پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۷/۷/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۵۵۱۰۵
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ساعت ۱۹:۰

تغذیه در روزهای آلوده هوا/گیاهانی که به رفع آلودگی کمک می کنند

یک متخصص طب ایرانی اسلامی به تغذیه مناسب در روزهای آلوده هوا اشاره کرد و گفت: نگهداری برخی از گیاهان در خانه به پاکسازی هوا کمک می کند.
تغذیه در روزهای آلوده هوا/گیاهانی که به رفع آلودگی کمک می کنند,

علیرضا یارقلی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص توجه به سلامتی و تغذیه در روزهای آلودگی هوا به چند راهکار اشاره کرد و گفت: روزهای آلوده با آب نمک رقیق و گرم بینی و حلق خود را شستشو دهید، حفره بینی و شقیقه‌ها را با روغن‌هایی مانند بادام شیرین و کدو چرب کنید و پاکسازی بدن و اصلاح یبوست مزاج انجام دهید.

وی گفت: همچنین توصیه کرد سعی کنید خواب خود را منظم و تنظیم کنید و هر شب سر یک ساعت بخوابید.

وی ادامه داد: در خانه و محل کار از گیاهان تصفیه‌کننده هوا مانند سانسوریا، زامیفولیا، گیاه گندمی و سرخس استفاده کنید. از دستگاه بوخور و تهویه هوا استفاده شود و حتی می‌توانید روی گاز در یک ظرف آب، پوست نارنگی، لیمو و پرتقال بگذارید و محیط خانه را ضدعفونی و ریه‌های خود را تقویت کنید. علاوه بر این، بوخورهای گیاهی مانند بابونه، عناب، آویشن، اُکالیپتوس و مرزنجوش نیز توصیه می‌شود.

این متخصص طب ایرانی اسلامی افزود: توصیه می‌شود در روزهایی که هوا آلوده است، از پرخوری و درهم‌خوری پرهیز شود. علاوه بر این، از خوردن غذاهایی که سریع فاسد می‌شود مانند گوشت، شیرینی، ماهی، شیر و در میوه‌ها نیز آلو، شفتالو، هندوانه، خربزه و خیار پرهیز شود. همچنین بهتر است در صورت تمایل به استفاده از گوشت، از گوشت پرندگان همراه با سماق، قوره و آبلیمو استفاده شود.

یارقلی اظهار کرد: از سوی دیگر، خوردن خوراکی‌هایی که باعث نشاط و تقویت اعضایی مانند قلب، مغز و کبد می‌شود، توصیه می‌شود و برای تقویت معده و رفع مشکلات گوارشی نیز از آلو بخارا، انار، خرفه، رازیانه، زرشک، گلاب، نارنج، نارنگی و … نیز استفاده شود.

وی بیان کرد: به هموطنان توصیه می‌شود از فعالیت در محیط‌های باز پرهیز کنند و فعالیت ورزشی در این روزهای آلوده نداشته باشند.

این متخصص طب ایرانی اسلامی گفت: خوردن آب، مایعات فراوان، ماست کم‌چرب و میوه و سبزیجات تازه نیز توصیه می‌شود و در این شرایط بدن راحت‌تر می‌تواند سموم را دفع کند و توصیه می‌شود ۸ لیوان در حالت طبیعی و در آلودگی هوا این میزان بیشتر شود.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک