جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۶/۹/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۶۶۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ساعت ۱۱:۲
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت

یک میلیون و ۵۹۶ هزار راس دام خراسان‌شمالی علیه تب‌برفکی مایه‌کوبی شدند

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: حدود یک میلیون و ۵۹۶ هزار راس دام سبک و سنگین در استان از سوم بهمن ماه تا ۲۰ اسفندماه سال ۱۴۰۱ علیه بیماری تب برفکی مایه‌کوبی شدند.
یک میلیون و ۵۹۶ هزار راس دام خراسان‌شمالی علیه تب‌برفکی مایه‌کوبی شدند,خراسان شمالی+بجنورد+مایه کوبی+دام سبک و سنگین+دامپزشکی+حسن قاسمی فرد

به  گزارش عصراترک به نقل از ایرنا، حسن قاسمی فرد اظهار کرد: در این مدت حدود ۴۰ هزار راس دام سنگین و یک میلیون و ۵۵۵ هزار و ۸۷۴ راس دام سبک علیه بیماری تب برفکی مایه کوبی شدند.

وی افزود: واکسن تب برفکی از طریق بخش دولتی و خرید خدمت بخش خصوصی انجام شده و تمامی این خدمات به صورت رایگان انجام می شد.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در این طرح حدود ۴۵ گروه از دامپزشکان بخش خصوصی و دولتی مشارکت داشتند و واحدهای روستایی، معیشتی و صنعتی زیر پوشش قرار گرفتند.

تب برفکی، یک بیماری بومی است که معمولا تلفات خیلی زیادی در دام ها ندارد و عمدتا برای دام های تازه متولد شده مشکل آفرین شده و بعضا به تلف شدن آنها می انجامد.

این بیماری در دام بالغ سبب کاهش وزن و یا کاهش میزان شیر تولیدی می شود که دامدار را متحمل خسارت می کند.

خراسان شمالی قطب دامداری و دامپروری کشور است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند و در این استان بیش از ۵۲ هزار راس گاو و گوساله و ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار راس گوسفند و بز نگهداری و پرورش داده می شود.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر