پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰/۵/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۵۹۶۹۳
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۷/۰۷ - ساعت ۹:۲۶

رئیسی:به توافق خوب و عادلانه کاملاً باور داریم/ باید حد فاصل بین اغتشاش و اعتراض مشخص شود

رییس‌جمهوری با بیان اینکه باید حدفاصل بین اعتراض و اغتشاش مشخص شود، تصریح کرد: یک وقت اعتراض، نقد و سخن مخالفی وجود دارد که هیچ اشکالی ندارد و باید شنیده شود و شنیدن آن به اصلاح امور کمک می‌کند اما اغتشاش و بهم ریختن امنیت کشور و تعدی به مال و جان مردم به هیچ عنوان در هیچ کجای دنیا قابل قبول نیست.
رئیسی:به توافق خوب و عادلانه کاملاً باور داریم/ باید حد فاصل بین اغتشاش و اعتراض مشخص شود,

به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی در هفتمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم اظهار کرد: خدا حاج قاسم سلیمانی را رحمت کند که گفت «ما ملت امام حسینیم» و این عشق به اهل بیت در هشت میلیون زائری که به زیارت عتبات عالیات مشرف شدند امری نیست که بشود در نظر نگرفت.

وی اشاره به سفرهای خود در روزهای اخیر به کشورهای همسایه و حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار کرد: راهپیمایی اربعین رویداد فرهنگی بزرگی بود و دولت هم خدمت‌رسانی و تسهیل زیارت را وظیفه داشت و البته میزبان خود مردم بودند مخصوصا مردم عراق و اهل تسنن این کشور که خوب از میهمانان پذیرایی کردند.

رئیسی یادآور شد: در اجلاس شانگهای و حضور در سمرقند و هم در نیویورک موضوعات مهمی مطرح شد. در شانگهای از نظر اقتصادی به زیرساخت‌های اقتصادی آسیا وصل شدیم.

رییس جمهوری تأکید کرد: ارتباط اقتصادی ایران با کشورهای عضو این پیمان می‌تواند کمک شایانی به کشور ما داشته باشد. علاوه بر حضور در اجلاس شانگهای که سران این پیمان نیز در آن حضور داشتند، دیدارهایی داشتیم از جمله با رییس جمهوری چین درباره قرارداد ۲۵ ساله و قراردادهایی در حوزه انرژی و فعال شدن تجارت بین دو کشور و مسائل پولی و مالی بین دو کشور صحبت کردیم. همچنین در این دیدار درباره همکاری آنها در پروژه‌های اساسی از جمله در پروژه‌های ریلی صحبت شد که تاکید داریم در این زمینه همکاری‌ها بیشتر و جدی‌تر شود. ما با روسیه روابط تجاری‌مان از زمان سفر به این کشور ۸۰ درصد بیشتر شده است و کارهایی در حوزه تجاری، اقتصادی و فضایی و کریدور داریم.

رئیسی اظهار کرد: بعد از اولین سفری که من به تاجیکستان داشتم تا الان روابط تجاری و اقتصادی ما پنج برابر افزایش یافته است. همکاری‌های مختلفی با کشورهای آسیای مرکزی داریم که در راستای سیاست همسایگی است و آنان هم اعتماد متقابلی به ما یافته‌اند که باید آن را ارتقاء ببخشیم تا به همکاری‌های گسترده‌تری بدل شود.

رییس جمهوری با اشاره به حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ادامه داد: در این سفر که اولین سفر بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی بود باید مدافع به حق ملت ایران و مواضع به حق آنان می‌بودم و صدای ملت می‌شدم. آنچه که در سخنرانی انجام شد این بود که مواضع به حق جمهوری اسلامی در مسائل هسته‌ای و مظلومیت ملت ایران و اجتناب از استانداردهای دوگانه در مسائل حقوق بشری و دیگر موارد مطرح شود.

وی یادآور شد: در یونسکو سعی کردم به اسناد داخلی مثل سند بنیادین آموزش و پرورش در ایران توجه داشته باشم و نشان دهم که ضمن آمادگی برای تعامل با صاحبنظران در زمینه آموزش، خودمان هم سندهای داخلی و محور حرکت داریم.

رئیسی تاکید کرد: نشستی با رهبران ادیان و رؤسای جمهوری برخی کشورها و مقامات آنها داشتم و در نشست‌ با مسئولان موسسات تحقیقاتی و پژوهشی آمریکا؛ که در این مورد تلاش کردم اجازه نقد یا بررسی مواضع جمهوری اسلامی از سوی این افراد را داده باشم و پاسخ آنان را دادم و یک فضای فکری آزاد را برای بررسی مواضع خودمان داشتیم.

وی گفت: ما به توافق خوب و عادلانه کاملاً باور داریم و در دیدار با آقای مکرون این امر را مطرح کردیم که باید تضمین‌هایی به جمهوری اسلامی داده شود تا ما مثل گذشته شاهد بدعهدی نباشیم.

رییس جمهوری یادآور شد: من در این دیدار به آقای مکرون گفتم که چرا با سابقه تاریخی‌ای که دارید و این سابقه از آمریکا بسیار بیشتر است از این کشور پیروی می‌کنید؟ که ایشان می‌گفت ما موضع مستقل داریم اما به هرحال به نکاتی در این زمینه اشاره کردیم و همچنین درباره روابط دو کشور و افزایش ابعاد آن اشاره شد.

رئیسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در آخرین متنی که برای مذاکرات ارائه کرده بر تضمین اعتمادآور تاکید داشته، اظهار کرد: همچنین بر موضوع پادمان اشاره داشتیم تا آژانس انرژی اتمی از مسائل سیاسی فاصله بگیرد که آقای مکرون می‌گفت پادمان برای این بود که بگوید آژانس تحت تأثیر مسائل سیاسی نیست که من در پاسخ موارد متعددی را از نقض این امر به ایشان یادآوری کردم از جمله اینکه بارها، گزارش آژانس مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ما بوده است.

وی افزود: رغبت بسیار زیادی برای فعالیت اقتصادی با ایران در کشورهای مختلفی که با سران آنها دیدار کردم وجود دارد و همگی آنان تاکید داشتند که برخلاف فضای تحریمی، ما دوست داریم با ایران همکاری کنیم. چه با مقامات همسایگان و چه با مقامات سایر کشورها که دیدار داشتیم این موضوع مطرح بود و ما هم دوست داریم که با همه کشورهای دنیا همکاری و تعامل داشته باشیم. البته با کشورهایی که خودشان هم این آمادگی را برای تعامل داشته باشند.

 رییس جمهوری با اشاره به نشان دادن تصویر شهید سلیمانی در مجمع عمومی سازمان ملل، اظهار کرد: این پیامی برای مظلومیت جمهوری اسلامی و ملت ایران و خواست ایران برای محاکمه عاملان تروریسم دولتی بوده است. اگر عوامل این ترور مجازات نشوند هرکس در دنیا می‌تواند هرکار تروریستی را صورت دهد.

رییسی یادآور شد: فراخوان‌هایی که از سوی ضدانقلاب برای زمان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد وجود داشت هیچکدام تأثیری نداشت و کارشان بی‌اثر و بی‌رمق بود تا آنجا که ما برای بازگشت به محل استقرارمان، پیاده در خیابان حرکت کردیم اما این اجتماعات علیه جمهوری اسلامی ایران بسیار بی‌رمق و بی‌تاثیر برگزار شده بود.

وی با اشاره به اینکه سوالاتی در حوزه انرژی هسته‌ای و مذاکرات در نشست‌ها با خبرنگاران آمریکایی مطرح شد، اظهار کرد: من در جلسه‌ای که با ایرانیان مقیم نیویورک داشتم هم یک خانم پزشک به پیشرفت‌هایی که طبق آمارها و برخلاف تحریم‌ها وجود داشت اشاره کرد و شاید پانزده دقیقه در این زمینه گزارش داد. پس ما برخلاف تحریم‌ها در حوزه‌های اقتصادی دچار توقف و ایستادگی نشدیم.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: این تحریم‌ها زحمت‌هایی برای ما ایجاد کرده است اما ما را متوقف نکرده است و این موضوعی است که غرب هم آن را فهمیده است. ما هم سفره مردم را به مذاکرات گره نزدیم و کشور را معطل این موضوع نکردیم.

رئیسی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره موضوع اعلام سکته قلبی مرحومه مهسا امینی اظهار کرد: من در سفر به سمرقند متوجه موضوع حادثه پیش آمده برای خانم امینی شدم و گفتم که وزارت کشور موضوع را پیگیری کند اما وقتی که برگشتم خبر فوت ایشان را به من دادند که من با خانواده ایشان تماس گرفتم و ابراز همدردی کردم و گفتم این خبر نه برای من، که برای هر ایرانی متأثر کننده است و کسی نیست که متأثر نشود.

وی یادآور شد: در تماس تلفنی گفتم که حتماً این موضوع پیگیری می‌شود که اگر قصوری باشد حتماً پیگیری خواهد شد و خانواده آن مرحومه گفتند که این تماس برای ما قوت قلب بود. همچنین در دولت و مجلس این موضوع پیگیری شد و پزشکی قانونی آن را پیگیری کرد. در این موضوع آنچه که وظیفه مدیریتی ما در دولت است این است که آن را پیگیری کنیم و من به عنوان یک مسئول قصدم در این قضیه شفافیت و اجرای عدالت است و منتظر هستیم که نظر قطعی از سوی پزشکی قانونی اعلام شود.

رئیس جمهوری تاکید کرد: برخی نهادها در زمینه علت فوت گزارش‌هایی داده‌اند اما گزارش نهایی از سوی پزشکی قانونی هنوز اعلام نشده است و حتماً در این زمینه قوه قضاییه باید نظر حقوقی بدهد اما ظرف چند روز آینده پزشکی قانونی نظر نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

رئیسی همچنین اظهار کرد: وقتی نسبت به روش اجرای قانون، پیشنهادات و انتقاداتی مطرح است؛ نظرم این است که ما نسبت به روش اجرای قانون یا نحوه اجرای یک تصمیم، نگاه‌ها و نظرات و دیدگاه‌های مختلف، چه موافق و چه مخالف را بشنویم که هیچگونه اشکالی ندارد و نباید از آن وحشت داشت.توجه مسئولان مربوطه به این دیدگاه‌ها و توجه‌شان برای اصلاح امور، مثبت باشد. البته این روشی که برای اجرای قانون وجود دارد برای یکی دوسال اخیر نیست و ۱۵ سال است که همین روش اجرا می‌شود اما چه اشکال دارد که اگر در این رابطه و برای اجرای قانون نظرات و دیدگاه‌های اصلاحی وجود دارد، استفاده شود؟

وی افزود: مقام معظم رهبری زمانی درباره کرسی‌های آزاداندیشی سخن گفتند. چه اشکالی دارد برای گفت‌وگو و نقد و اعتراض نسبت به یک تصمیم، مراکزی را قرار دهیم که در این مراکز، نقد و گفت‌وگو و اعتراض مطرح شود. من معتقدم شنیدن برخی نقدها و سخنان و حتی اگر اعتراضاتی به تصمیمات وجود داشته باشد به ارتقای کار کمک می‌کند.

رییسی با بیان اینکه باید حدفاصل بین اعتراض و اغتشاش مشخص شود، تصریح کرد: یک وقت اعتراض، نقد و سخن مخالفی وجود دارد که هیچ اشکالی ندارد و باید شنیده شود و شنیدن آن به اصلاح امور کمک می‌کند اما اغتشاش و بهم ریختن امنیت کشور و تعدی به مال و جان مردم به هیچ عنوان در هیچ کجای دنیا قابل قبول نیست.

رئیس جمهوری تأکید کرد: کسانی که مدافع امنیت کشور هستند از نیروی انتظامی، بسیج و سپاه، شیرین‌ترین سرمایه که جانشان باشد کف دست گذاشتند تا از جان و مال و امنیت مردم دفاع کنند. ما اینها را جدا از مردم نمی‌دانیم بلکه آنان را حافظ جان و مال مردم می‌دانیم. تعدی و تعرض به اینها را کجا، مردم تحمل می‌کنند؟

وی با بیان اینکه خط قرمز جمهوری اسلامی امنیت جان و مال مردم است، یادآور شد: به هیچ عنوان نمی‌شود به جان و مال مردم اجازه تعدی داد که افرادی با اغتشاش امنیت جامعه را مختل کنند و هیچ کدام از آحاد ملت چنین اجازه‌ای نمی‌دهد.

رییسی با طرح این پرسش که چه کسانی امروز به این اغتشاش دامن می‌زنند؟، گفت: کشوری که خودش کودکان بومی آن کشور را زنده به گور کرده است امروز می‌شود مدافع حقوق بشر و افرادی را دعوت می‌کند که به خیابان بیایند و ایجاد اغتشاش کنند. کشوری که خودش در ۲۸ هفته ۸۱ زن به دست پلیس آن کشته شده‌اند و نه رییس جمهوری، که حتی یک کارشناس هم در یک خانه نمی‌رود بپرسد آیا حقوق این زن ضایع شده و چرا جانش را از دست داده است؟ آمریکایی که هرساله از سال ۲۰۱۵ بیش از هزار نفر به دست پلیسش کشته می‌شود، حالا شده است مدعی حقوق بشر و مردم را دعوت می‌کند و می‌خواهد عده‌ای افراد فریب‌خورده را در اینجا تحریک کند تا امنیت مردم به خطر بیفتد.

رئیس جمهوری تأکید کرد: رسانه‌های آنان رسماً ایجاد ناامنی و ساخت مواد منفجره را تعلیم می‌دهند. کجای دنیا این را می‌پذیرد؟ آنچه که امروز مهم است این است که دشمنان چهل‌ساله جمهوری اسلامی که از ابتدا می‌گفتند تا شش ماه دیگر، ولی ۸۰ یا ۹۰ شش‌ماهه گذشت و جمهوری اسلامی همچنان پایدار است و ببینید دشمنان جمهوری اسلامی کجا هستند؟

رئیسی با تاکید بر اینکه امروز ما تحریم و آشوب‌ را دو روی یک سکه می‌دانیم، تصریح کرد: کسی آشوب در کشور را نمی‌پذیرد. اغتشاش خط قرمز ماست اما حقیقتا مردم، ضدانقلاب و معاندان را که می‌خواستند در کشور بلوا درست کنند ناکام گذاشتند. مثل فتنه‌هایی که قبلاً هم با بهانه‌هایی همچون انتخابات می‌خواستند راه بیندازند.

وی با بیان اینکه مسئله اغتشاش از طرف هیچ‌کس و با هیچ سلیقه‌ای پذیرفتنی نیست، یادآور شد: مسئله خانم مرحومه امینی همه ما را متأثر کرد و همه با هر سلیقه سیاسی و با هر گویشی بر پیگیری شفاف و عادلانه درباره آن تاکید دارند. همه مردم متفقند که هرگونه اغتشاش و آشوب، به امنیت همه آسیب می‌زند و به تهدید جان و مال مردم می‌انجامد.

رییس جمهوری یادآور شد: همه معتقدند که امروز دشمنان جمهوری اسلامی می‌خواهند بر این موج سوار شوند و ناامنی در کشور درست کنند. همه هم بر این امر معتقدند که هم گفت‌وگو، هم نقد و هم اعتراض در هر موردی ممکن است وجود داشته باشد و این موضوعی است که به سلامت و بهبود امور کمک می‌کند.

وی افزود: امروز دشمن دنبال این است که کشور ما دچار توقف شود. ما به دنبال رونق تولید در کشور هستیم. امروز همه بدانند که آنچه دشمن را ناامید می‌کند بانشاط بودن و در حوزه کاری مشارکت کردن است. این معنایش بی‌توجهی به مسائل نیست و حساس بودن روی برخی مسائل اصلأ ناپسند نیست و شنیدن سخنی که حتی مخالف باشد و نقد و اعتراض باشد اشکالی ندارد و باید آستانه تحمل را بالا برد.

رئیسی ادامه داد: جامعه ما فهیم است و نسبت به مسائل حساس است که این حساسیت در جهت پیشرفت و تعالی کشور است و دشمن را ناامید می‌کند. خواست ملت این است که کسانی که در این اغتشاش ناامنی ایجاد کردند و به جان و مال مردم صدمه زدند باید به عدالت سپرده شوند، چه، کسانی که تحریک کردند و چه، کسانی که در اغتشاش مباشرت کردند. البته کسانی که تحت تأثیر قرار گرفتند و بی‌اطلاع بودند بحث دیگری دارند اما کسانی که در اغتشاشات سهیم بودند باید به صورت قاطع با آنان برخورد شود که خواست مردم است.

رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره احتمال تغییر نحوه اجرای قانون اظهار کرد: در هر موضوعی بحث نسبت به تصمیمات یا عدم تصمیم‌گیری و ارایه نظرات مخالف و موافق کاملاً امکان‌پذیر است. مسئولان هم باید آستانه تحمل خود را برای شنیدن سخن مخالف بالا ببرند. هرگونه گفت‌وگو در این رابطه برای اصلاح روش‌ها هیچ اشکالی ندارد و مسئولان بهترین روش را باید برای اجرای قانون انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه آنچه قابل تغییر نیست ارزش‌ها است نه روش‌ها، یادآور شد: اما بیان کردن نظر، غیر از اغتشاش است. ما باید باز گذاشتن فضا برای نقد و گفت‌وگو و اعتراض را داشته باشیم اما حتماً باید از اغتشاش پرهیز کنیم و گرنه اعتراض در جامعه هیچ اشکالی ندارد و حتی در مواردی می‌تواند به بهبود امور منجر شود.

رئیسی تصریح کرد: دشمن می‌خواهد فوتبالیست را مقابل فوتبالیست، دانشجو را مقابل دانشجو قرار دهد و انسجام ما را هدف قرار دهد. نباید اجازه داد که این امر رخ دهد که هنرمند در برابر هنرمند، رسانه در برابر رسانه و طلبه در برابر دانشجو قرار گیرد. ما باید به هوش باشیم و از مردم تشکر می‌کنیم که در اجتماعات عظیم میلیونی در تهران و شهرستانها حاضر شدند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: برخی از کشته‌سازی‌هایی که دشمن انجام می‌دهد هم در راستای همین برهم زدن اتحاد و انسجام ملت است.

مشروح گفت‌وگوی رئیس جمهوربا مردم که به صورت زنده از شبکه‌های یک و خبر سیما و رادیو سراسری پخش شد، به مرور تکمیل شده است.

انتهای پیام

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر