.

 

افزایش بسیار زیاد قیمت نهاده های دامی و عدم حمایت دولت از این قشر موجب شده تا دیگر دامداری برای مردم توجیح اقتصادی نداشته باشد و دامداران متحمل ضررهای سنگینی شوند که قطعا به همین روند پیش برود دیگر دامی در روستاها باقی نخواهد ماند.

 

گرانی علوفه توان نگه داری دام را از ما گرفته است

احمد جعفری یکی از دامداران شهرستان فاروج در گفتگو با خبرنگار عصراترک در فاروج گفت: سال گذشته ازدواج کردم و برای شروع زندگی بخشی از وام ازدواج و همه پس اندازم را دام خریدم تا با دامداری زندگی ام را اداره کنم، اما با مشکلاتی که بوجود آورده اند الان سودی که نکرده ام هیچ سرمایه‌ام نیز نصف شده است.

 

وی افزود: علاوه بر اینکه بخش زیادی از سرمایه ام از دست رفته به علت گران شدن علوفه و نهاده ای دامی توانایی نگهداری از دام ها نیز تقریبا غیر ممکن شده و متاسفانه خبری هم از حمایت دولت و سروسامان دادن به این آشفته بازار نیست.

 

 

محمدی، یکی دیگر از دامداران شهرستان فاروج نیز گفت: آذوفه ای که سال گذشته برای دام خود نهایت 15 هزارتومان خریداری می کردیم، امسال به 60 هزارتومان رسیده است آن هم در فصل برداشت آن و به همین روال پیش رود در زمستان تا 100هزارتومان هم خواهد رسید و دیگر کسی توان خرید آذوقه مورد نیاز دام را ندارد.

 

وی افزود: از سوی دیگر اگر کسی توان خرید هم داشته باشد مگر چقدر درآمد از دام کسب می کند که چنین هزینه‌ای برای خوراک آن متحمل شود لذا قطعا به سمت کشتار دام خود می‌رود.

 

این دامدار همچنین اظهار داشت: قیمت شیر نیز هیچ تناسبی با قیمت خوراک دام ندارد و پایین تر از آن است و در حال حاضر هر روز که می‌گذرد ما برای نگه داری دام ها سود که نمی کنیم، متحمل ضرر نیز می‌شویم.

 

نبود نهاده و حمایت، دام های مولد را راهی کشتارگاه کرده 

یکی دیگر از دامداران نیز در این باره گفت: به دلیل خشکسالی و کاهش بارندگی و کمبود شدید علوفه در مراتع شددت کمبود علوفه و نهاده دامی دو چندان شده،  به طوری که دامداران در تامین علوفه مورد نیاز دام های سبک و سنگین خود با مشکلات بسیار جدی مواجه شده اند و  چون حمایتی صورت نمیگیرد به ناچار بسیاری از دام های خود و حتی دام های مولد را نیز روانه کشتارگاه کرده ایم.

 

 

وی افزود: مقداری نهاده بصورت یارانه ای در اختیار دامداران قرار می گیرد اما این مقدار کم به هیچ وجه پاسخگو نیاز و میزان مصرف دام در یک روز نیست و از طرفی هم بخش اعظمی از دامداری در این شهرستان بصورت سنتی انجام می‌شود و در توزیع این نهاده ها نباید فرقی بین دامداران سنتی و صنعتی وجود داشته باشد.

 

مسئولان متولی امر نسبت به این قضیه پاسخگو نبودند

متاسفانه علی رغم تلاش های یک هفته‌ای دسترسی به مسئولین متولی این امر در شهرستان حاصل نشد تا پاسخگوی سوالات ما باشند.

 

انتهای پیام/ شادکام

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک