چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۷/۶/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۵۱۵۵۵
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۲۵ - ساعت ۱۴:۱۵
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری خراسان شمالی اعلام کرد:

نابسامانی اشتغال موجود در روستاهای استان، منجر به مهاجرت خواهد شد/لزوم ایجاد اشتغال های جدید و پایدار در مناطق روستایی

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان شمالی گفت: مدیریت غیر تخصصی، تغییر اقلیم و اعمال سخت گیرانه قوانین موجب شده است که اشتغال در روستاهای استان نه هدفمند، نه سامان دهی شده و نه برنامه ریزی شده، باشند.
نابسامانی اشتغال موجود در روستاهای استان، منجر به مهاجرت خواهد شد/لزوم ایجاد اشتغال های جدید و پایدار در مناطق روستایی,

امین کلاته، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان شمالی در گفت و گو با عصراترک اظهار کرد: در حال حاضر، اشتغال موجود در مناطق روستایی استان نه هدفمند، نه سامان دهی شده و نه برنامه ریزی شده بلکه باری به هر جهت، به شدت ناپایدار همچنین وابسته به شرایط غیر قابل کنترل (از جمله اقلیم و آب و هوا)، وابسته به قوانین متغییر کشور و تحت تاثیر تفسیرهای متفاوت قوانین از سوی مدیران وقت است.

کلاته در ادامه درباره علل بوجود آمدن وضعیت اشاره شده بیان کرد: طی سال های گذشته دستگاه های اجرایی ذی ربط در استان در زمینه اشتغال زایی در مناطق روستایی بد عمل کرده اند.

وی با تاکید بر این نکته که اشتغال زایی در مناطق روستایی به مدیران تخصصی نیاز دارد، تصریح کرد: مدیران سیاسی نمی توانند در ایجاد اشتغال روستایی موفق عمل کنند.

کلاته همچنین تفسیر و اعمال سخت گیرانه قوانین در بوجود آمدن وضع نابسامان اشتغال در مناطق روستایی استان نیز بسیار موثر دانست.

وی در ادامه عنوان کرد: هر چه که سیستم دولتی نتوانست در مناطق روستایی استان اشتغال های جدید، پایدار و موفق ایجاد کند، در عین حال، بخش خصوصی، گروه های مردم نهاد و نهادهای غیر حاکمیتی از جمله بنیادهای برکت و علوی، قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه همچنین کمیته امداد و بهزیستی در استان در زمینه اشتغال زایی روستایی بهتر عمل کردند.

این مسئول گفت: بنیاد علوی در مناطق روستایی شهرستان مانه و سملقان همچنین بنیاد برکت در سطح استان به ویژه در شهرستان راز و جرگلان، برنامه اشتغال زایی با رویکرد ارائه آموزش، ارائه تسهیلات، حمایت گری از اشتغال های ایجاد شده تا مدت معین، توانمندسازی گروه های هدف را در دستور کار اجرا قرار دادند که در این زمینه نیز عملکردهای خوبی داشتند.

وی افزود: این در حالی است که دستگاه های اجرایی ذی ربط در استان با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و کم بهره به متقاضیان روستایی عملکرد موفقی در زمینه ایجاد اشتغال های جدید نداشتند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان شمالی در همین باره به پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری طی سه سال گذشتنه در استان اشاره کرد و گفت: پرداخت این تسهیلات به روستاییان استان فقط صرف حفظ اشتغال های موجود در روستاها شد و اشتغال های جدیدی رقم نخورد.

وی در بخش دیگری از سخن خود با تصریح بر این مطلب که اگر وضعیت نابسامان اشتغال در مناطق روستایی استان همچنان ادامه داشته باشد، در آینده شاهد مهاجرت روستاییان و خالی شدن روستاها از سکنه خواهیم بود، یادآور شد: فریب افزایش آمار جمعیتی شماری از روستاهای استان را نخوریم که این افزایش جمعیت حاصل پرداخت تسهیلات کم بهره به متقاضیان روستایی بوده است.

کلاته در ادامه اعلام کرد: دفتر امور روستایی استانداری خراسان شمالی تصمیم دارد که این وضعیت موجود را تغییر دهد.

وی گفت: درصدد هستیم تا برای اشتغالزایی در مناطق روستایی، ایجاد اشتغال های جدیدی را در دستور کار قرار دهیم که وابسته به شرایط تغییرات اقلیمی نباشند بلکه پایدار و درآمد زا باشند.

این مسئول افزود: برای این رویکرد باید به روستاییان مهارت های جدید آموزشی ارائه شوند.

وی گفت: پژوهش برای اجرای این برنامه آغاز شده است که پیش بینی می شود تحقق آن تا دو سال آینده عملیاتی شود.

کلاته یادآور شد: برای عملیاتی شدن این برنامه تمامی دستگاه های اجرایی ذی ربط به پای کار دعوت می شوند و برنامه به صورت هدفمند اجرایی خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف سند اشتغال روستایی استان و عمل به آن به چه مرحله ای رسیده است؟ عنوان کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان طی سال های گذشته دو تا سه سند اشتغالزایی روستایی تهیه کرده که دفتر امور روستایی استانداری خراسان شمالی به این سناد اعتراض کرده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان شمالی گفت: در تدوین این اسناد از دفتر امور روستایی استانداری خراسان شمالی هیچ نظرخواهی انجام نشد.

کلاته تصریح کرد: این دفتر پس از مطالعه، با اسنادی که تهیه شده بودند، مخالفت کرد چون دارای ایراد بودند.

انتهای پیام/قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک