پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۷/۷/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۴۷۵۱۰
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۲۱ - ساعت ۱۳:۱۲

دستگیری ۴ حفار غیرمجاز در مانه و سملقان

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مانه و سملقان از دستگیری ۴ حفار غیرمجاز در این شهرستان خبر داد.
دستگیری ۴ حفار غیرمجاز در مانه و سملقان,

به‌گزارش گروه دریافت خبر عصراترک از مانه و سملقان، ساسان ابراهیمی از دستگیری ۴ حفار غیرمجاز در این شهرستان خبر داد و گفت «در پی گزارشی مبنی بر فعالیت اعضای باند حفاری غیرمجاز به‌قصد تحصیل اشیای تاریخی در روستای خشتلی شهرستان مانه و سملقان، موضوع در دستور کار یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان قرار گرفت و برای بررسی و تحقیق این موضوع تیم ویژه‌ای تشکیل شد.»

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مانه و سملقان ادامه داد: «دراین‌رابطه ۴ نفر از اعضای باند حفاری غیرمجاز دستگیر و به همراه پرونده تشکیل شده برای سیر مراحل قانونی به مقام قضایی استان معرفی شدند.»

ابراهیمی گفت: «متأسفانه محل موردنظر یک محوطه تاریخی با بقایای دیوارهای آجری، سنگی است که حفاری‌های غیرمجاز به بنیان اثر تاریخی آسیب جدی وارد کرده است.»

شهرستان مانه و سملقان به مرکزیت شهر آشخانه در شمال غربی استان خراسان شمالی واقع‌شده و از شمال و شرق به شهرستان بجنورد، از جنوب به شهرستان جاجرم، از غرب به استان گلستان محدود می‌گردد.وجود منابع سرشار طبیعی در شهرستان مانه و سملقان از دیرباز جمعیت‌های انسانی را به خود جذب نموده و باعث پرورش فرهنگ‌های درخشان در منطقه شده است.

وجود آثار تاریخی از دوره‌های پیش‌ازتاریخ تا دوره معاصر در بخش‌های مختلف این شهرستان گویای استقرار مداوم بشر در این خطه است. بر اساس پژوهش‌های باستان‌شناسی بخش‌هایی از شهرستان مانه و سملقان برای نخستین‌بار در حدود هشت هزار سال پیش مسکونی شده که آثار آن را می‌توان در تپه قلعه خان در دشت سملقان مشاهده کرد. این شهرستان طی دوره هخامنشی به‌عنوان بخشی از شهربانی پارت مطرح بوده و طی دوره‌های اشکانی و ساسانی نیز بسیار موردتوجه بوده است. پراکندگی محوطه‌های استقراری، قلعه‌های تدافعی، مراکز مذهبی و نیز کشف سکه‌های دورۀ ساسانی در بخش‌های مختلف شهرستان گواه این مدعی است.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک