سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰/۲۳/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۳۰:۳۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۰۰ - اذان مغرب:۱۷:۱۲:۲۶
بجنورد
۱۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۳۶۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ساعت ۱۳:۳۷

طلای سفید مانه وسملقان عیار ندارد

امسال قیمت خرید هر کیلوگرم وش پنبه با دو هزار ریال کاهش نسبت به پارسال، 23 هزار ریال خرید می‌شود اما پنبه‌کاران مدعی هستند هزینه‌ی تمام‌شده برای تولید هر کیلوگرم پنبه با احتساب هزینه‌های آبیاری، سم و کود، هزینه‌های کارگری برای مراحل کاشت تا برداشت بیش از 35 هزار ریال است. این یعنی دخل‌وخرج تولید پنبه باهم نمی‌خواند و برای کشاورز صرفه ندارد.
 طلای سفید مانه وسملقان عیار ندارد,
به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری آشخانه، امسال قیمت خرید هر کیلوگرم وش پنبه با دو هزار ریال کاهش نسبت به پارسال، 23 هزار ریال خرید می‌شود اما پنبه‌کاران مدعی هستند هزینه‌ی تمام‌شده برای تولید هر کیلوگرم پنبه با احتساب هزینه‌های آبیاری، سم و کود، هزینه‌های کارگری برای مراحل کاشت تا برداشت بیش از 35 هزار ریال است. این یعنی دخل‌وخرج تولید پنبه باهم نمی‌خواند و برای کشاورز صرفه ندارد.
 
تمام این حرف‌ها در حالی است که واردات پنبه آن‌هم در فصل برداشت، بر گلایه‌های این تولیدکنندگان افزوده است.
 
یکی از پنبه‌کاران مانه و سملقانی دراین‌باره می‌گوید: مهم‌ترین مشکل ما پایین بودن قیمت خرید محصول است.
 
روحانی با گلایه از هزینه‌های زیاد تولید پنبه می‌گوید: کشاورزان خرده‌مالک استان به علت ناتوانی در خرید تجهیزات، به‌ناچار هزینه‌های زیادی برای کارگران پرداخت می‌کنند.
 
وی می‌افزاید: قیمت پایین خرید وش پنبه، کشاورزان را دلسرد کرده است.
 
مدیر جهاد کشاورزی ما‌نه و سملقان دراین‌باره می‌گوید: این شهرستان به‌عنوان قطب تولید انواع محصولات زراعی و باغی با دارا بودن تنوع اقلیمی کشت وسیعی از محصولات زراعی را به خود اختصاص داده است و پنبه به‌عنوان یکی از باسابقه‌ترین محصولات کشت‌شده در مانه و سملقان محسوب می‌شود اما در یک دهه گذشته نوسانات زیادی در سطح زیر کشت آن وجود داشته است.
 
مجید رزم آرا اظهار می‌دارد: با توجه به هزینه بالای تولید محصول و نوسانات شدید قیمت خرید وش پنبه در زمان برداشت آن، تأثیر منفی یا مثبت خود را بر سطح زیر کشت سال زراعی بعدی می‌گذارد.
 
وی توضیح می‌دهد: متأسفانه در چند سال گذشته، واردات بی‌رویه پنبه محلوج از کشورهای آسیای میانه قیمت خرید وش پنبه نسبت به تورم سالانه کشور رشد نکرده و سبب نارضایتی شدید کشاورزان این شهرستان شده و بیشترین شکایت واصله مربوط به وضعیت نابسامان خرید این محصول است.
 
وی می‌گوید: بیشترین سطح زیر کشت پنبه در مانه و سملقان دریک دهه گذشته بیش از هفت هزار هکتار و حداقل آن حدود سه هزار و 700 هکتار بوده که علت اصلی نوسانات شدید قیمت محصول و مشکلات عدیده کشاورزان درفروش محصول به دلالان و نمایندگان کارخانه‌ها است.
 
رزم‌آرا می‌افزاید: هزینه بالای تولید محصول پنبه هزینه کارگری مرحله داشت و برداشت تأثیر منفی بر روند توسعه کشت این محصول دارد بنابراین تمام تلاش کارشناسان و مروجان جهاد کشاورزی شهرستان مانه و سملقان ایجاد راهکارهای فنی برای افزایش تولید و کاهش هزینه‌های تولید بوده است البته قدم‌های بزرگی در این زمینه برداشته‌شده به‌طوری‌که در سال زراعی 92-93 حدود یک هزار و 100 هکتار از زمین‌های پنبه شهرستان مانه و سملقان به روش مکانیزه کامل و توسط ردیف‌کار کشت‌ شده است.
 
وی می‌گوید: بدین منظور از وجود چهار دستگاه «ردیفکار پنوماتیک» الگویی استفاده‌ شده و بخش خصوصی نیز خود را مجهز به ادوات تخصصی کاشت و داشت مکانیزه پنبه کرده و امید می‌رود با استفاده از تسهیلات خط مکانیزاسیون هرساله به ادوات تخصصی کاشت و داشت و به خصوص برداشت پنبه افزوده‌ شده تا هزینه‌های تولید وش پنبه کاهش یابد.
 
وی توضیح می‌دهد: برداشت سنتی پنبه هزینه بسیار بالایی به کشاورزان تحمیل کرده و بخش بزرگی از هزینه تولید پنبه مربوط به برداشت سنتی آن است.
 
وی می‌افزاید: با توجه به توسعه کشت مکانیزه پنبه تأمین کمباین برداشت وش پنبه از برنامه‌های آینده این مدیریت است.
 
به گفته وی هم‌اکنون یک دستگاه کمباین برداشت وش پنبه به‌صورت الگویی در سطح شهرستان فعالیت دارد اما با توجه به اینکه قیمت خرید کمباین پنبه بسیار بالا است، خرید آن از توان کشاورز خارج بوده و یا باید به‌صورت اشتراکی خرید کرده و یا این کار توسط شرکت‌های تعاونی تولید یا سهامی زراعی موجود در شهرستان انجام گیرد.
 
وی می‌گوید: هم‌اکنون سه کارخانه پنبه‌پاک‌کنی با ظرفیت 51 هزار تن در شهرستان مانه و سملقان وجود دارد و با توجه به ظرفیت سالانه 51 هزار تن کارخانه‌ها پنبه‌پاک‌کنی شهرستان مانه و سملقان متأسفانه به علت کاهش سالانه سطح زیر کشت پنبه امسال حداکثر 11 هزار تن وش پنبه در این شهرستان تبدیل به پنبه محلوج شده و بخش از تولید وش پنبه توسط دلالان واسطه‌ها به کارخانه‌ها پنبه‌پاک‌کنی بجنورد تحویل‌شده است.
 
به گفته رزم‌آرا، امسال چهار هزار و 650 هکتار پنبه از ارقام ورامین و خرداد در سطح شهرستان مانه و سملقان کشت‌ شده که با متوسط تولید سه تن در هکتار مجموعا 14 هزار تن وش پنبه تولیدشده است.
 
وی درباره حمایت‌های جهاد کشاورزی از پنبه‌کاران می‌گوید: سال زراعی 92/93 حدود 170 تن انواع بذور اصلاح‌شده پنبه از طبقات مختلف بذری و با اختصاص یارانه مناسب تحویل کشاورزان پنبه‌کار شده است این بذور زیر نظر مراکز تحقیقاتی تولید و آماده‌سازی شده و با نظارت مدیریت جهاد کشاورزی مانه و سملقان تحویل کشاورزان شده است.
 
وی می‌افزاید: نظر به اینکه عمده کشت پنبه شهرستان مانه وسملقان در بخش مانه صورت گرفته لذا منبع اصلی آب زراعی پنبه وابسته به آب رودخانه‌های شیرین دره و اترک بوده که هرگونه کاهش بارش‌ها و خشک‌سالی موجب کاهش عملکرد و تولید پنبه می‌شود.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مانه و سملقان اظهار می‌دارد: در زمینهٔ بهره‌وری در مصرف آب زراعی گام‌های بسیار مؤثری انجام‌گرفته که امیدواریم در سال‌های خشک‌سالی شاهد کمترین تنش خشکی به محصول پنبه باشیم. پنبه تولیدی این شهرستان از مرغوبیت و معروفیت بسیار بالایی برخوردار است. اکثر وش پنبه تولیدی این شهرستان در طبقه ممتاز قرار داشته اما متأسفانه برخی از کشاورزان به دلایل نامعلوم موجب کاهش مرغوبیت آن می‌شوند.
 
انتهای پیام/
 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک