پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰/۵/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۵۸۳۱۱
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۱۳ - ساعت ۱۷:۰

سخنگوی قوه قضائیه: قصور سازمان هواشناسی در سیل استهبان در حال بررسی است/ رسیدگی به اتهامات هواشناسی در دادگاه در صورت احراز قصور

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در خصوص قصور دستگاه مربوطه درباره پیشگیری از سیل و تلفات آن در استهبان، پرونده مقدماتی تشکیل شده و اگر ترک فعل یا تقصیری ـ که اقدام مجرمانه است ـ وجود داشته باشد، بررسی و در شعبه قضائی مربوطه پیگیری می‌شود.
سخنگوی قوه قضائیه: قصور سازمان هواشناسی در سیل استهبان در حال بررسی است/ رسیدگی به اتهامات هواشناسی در دادگاه در صورت احراز قصور,

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه امروز در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر اینکه "طی سالیان اخیر شاهد بروز حوادث تلخ و مرگباری بوده‌‌ایم که به نوعی پای قصور یا اشتباهات سازمان هواشناسی در آنها در میان بوده است مانند سقوط هواپیمای "ای‌تی‌آر" در پرواز تهران ـ یاسوج که منجر به جانباختن 66 نفر از هموطنان شد یا توفان چند سال قبل تهران با 6 فوتی و در سیل اخیر در استهبان استان فارس متأسفانه شاهد جان باختن 26 نفر بودیم که به نوعی در تمام این حوادث مرگبار، پای سازمان هواشناسی و عدم ارائه پیش‌بینی‌های دقیق و به‌موقع در میان بوده است.

آیا تا به امروز دادستانی‌های استان‌های مختلف کشورمان در این حوادث مرگبار که به حوزه عملکردی سازمان هواشناسی مربوط بوده، ورودی داشته‌اند و پرونده‌ای تشکیل شده است؟

ستایشی در پاسخ به این سؤال که آیا در خصوص حادثه سیل اخیر استهبان و قصور سازمان هواشناسی در این حادثه، گزارشی به دادستانی کل ارسال شده است و آیا دستگاه قضا تا به امروز با مسولان مقصر یا صاحب ترک فعل در حوزه هواشناسی که منجر به حوادث مرگبار شده، برخوردی داشته است؟" گفت: بر اساس مقررات ماده 556 ماده مجازات اسلامی، ترک فعل قابل تعقیب و در صورت احراز، قابل مجازات است؛ در سیل استهبان بر ا‌ساس گزارشی که ریاست کل دادگستری استان فارس اعلام کرده، بلادرنگ رییس حوزه قضائی استان، دادستان مرکز استان و مرجع قضائی حوزه درگیر ‌سیل ‌وارد محل حادثه و فعال شدند و اقدامات لازم را برای حل مسائلی که موجب ‌بروز ‌این سیل شده مانند مسدود بودن معیر و ... را انجام دادند.

وی افزود: در ارتباط با مسائل پیشگیرانه، سازمان متکلف مشخص است که باید معترضات در بستر و حریم را رفع کند و اگر ممانعتی ‌برای رفع معارضات بود دستور دادستان را بخواهد و بر اساس آن تصمیمی که اتخاذ می‌کند محور را آزاد کند. دستورات پیشگیرانه به تمام دستگاه‌های مربوطه اجرایی ابلاغ شده و در حال انجام است.

ستایشی متذکر شد: در خصوص قصور دستگاه مربوطه درباره پیشگیری از سیل و تلفات آن پرونده مقدماتی تشکیل شده و اگر ترک فعل یا تقصیری - که اقدام مجرمانه است - وجود داشته باشد، بررسی و در شعبه قضائی مربوطه پیگیری می‌شود.

انتهای پیام/ تسنیم

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر