پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰/۵/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس فرهنگی | کد خبر: ۳۳۰۶۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۹/۱۸ - ساعت ۸:۵۸

بقایای دو مسجد از دل شهر تاریخی بلقیس بیرون آمد+تصاویر

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری خراسان شمالی گفت: بقایای دو مسجد از شهر تاریخی بلقیس در پی یافته های باستان شناسی مربوط به قرون سوم وچهارم ودوره ایلخانی از دل شهر تاریخی بلقیس بیرون آمد.
بقایای دو مسجد از دل شهر تاریخی بلقیس بیرون آمد+تصاویر,مسجد + شهر بلقیس + کاوش باستان شناسی+ خراسان شمالی
به گزارش گروه دریافت خبر اترک نیوز،محمد سویدانلویی با اشاره به فصل ششم کاوش های باستان شناسی شهر تاریخی بلقیس اظهارکرد: درمحدوده معروف به منار تپه شواهدی دال بر وجودمسجد جامعی در این تپه بود که  کاوش  باستان شناختی صورت گرفت.
وی گفت : طبق این کاوش ها بقایایی از دو مسجد یکی متعلق به قرون سوم و چهارم هجری ودیگری متعلق به دوره ایلخانی و سربداری کشف شد.
وی ضمن اشاره به کاووش تپه منار در سه فصل مجزا افزود:با کشف این دو مسجد که حاکی از مساجد عظیم در این شهر است فرهنگ وتمدن اسلامی بیش ازپیش در این محوطه تاریخی نمود پیدامی کند.
علیرضا نجفی مسئول پایگاه شهر تاریخی بلقیس نیز درخصوص ساختار مسجد ها گفت: ستونهای بکار رفته در شبستان مسجد مربوط به قرون سوم وچهارم  از نوع آجر با طول و عرض یک متر می باشند .
وی افزود: ابعاد و تعدادستونها به کار رفته دراین بنا نشان می دهد درقرون سوم و چهارم هجری قمری شهر تاریخی اسفراین دارای مسجد عظیمی بوده است.
وی گفت:برای روشن شدن تعدادستونهای بکاررفته و دیگرساختار این مسجد نیاز به کاوش های باستان شناسی  می باشد.
مسئول پایگاه شهر تاریخی بلقیس در رابطه با مسجد دوره ایلخانی وسربداری نیز بیان داشت: بقایای  این مسجد برروی ساختار مسجد قرون سوم و چهارم  هجری قمری قرارگرفته است که بخش های از آن در ضلع شمال شرقی تپه منار طی کاوش های باستان شناسی از زیر خاک بیرون آورده شده  که از این مسجد بقایای پایه ایوان ورودی مزین به آجرفرش ، بخشی از صحن حیاط  با حوضچه ، بخشی از فضای  معماری رواق های بخش شمال غربی که در اطراف صحن حیاط قرار داشته اند کشف گردید.
نجفی  اظهار داشت : ایوان بنا دارای کف آجرفرش از نوع خفته -راسته و دارای تزئینات گچبری خاص دوره ایلخانی و در حاشیه بام دارای تزئینات دندان موشی بوده است. بنا در دو دوره مورد نظر بازسازی و مرمت قرار گرفته است.
وی مصالح به کار رفته در بنا را آجر، ملات گچ و از  لاشه و قلوه سنگ برای مقاوم سازی بستردانست وافزود: این بنا احتمالا با حمله تیمور تخریب شده و اخرین مسجدی که در متون تاریخی به آن اشاره شده و سفرنامه نویسان ذکری از آن برده اند همان مسجد دوره صفویه است که بخش هایی از آن را امروزه می توان درلایه های بالای منار تپه مشاهده کرد که داخل آوار مدفون شده که نیاز به ادامه کاوش های باستان شناسی دارد.
به گزارش اترک نیوز، شهر کهن اسفراین معروف به شهر بلقیس در فاصله سه کیلومتری جنوب شهر کنونی اسفراین با گستره حدود 180 هکتار واقع شده که شامل ارگ و خندق پیرامون آن، شارستان، ویرانه های معروف به تپه منار (مسجد جامع)، مقبره شیخ آذری، قسمت صنعتی شهر، آب انبار، کاروانسرا، مجموعه معروف به یخدانها و یک گورستان وسیع در نزدیکی دروازه شرقی است.
شهرستان 127 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد. 
 
 
 
 
انتهای پیام/
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


نظرات شما
بام | 1393/09/18
0
0
به ميراث فرهنگي استان توصيه ميكنيم كهنه بام رانيز بازسازي بكنند شنيده ها از ارزش بالاي اين مكان ميگويند كهنه بام محل سكونت افراد قديم، بام امروز شهرستان اسفراين هستش...
نام :
ایمیل
نظر
با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر