سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲/۶/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس دیدنی ها | کد خبر: ۲۸۴۵۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ساعت ۸:۲۹
گزارش تصویری

جارو بافی درروستای ملاحسن مانه و سملقان

تولید جارو دستی از جمله صنایع دستی است که اکثر مردم روستای «ملاحسن» در شهرستان مانه و سملقان به این پیشه مشغول هستند.
جارو بافی درروستای ملاحسن مانه و سملقان ,

به گزارش خبرنگار عصر اترک از مانه و سملقان، جارو دستی از جمله صنایع دستی است که علیرغم تولید انواع صنعتی آن، همچنان جایگاه خود را در زندگی مردم حفظ کرده است. جارو از گیاهی که در اصطلاح محلی به آن «ارزن» گفته می‌شود ساخته شده و در برخی از نقاط خراسان شمالی کشت و پس از برداشت، خشک شده و با دست بافته می شود.

جاروبافی یکی از صنایع دستی این استان به شمار می‌آید که اکثر مردم روستای «ملاحسن» در شهرستان مانه و سملقان به این پیشه مشغول هستند. جاروبافی در این روستا از ابتدا از رونق خاصی برخوردار بوده بطوریکه این حرفه در این روستا  آنقدر رونق دارد که هم کارگاه های جاروبافی ایجاد شده و هم کشاورزان برای کسب درآمد بیشتر زمین های کشاورزی اطراف را اجاره کرده تا بتوانند جاروهای بیشتری را کشت و حجم بیشتری از جاروها را ببافند.

این حرفه نسل به نسل در بین اهالی روستا منتقل شده و اکنون جوانان نیز به کار بافت جارو مشغول هستند و از بیکاری ای که گریبان گیر جوانان شهری شده اند کمی دور مانده اند.

با این وجود ، جارو بافی نیز مانند سایر مشاغل از این شرایط سخت اقتصادی بی تاثیر نیست و با گران شدن وسایل و هزینه های اولیه، کمابیش این محصول نیز دچار مسائل و مشکلاتی است و نگرانی هایی برای کشاورزان ایجاد کرده است.

 

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک