دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰/۱۷/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۴۴۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ساعت ۱۴:۲۶
گزارشی از تشابه دفاع مقدس و روزهای مقابله با کرونا؛

مدافعان سلامت در ادامه راه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس/ احیای روزهای جنگ تحمیلی در ایام کرونا

فداکاری و از خودگذشتگی های این روزهای مدافعان سلامت در کشور یادآور ایام دفاع مقدس بوده است به گونه ای که سنگرهای بیمارستان پر شده از فعالانی که بدون هیچ چشم داشتی در جهت نابودی این ویروس تلاششان را به کار بسته اند.
مدافعان سلامت در ادامه راه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس/ احیای روزهای جنگ تحمیلی در ایام کرونا,

به گزارش عصراترک، نزدیک به دو سال از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان می گذرد، ویروسی که با آمدنش جنبه های مختلف زندگی بشری را تحت تاثیر خودش قرار داده است، ویروسی ناشناخته که هر روز با گونه ای جدید و ویژگی هایی نو مردم را غافلگیر می کند. این روزها کمتر خانواده هایی پیدا می شوند که تاکنون درگیر این بیماری نشده باشند، در هر کوچه و خیابان که قدم می زنید پرده های نصب شده بر در و دیوار شهر خبر از فوت عزیز دیگری را می دهد، کمی که بیشتر ریز می شویم، به روزهای هشت سال جنگ تحمیلی می ماند، آن سال ها هم هر روز در شهر خبر از شهادت، یا مجروح شدن به گوش می رسید.


وجهه مشترک کرونا با جنگ هشت ساله در این است که هر دو بر مردم تحمیل شده است و شاید با دستی خالی به مبارزه با آن می پردازند، در روزهای نخست شیوع باتوجه به نبود آگاهی لازم نسبت به این بیماری، استرس و نگرانی های زیادی جامعه را در برگرفته بود، قرنطینه های اولیه که شهرها را همچون شهر ارواح، خالی از مردم کرده بود، تنها بخشی از ماجرا بود و اما بخش مهم و اساسی، سنگر مبارزه با این بیماری است که در بیمارستان ها برپا شده اند و از روزهای نخست تا کنون با تمام توان پای کار بوده اند و متاسفانه بسیاری از این عزیزان از پرشک، پرستار، نیروهای خدماتی جانشان را در این مسیر از دست دادند.

 

لبیک مردم به فرمان رهبری در رزمایش مواسات

ناصر رستمی، معاون ستاد لشکر ویژه شهدا در دوران دفاع مقدس که مدت پنج سال از عمرش را در جبهه های نبرد به سر برده و 20 درصد جانبازی را از این حضور به یادگار دارد، گفت: وضعیت این روزهای مقابله با بیماری کرونا همچون زمان صدر اسلام و هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است.

وی ادامه داد: با حمله عراق به ایران و آغاز جنگ مردم زیادی که در مناطق جنگ زده ساکن بودند به دنبال حمله ناجوانمردانه صدام، آواره شده بودند،اما ایرانیان با خصلت اخوت و برادری که همیشه داشته اند، با پذیرش آوارگان در شهر های مختلف و کمک به آنها وضعیت اسکانشان را سروسامان دادند.

رستمی اضافه کرد: مردم کشور در ایام شیوع ویروس کرونا نیز با یک اشاره مقام معظم رهبری که مردم آسیب دیده از این بحران را یاری کنید، به صحنه آمدند و چهره ای دیگر از همکاری و یاری را نسبت به همشهریان و هم وطنانشان به نمایش گذاشتند، در حالی که کشورهای دیگر که فاقد این فرهنگ های دینی و اسلامی هستند به سمت غارت مغازه ها روی برده بودند.

وی یادآور شد: برگزاری رزمایش مواسات و همدلی از نقاط برجسته فرهنگ دینی و ملی ایرانیان است و مردم ایران در تمامی دوره های تاریخی برادری شان را در کمک به یکدیگر به نمایش گذاشته اند.

رستمی با بیان اینکه این همدردی مردم در بخش های مختلف زلزله، سیل، جنگ، کرونا به خوبی فرهنگ ایرانیان را به نمایش گذاشته است، گفت: در دوران دفاع مقدس در پشت جبهه خانواده هایی که قادر به حضور در جبهه های نبرد نبودند،اقداماتی از جمله جمع آوری کمک های مردمی، بسته بندی اقلام غذایی و ارسال به جبهه را انجام می دادند به گونه ای که از زن و مرد همه پای کار بودند و از هیچ چیزی دریغ نداشتند.

 

نقش و جایگاه زنان در دوران دفاع مقدس

معاون ستاد لشکر ویژه شهدا در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه خط مقدم زمان حال، در بیمارستان ها و مراکز درمانی با حضور مسئولان پزشکی، پرستادارن و درمانی است، ادامه داد: رزمندگان به عنوان خط مقدمیان دوران دفاع مقدس شرایط این گروه را به خوبی درک می کنند و امید است که مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی بیشترین کمک را به این گروه داشته باشند.

رستمی خاطرنشان کرد: در روزهای دفاع مقدس زنان نیز جایگاه قابل توجهی در کنار مردان در جبهه های نبرد داشتند به گونه ای که بخشی از آنها که در گروه های پرستاران و پزشکان نبودند نیز برای کمک های داخلی بیمارستان بسیج می شدند و هوای همدیگر را داشتند.

وی ادامه داد: حضور آن روزهای کادر درمانی در جبهه های نبرد ادامه پیدا کرده است و امروز این سنگرها در محل بیمارستان ها بنا شده است تا بتوانند ویروس کرونا را از پا بیندازند.


ادای تکلیف مردم در دوران دفاع مقدس

علی یوسفی،  معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی که در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در قالب تیم دانشجویی درمانی در عملیات های مختلفی حضور داشته است، گفت: در سال 62 همزمان با آغاز دوران دانشجویی به همراه گروهی از دانشجویان علوم پزشکی مشهد متعهد شدیم که در عملیات ها حضور پیدا کنیم تا بتوانیم وظیفه مان را نسبت به کشور به جا آوریم.

وی ادامه داد: بعد از گذراندن یک دوره امدادگری در دانشگاه، طی هماهنگی با بسیج و سپاه در عملیات والفجر یک به عنوان اولین عملیات حضور پیدا کردیم که متاسفانه در حین اعزام اتوبوس مورد اصابت خمپاره واقع شد و بخشی از همراهانمان شهید و من دچار موج گرفتگی و جراحت از ناحیه چشم و کتف شدم و به بیمارستان اراک منتقل شده بودم.

یوسفی اضافه کرد: بعد از بهبود وضعیتم مجدد به جبهه برگشتم و در عملیات های میمک، خیبر، والفجر 8 ، کربلای 4، کربلای 5 و مرصاد که مقابله با گروه منافقین خلق بود به همراه دوستانم حضور داشتم .

این امدادگر دوران دفاع مقدس با اشاره به اینکه هر کس باتوجه به شرایط اعتقادی و گرایشی که دارد، در هر زمانی باید وظیفه اش را بشناسد، گفت: نظام ایران، نظام جمهوری اسلامی است و قانون اساسی  مشخصی دارد، ولایت فقیه  دارد و حکم ولایت فقیه حرف اول را می زند.

وی اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس، کشور ایران به ناحق مورد تهاجم دشمن قرار گرفته بود و کشوری با قصد ساقط کردن ایران به خاطر یک سری اهداف شخصی  وارد میدان مبارزه شده بود، مردم در آن زمان تکلیفشان را به خوبی ادا کردند و امروز هم اگر مشکلی برای کشور پیش بیاید، تمام مردم از آرمان، کیان و دین شان دفاع خواهند کرد.

یوسفی یادآور شد: آن روزها، دانش آموزان و دانشجوها از این حوزه جدا نبودند قطعا اکنون نیز به این صورت است و برای استفاده از نظرات دانشجویان و فضا دادن به نسل جوان باید شرایط را فراهم و فضا را باز گذاشت.

 

مدافعان سلامت، مقاومت روزهای دفاع مقدس را احیا کردند

وی خاطرنشان کرد: بلافاصله بعد از زمزمه های ورود جریان کرونا به کشور از همان لحظه، اتاق عملیاتی تحت عنوان قرارگاه ملزومات پزشکی با کرونا با حضور همکاران برگزار شد، تقسیم مسئولیتی صورت گرفت و همه همکاران باتوجه به اینکه تعداد زیادی از آن ها جوان هستند ، اما پای کار آمدند و روزهای دفاع مقدس را در این ایام زنده کردند.

یوسفی خاطرنشان کرد: وقتی فراخوان همکاران بخش غذا و دارو داده شد، تمامی نیروها بدون هیچ گونه چشم داشتی به صورت شبانه روزی ورود کردند، بازدیها انجام شد تا به عنوان نیروهای پشتیبان نیروهای اصلی در خط مقدم را بتوانند به امنیت روحی و روانی برسانند.وی اضافه کرد: مدافعان سلامتی که شاید بخش زیادی از آنها سنشان به دوران هشت سال جنگ تحمیلی هم نمی رسد، اما با قدرت و همت پای کار آمدند و سنگرهای بیمارستان ها را خالی نگذاشتند و دفاع مقدسی دیگر را در مقابله با این ویروس به تصویر کشیدند.

یوسفی گفت: زمانی که فردی بخواهد احساس مسئولیت کند، هیچ تفاوتی ندارد که در چه شرایطی قرار دارد بلکه زمان جنگ باید مقابله کند، در زمان سازندگی آبادانی کند و زمان کرونا همه دست به دست هم داده اند و با تمام مشکلاتی که پیش رو بود در جهت نابودی این بیماری تلاش دارند.

وی بیان داشت: همیشه در کشور ایران اسلامی به همین گونه بوده است، هر زمان که احساس نیاز شده است  مردم در بخش های مختلف ورود کرده اند و از هویت ایران اسلامی دفاع کرده اند، در واقع اینها همه نمایان گر این موضوع است که مردم از بیانات و تاکیدات ولایت فقیه و رهبرشان پیروی می کنند.

یوسفی خاطر نشان کرد: قطعا یک سری مشکلاتی در جامعه وجود دارد که همه باید جهت رفع آن تلاش کنند، اما در این شرایط و هر شرایط دیگری که نظام و انقلاب نیاز دارد با تمام توان ایستادگی و مقاومت داشته باشیم و تجربیاتی که داریم به نسل جوان منتقل کنیم.

 

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک