سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۷:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۷:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۳۵۸۵۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۰۵ - ساعت ۱۳:۵۸

وجه تسمیه، اترک، پنجمین رودخانه بلند ایران

یک باستان شناس گفت: اترک رودی خروشان وسیل گیر است که از کوههای هزار مسجد در خراسان رضوی (شهرستان قوچان) سرچشمه گرفته است.
 وجه تسمیه، اترک، پنجمین رودخانه بلند ایران,اترک نیوز+ رودخانه+ فاروج+ پنجمین رودخانه بلند ایران

به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری فاروج، علی پرهیزکار کهنه اوغاز، باستان شناس، اظهار داشت:  این رودخانه  در طول مسیر پس از گذر از  دشت های قوچان، فاروج، شیروان، بجنورد ودر انتها دراستان گلستان در ناحیه چات مرز ایران وترکمنستان جاری می شود.

 

 

وی گفت: پس از آن وارد خاک جمهوری ترکمنستان شده در خلیج حسنقلی به دریای خزر می ریزد و این رودخانه  با داشتن 669 کیلومتر طول، پنجمین رودخانه بلند ایران است که درکشور ترکمنستان به آن سومبار می گویند.

 وی در خصوص  اهمیت تاریخی این رودخانه اظهار داشت: در رابطه با  رود اترک باید گفت که رودخانه اترک یکی از محل ها ومکان هایی است که در آن رویدادهای مهم تاریخی رخ داده است که از نظر باستان شناسان بیشتر تمدن های تاریخی وپیش از تاریخ در اطراف آن بوجود یا از نقاط دیگر در این محل ساکن شده اند که کاووش ها ومطالعات باستان شناسی در نواحی رود اترک اطلاعات ارزنده ای را به ما می دهد.

 

 

 پرهیزگار در خصوص وجه تسمیه  رود اترک افزود: وجه تسمیه آن  برگرفته از (اتراک)  یعنی جمع کلمه  ترک است و علت  این نامگذاری آن است که در دوران های  مختلف تاریخی ترک ها در نواحی این رود زندگی ساکن بودند یا به طور خلاصه  اترک مخفف اتراک(جمع مکسر ترک) است.

 

 

 وی با بیان اینکه درباره چگونگی نامگذاری این رود اختلاف نظرات زیادی وجود دارد اضافه کرد: نظریه  دیگری قابل ذکر است که بعضی از مورخان به آن تاکید می کنند وآن این است که رودخانه  اترک در ابتدا اتک نام داتشه که در زبان ترکی،  به مفهوم دامن  است وچون  از دامنه  کوه سرچشمه  می گیرد، اتک نام گرفته و بعدها به اترک تغییر نام یافته است.

 

 

وی علت این نظریه را رجوع به قباله ها وسندهای خطی قدیمی عنوان کرد وگفت: در این اسناد نام این رودخانه بجای اترک،  اتک ذکر شده است.

 این باستان شناس اظهار داشت: با این وجود رود دیگری به نام اتک وجود دارد که بعضی از مورخان نیز به آن اشاره کرده اند.

 

atrak،parhezkar

 

پرهیزکار کهنه اوغاز اظهار امیدواری کرد: با کاوش وبررسی کرانه رود اترک، که  منشا بیشتر فرهنگ ها وتمدن ها در استان خراسان است  سابقه غنی فرهنگی آن برهمه بیشتر آشکار شود.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک