سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۸/۹/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۴۶۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ - ساعت ۱۰:۳۸
کارشناس بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی:

کووید ۱۹، "سل" را در خراسان شمالی افزایش داد/ آزمایش های تشخیص و درمان "سل" رایگان است

فلوریا انفرادی با اشاره به اینکه در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع بیماری سل، می تواند کشنده باشد، گفت: علائم تنفسی مشترک در سل و کرونا، باعث شده که افراد تمام سرفه ها را به بیماری کووید نسبت دهند.
کووید 19،

فلوریا انفرادی، کارشناس بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک، پیش بینی بر این اساس بود که بیماری سل در جامعه کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه با گذشت دو سال از بیماری کرونا در بین مردم، متاسفانه بیماری سل نیز افزایش یافته است، گفت: براین اساس که افراد به دلیل ماندن بیشتر اوقاتشان در منزل با خانواده ارتباطات بیشتری داشتند و بیماری را منتشر و منتقل کردند.

انفرادی با بیان اینکه بیماری سل از بیماری های قدیمی و دارای تاریخچه چند صدساله است و در صورت عدم تشخیص و درمان می تواند کشنده باشد، گفت: گروه زیادی از افراد مبتلا به بیماری سل نسبت به مراجعه مراکز درمانی جلوگیری می کنند که متاسفانه همین امر باعث گسترش این بیماری در افراد شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برخی از بیماران مبتلا به سل در درجات شدیدتر بیماری به مراکز درمانی مراجعه می کنند، گفت: گفتنی است که به دلیل تشخیص دیگرهنگام بخش زیادی از ریه درگیر شده و افراد زیادی را نیز آلوده کرده اند.

وی با بیان اینکه علائم تنفسی کرونا مشابهت زیادی به علائم تنفسی سل دارد، افزود: براین اساس کسانی که به بیماری سل مبتلا شده اند، تمام سرفه ها را به بیماری کووید نسبت می دهند و این را از عوارض کرونا می دانند.

انفرادی با بیان این که سل در سایه کرونا قرار گرفته و موجب فریب بیماران شده است، توصیه کرد: افرادی که سرفه بیش از دو هفته یا علائم عمومی این بیماری را دارند  سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کنند .

وی ادامه داد: آزمایش ها برای تشخیص این بیماری و درمان بیماری سل رایگان است و فقط مراکز بهداشتی درمانی داروها را ارائه می دهند.

وی گفت: علائم تنفسی و سرفه بیش از دو هفته، وجود خلط و خلط خونی، تب، تعریق شبانه کاهش وزن، بی اشتهایی و بدخلقی و کاهش وزن در کودکان می تواند از علائم بیماری سل باشد.

 

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک