پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰/۵/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۵۳۷۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۱/۲۱ - ساعت ۱۱:۱۷
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی :

۲ میلیون و ۴۱۱ هزار هکتار از زمین های ملی استان به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شد

حسن حسن زاده گفت: تا پایان سال 1400دو میلیون و 411 هزار و 610 هکتار از زمین های ملی خراسان شمالی به نام جمهوری اسلامی ایران تایید و تثبیت شد که 98 درصد از مساحت زمین های ملی استان را شامل می شود.
 2 میلیون و 411 هزار  هکتار از زمین های ملی استان به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شد,

حسن حسن زاده، معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی در گفت و گو با عصراترک اظهار کرد: حدنگاری زمین های ملی از اساسی ترین اقدامات حاکمیتی برای تعیین سطح منابع ملی و دولتی است که در کشور اجرایی شده است.

حسن زاده گفت: در خراسان شمالی قبل از سال 93، حدنگاری زمین های ملی مبتنی بر تهیه نقشه ها بر اساس دستورالعمل مقررات ماده 56 با استفاده از ابزار و دستگاه های موجود انجام شده بود که البته تهیه نقشه ها با استفاده از دستگاه های موجود با خطاهایی همراه بود.

وی افزود: خطاها در مرز میان پلاک ها وجود داشت که اختلافات و اعتراضات مردمی را نیز به همراه داشت.

این مسئول در ادامه بیان کرد: از سال 93 اجرای قانون حدنگاری زمین های ملی با هدف تثبیت مالکیت دولت بر زمین های ملی همچنین رفع تمامی اختلافات و ابهامات در نقشه های تهیه شده مقررات ماده 56 در دستور کار ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ها قرار گرفت.

وی با یادآوری این مطلب که با ابلاغ اجرای این برنامه به ادارات کل منابع طبیعی استان ها، ابزار و دستگاه های جی پی اس برای انجام حدنگاری زمین های ملی به روز و پیشرفته شده بودند، عنوان کرد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان نیز اسناد و مدارک زمین های ملی را در اختیار این اداره کل قرار داد تا مبتنی بر آن اسناد، نقشه های زمین های ملی استان به روز رسانی شوند و اختلافات مرزی میان پلاک ها از بین برود.

حسن زاده افزود: نقشه های به روز شده پلاک ها باید در سامانه شمیم بارگذاری شده تا پس از تایید آنها، برای زمین های ملی سند تک برگ رسمی صادر شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در خراسان شمالی سطح زمین های ملی تعیین شده مبتنی بر نقشه های تهیه شده بر اساس اجرای مقررات ماده 56 به مساحت دو میلیون و 33 هزار هکتار مشخص و ثبت شده بود، اعلام کرد: پس از سال 93 با ابلاغ قانون حد نگاری و تهیه نقشه های به روز شده از زمین های ملی استان، این مساحت به دو میلیون و 400 هزار و 610 هکتار رسید.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: سطح دو میلیون و 400 هزار و 610 هکتار در مجموع 98 درصد از زمین های ملی استان را شامل می شود که تا پایان سال 1400 به نام جمهوری اسلامی ایران در سامانه شمیم ثبت و تایید شده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از سال 93 در راستای اجرای قانون حدنگاری و تهیه نقشه های به روز برای زمین های ملی، زمین های موات و زمین های اختلافی (میان زمین های ملی و مستثنیات) تعیین تکلیف شدند که این به روزرسانی تهیه نقشه ها موجب شد تا سطح زمین های استان از دو میلیون و 33 هزار هکتار به دو میلیون و 411 هزار و 610 هکتار تغییر کند.

حسن زاده افزود: از سطح دو میلیون و 411 هزار و 610 هکتار از زمین های ملی تثبیت شده در استان، تا پایان سال 1400 برای سطح دو میلیون و 355 هزار و 497 هکتار سند رسمی صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز تایید و صدور سند برای 50 هزار هکتار دیگر از زمین های ملی در دست انجام است که تا پایان خرداد ماه امسال تعیین تکلیف می شود.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی یادآور شد: از مجموع زمین های ملی استان 112 هزار هکتار آن توسط شرکت های طرف قرارداد اداره کل ثبت اسناد و املاک استان حدنگاری شد.

وی در بخش دیگری از سخن خود به اعتراضات مردمی در زمینه تعیین تکلیف مرز میان زمین های ملی و زمین های مستثنیات کشاورزی در استان نیز اشاره و عنوان کرد: در همین زمینه سه هزار و 100 پرونده تشکیل شده است که در کمیسیون ماده 56 در دست بررسی قرار گرفته اند.

حسن زاده افزود: طی سال 1400، 699 پرونده از آنها در این کمیسیون تعیین تکلیف شدند.

وی در خاتمه درباره تخریب و تصرف زمین های ملی توسط اشخاص در استان نیز اظهار کرد: در سال 99 تعداد 516 پرونده به مساحت 613 هکتار همچنین در سال 1400 نیز تعداد 275 پرونده به مساحت 353 هکتار تشکیل شدند.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: در استان، طی سال 99، 222 هکتار از زمین های ملی با رای قضایی و در سال 1400 نیز بیش از 84 هکتار با رای قضایی به زمین های ملی بازگردانده شدند.

انتهای پیام/سمانه قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر