جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۵/۲۰/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۵۰۵۹۶
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ساعت ۱۳:۵۲
در گفت و گو با عصراترک عنوان شد:

بی توجهی به هرم سبز حمل و نقل، عامل بروز تصادفات درون شهری در بجنورد/لزوم تهیه طرح ارتقای ایمنی عابران پیاده

رییس‌ گروه حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان شمالی با بیان اینکه مدیریت حمل و نقل ترافیک درون شهری مبتنی بر هرم سبز حمل و نقل موجب کاهش تصادفات و رفع گره های ترافیکی می شود، گفت: شهر بجنورد باید برای کاهش تصادفات درون شهری و حل گره مشکل ترافیکی خود از مبنای این هرم بهره برداری کند.
بی توجهی به هرم سبز حمل و نقل، عامل بروز تصادفات درون شهری در بجنورد/لزوم تهیه طرح ارتقای ایمنی عابران پیاده,

احسان رستمی کمند، رییس‌ گروه حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان شمالی در گفت و گو با عصراترک درباره علل افزایش تصادفات درون شهری در مرکز خراسان شمالی اظهار کرد: طی 9 ماهه نخست امسال 16 نفر شامل 9 نفر عابر پیاده، دو نفر سرنشین خودرو، دو نفر سرنشین دوچرخه و سه نفر سرنشین موتور سیکلت بر اثر اتفاق تصادفات در شهر بجنورد فوت کردند.

رستمی کمند افزود: فوت 9 عابر پیاده در شهر بجنورد 50 درصد از کل متوفیان تصادفات درون شهری مرکز استان در سال جاری را شامل شده است.

وی خاطر نشان کرد: البته در برخی از سال ها، فوت عابران پیاده در شهر بجنورد به 11 تا 14 نفر نیز رسیده است.

رییس‌ گروه حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان شمالی عنوان کرد: این اتفاق گویای آن است که در شهر بجنورد اقدامات انجام شده در زمینه حمل و نقل و ترافیک درون شهری نادرست بوده اند و آمار متوفیان اشاره شده، این مسئله را به روشنی بیان می کند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که در مدیریت حمل و نقل و ترافیک، تفکر و اقدامات باید مبتنی بر یا انسان محوری و یا خودرو محوری باشد، اذعان کرد: در مرکز خراسان شمالی اقدامات انجام شده در این زمینه، هیچ یک از این دو محور نبوده اند.

رستمی کمند گفت: این در حالی است که شهرهای موفق دنیا اقدامات در زمینه مدیریت حمل و نقل و ترافیک درون شهری را بر مبنای هرم سبز حمل و نقل پایه ریزی کرده و انجام داده اند و از توجه تمام به خودرو محوری عبور کرده اند.

وی بیان کرد: در هرم سبز حمل و نقل، اولویت اول عابران پیاده، اولویت دوم دوچرخه سواران، اولویت سوم حمل و نقل عمومی و حمل بار همچنین اولویت چهارم خودروسواران هستند.

این مسئول گفت: در این هرم سبز حمل و نقل که اولویت اصلی با عابر محوری است، اقدامات عمرانی در زمینه ایجاد ایمنی در پیاده روها و گذرگاه های عبور عابران پیاده اجرایی می شود همچنین تامین امنیت عابران پیاده در سطح معابر برای پیاده روی های روزانه و شبانه فراهم می شود.

وی همچنین افزود: شهروندان به پیاده روی تشویق می شوند.

در عین حال، رستمی کمند خاطرنشان کرد: در همین راستا، سرعت مجاز خودروها در هنگام رانندگی در سطح معابر شهری فرهنگسازی شده و رعایت می شود.

وی در ادامه با تصریح بر این مطلب که در مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهری اولویت با عابر محوری و یا اولویت با خودرو محوری باشد، به تفکر حاکم و توجه مسئولان اجرایی و تصمیم گیر شهری بستگی دارد، تاکید کرد: در مرکز خراسان شمالی باید برای کاهش تصادفات درون شهری از مسیر اشتباه رفته، بازگردیم.

رییس‌ گروه حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان شمالی گفت: اولویت مدیریت حمل و نقل و ترافیک درون شهری مرکز خراسان شمالی باید عابرمحور بشود که این رویه در راستای حفظ سرمایه های انسانی و حفظ کرامت انسانی است.

وی خاطرنشان کرد: البته قوانین و دستورالعمل های بالادستی نیز بر آماده سازی شرایط تردد ایمن برای عابران پیاده تاکید کرده اند.

رستمی کمند در پاسخ به این سوال که آیا شهر بجنورد قابلیت اصلاح رویه و تمرکز بر عابر محوری را دارد؟ اظهار کرد: شهروندان بجنوردی به پیاده روی علاقه دارند و پیاده روی را یک تفریح می دانند.

وی با بیان اینکه شهر بجنورد آب و هوای مطلوبی دارد همچنین افزود: این شهر، کوچک، همسطح و مستعد پیاده روی است.

افزون بر این، رییس‌ گروه حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان شمالی با اشاره به اینکه معابر شهر بجنورد کم عرض هستند، عنوان کرد: شهرهای پیش رو به این نتیجه رسیده اند که در مدیریت حمل و نقل و ترافیک بهتر است که فضای بیشتری از خیابان ها به عابران پیاده، دوچرخه سوارها و وسایط نقلیه عمومی و فضای کمتری از خیابان ها به خودروهای شخصی اختصاص داده شوند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در آیین نامه های مربوط به مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهری کشور نیز بر موضوع اختصاص فضای بیشتر از معابر به عابران پیاده، دوچرخه سوران و وسایط حمل و نقل عمومی درون شهری تاکید شده است.

رستمی کمند در پاسخ به این سوال که آیا شهر بجنورد از سند جامع ترافیکی با رویکرد اولویت با عابر محوری برخوردار است، اظهار کرد: این شهر تا به کنون سند ترافیکی جامع با رویکرد عابر محوری نداشته است که در این زمینه باید مطالعات انجام و معابر حادثه آفرین شناسایی شوند.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه، شورای ترافیک استان چهار سال قبل از شهرداری بجنورد خواستار تهیه طرح ارتقای ایمنی معابر بجنورد شد که شهرداری بجنورد آن را انجام نداد.

رییس‌ گروه حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان شمالی گفت: دبیر شورای ترافیک استان هفته گذشته اهمیت تهیه این طرح را به شورای شهر بجنورد یادآور شد.

وی افزود: شورای ترافیک استان همچنین از شورای شهر بجنورد خواستار شد که در بودجه سال 1401 شهرداری بجنورد اعتباری برای تهیه طرح ارتقای ایمنی معابر شهر بجنورد اختصاص داده شود.

رستمی کمند در خاتمه با تاکید بر این نکته که تشخیص مشکل، حل نیمی از مسئله است، عنوان کرد: داشتن شهری ایمن با ترددهایی ایمن، به تفکر و همت دو طرفه مردم و مسئولان بستگی دارد.

انتهای پیام/قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک