یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۲۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۳۶۰۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۱۲ - ساعت ۱۳:۴۰

افزایش ۹۹درصدی بارش ها در خراسان شمالی/تحویل داوطلبانه ۳۳۲ دستگاه ماهواره در شیروان/سفر یکی از فعالین فتنه ۸۸ به بجنورد

گروه رصد اترک نیوز خبرهای ویژه ای که در سایر رسانه ها پیرامون خراسان شمالی هستند را مورد توجه قرار داده و در اختیار مخاطبین قرار می دهد.

ساخت 22باغ تالار غیر مجاز در شهر
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی،روح الله براتیان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بهترین باغ تالار این شهر نیز به صورت غیر مجاز ساخته شده است و به علت اینکه در مسیر ساخت کنار گذر شمالی قرار دارد، باید تخریب شود.
وی در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز در این شهر تصریح کرد: شهر بجنورد تنها شهر در کشور است که در رینگ حاشیه نشینی قرار گرفته است و دور تا دور آن را مناطق حاشیه در بر گرفته است.
براتیان افزود: البته یکی از دلایل این امر وجود 23روستا در حریم شهر و نزدیکی سایر روستا به شهر است.
وی در ادامه توضیح داد: تعدادی از افراد سودجو زمین‌های زراعی را تفکیک و بدون مجوز تغییر کاربری داده و به افراد بی‌بضاعت فروخته‌اند، که این امر موجب افزایش حاشیه‌نشینی و از سوی دیگر بن بست شدن خیابان‌ها شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: بجنورد تنها شهر در کشور است که تمامی خیابان‌های آن به علت ساخت و سازهای غیر مجاز بن بست است و شهرداری در حال حاضر برای بازگشایی تعدادی از آن‌ها دچار مشکل شده است.
وی با اشاره به اینکه شهرداری پلیس ساختمان را تقویت کرده است، گفت: هر کسی که بخواهد بدون مجوز این نهاد ساخت و ساز را انجام دهد به شدت با آن برخورد خواهد شد.


وقوع 138 جرم در فضای سایبری خراسان‌شمالی
سرگرد سهیل خاکشور اظهار کرد: بیشتر جرائمی که طی امسال در فضای سایبری استان تشکیل شده است، در ارتباط با برداشت‌های غیر مجاز،کلاهبرداری،سرقت،تهدید و اخاذی ، تولید محتویات مستهجن و هک است.
وی ادامه داد: در مجموع بیش از 100 مورد از این جرائم در قالب 97 درصد آن در سطح استان منجر به کشف شده است.
خاکشور بیشترین جرائم استان طی سال جاری را برداشت‌های غیر مجاز از حساب‌های بانکی و تولید محتویات غیراخلاقی ، تهدید و اخاذی و کلاهبرداری برشمرد.
رییس پلیس فتای خراسان شمالی گفت: طی سال جاری مرکز فوریت‎های پلیس سایبری در راستای مبارزه با جرائم اینترنتی در فضای مجازی در استان راه اندازی می‌شود.
خاکشور بیان کرد: با توجه به افزایش پرونده‌های موجود در فضای سایبری، این مرکز فوریت به صورت 24 ساعته در استان فعال شده و افراد می‌توانند برای بیان مشکلات خود با این فوریت تماس بگیرند.
وی افزود: هر گونه شکایت، راهنمایی، مشاوره نیز از طریق این خطوط و از سوی مرکز فوریت‌های پلیس سایبری به افراد ارائه می‌شود.
خاکشور با بیان این که امسال در مقایسه با سال گذشته تعداد کلاهبرداری‌های در استان به دو برابر افزایش یافته است،عنوان کرد: پرونده‌های کلاهبرداری سال جاری در خصوص خرید اینترنتی، پیش بینی نتایج مسابقات فوتبال و کلاهبرداری از حجاج با ایجاد و طراحی سایت‌های جعلی است.
وی با ذکر این که طی سال جاری 93 فقره پرونده در ارتباط با برداشت‌های غیر مجاز از حساب‌های بانکی در استان تشکیل شده است، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 59 مجرم در فضای مجازی استان در ارتباط با برداشت‌های غیر مجاز از حساب‌های بانکی دستگیر شده‌اند.

 

 بیمارستان شهر «آشخانه» هفته آینده با حضور وزیر بهداشت افتتاح می‌شود
ابراهیم گلمکانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد اظهار داشت: سفر وزیر بهداشت به استان در چند روز آتی به‌احتمال‌زیاد در روز شنبه هفته پیش رو، انجام می‌شود.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی استان، بیمارستان پور سینا در شهر آشخانه را بیش از 40 روز پیش از راه و شهرسازی تحویل گرفته است و کار تجهیز این بیمارستان 48 تخت خوابی، در موعد مقرر انجام‌شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی گفت: سه طرح عمرانی دیگر را برای بهره‌برداری آماده کرده است که به دست وزیر بهداشت افتتاح می‌شود
گلمکانی اظهار داشت: بهره‌برداری از بخش بالینی دانشکده دندانپزشکی در بجنورد نیز با حضور وزیر بهداشت به‌طور رسمی آغاز می‌شود.
وی، طرح توسعه بیمارستان بنت‌الهدی در مرکز استان را از دیگر طرح‌های قابل‌افتتاح عنوان کرد و گفت: در این طرح، 20 تخت «وی. آی. پی» و 42 تخت عادی خرید و تأمین‌شده است.

 

دانشگاه بجنورد مجازي مي شود
 شوراي دانشگاه بجنورد، پذيرش دانشجو در دوره هاي مجازي را تصويب کرد.رئيس دانشگاه بجنورد با اعلام اين خبر به خبرنگار ما گفت: در نظر داريم در مقطع تحصيلات تکميلي در دوره هاي مجازي دانشجو بپذيريم و از گروه هاي درسي پي گيري کرديم تا هر گروه که آمادگي دارد با وزارت علوم براي پذيرش دانشجو مکاتبه کنيم.دکتر« احمد محقر» ادامه داد: پذيرش دانشجوي مجازي يکي از رويکردهاي وزارتخانه است و مدنظرمان پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد در دوره هاي مجازي است.وي افزود: پي‌گير هستيم تا بتوانيم از مهرماه سال 95 در دوره هاي مجازي دانشجو بپذيريم.به گزارش خبرنگار ما، در حال حاضر 3 هزار دانشجو در 22 رشته مقطع کارشناسي و 13 رشته مقطع کارشناسي ارشد در دانشگاه بجنورد تحصيل مي کنند.

 

آخرين وضعيت جسماني شهره سلطاني پس از بستري در بيمارستان
 شهره سلطاني از بهبودي وضعيت جسمي خود پس از بستري شدن در بيمارستان خبر داد.اين بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون به خبرنگار ما گفت: خوشبختانه وضعيت جسماني ام رو به بهبودي است و 2، 3 ماهي در بيمارستان تحت درمان بودم و اکنون در تلاش هستم با کمک پزشکان بر بيماري ام فايق آيم.«سلطاني» ادامه داد: در طول دوراني که در بيمارستان بستري بودم مردم لطف و محبت زيادي به من داشتند و با دعاي آن ها توانستم شرايط بحراني بيماري ام را پشت سر بگذارم و از همه مردم به خاطر محبت هاي شان سپاسگزارم.وي تصريح کرد: چند ماه پيش ناگهان بدنم دچار ضعف در سيستم ايمني شد که در واقع يک بيماري نادر به شمار مي رود، به همين خاطر وقتي پزشکان بعد از انجام آزمايش هاي فراوان بيماري ام را تشخيص دادند از اين که من دچار آن بيماري شدم تعجب کردند اما گفتند نبايد به بيماري ام فکر کنم.سلطاني که در بجنورد متولد شده است، اضافه کرد: تا سن5 سالگي در بجنورد زندگي کردم و ديگر به اين شهر تا چند سال پيش نيامدم

 

ديوار ناهماهنگي فروريخت
بالاخره ديوار ناهماهنگي ها فرو ريخت و شرکت گاز در يک اقدام قابل تحسين، لوله گاز واقع در بخش انتهايي پروژه کانال هدايت آب هاي سطحي را جابه جا کرد و به قولي که در اين باره داده بود، عمل کرد. روزنامه «خراسان شمالي» تاکنون چندين خبر و گزارش در اين باره منتشر کرده است که در آخرين شماره که با عنوان «توقف طرح جمع آوري آب هاي سطحي پشت ديوار ناهماهنگي دستگاه هاي اجرايي» منتشر شد، رئيس اداره گاز بجنورد، وعده داد تا نسبت به جابه جايي لوله گازي که در مسير اين پروژه قرار دارد، اقدام کند که به وعده خود عمل کرد. معاون فني و عمران شهرداري بجنورد روز گذشته به خبرنگار ما گفت: رفع معارض پروژه هدايت آب هاي سطحي بجنورد انجام شد. «کشميري» اضافه کرد: با پي گيري هاي مکرر و طبق وعده اي که مديران شرکت گاز به روزنامه «خراسان شمالي» داده بودند، عمليات جا به جايي لوله گاز در بخش انتهايي کانال هدايت آب هاي سطحي روز گذشته انجام شد. وي ادامه داد: با رفع اين معارض و جا به جايي لوله آب، فقط 8 تا 10 متر تا پايان پروژه باقي خواهد ماند.روزنامه خراسان شمالي روز گذشته در مطلبي با عنوان «توقف طرح جمع آوري آب هاي سطحي پشت ديوار ناهماهنگي دستگاه ها» به نقل از معاون فني و عمران شهرداري بجنورد آورده بود: با وجود آن که فقط چند متر تا پايان اين پروژه باقي مانده اما تعلل برخي از مسئولان اين کار را متوقف کرده است.رئيس اداره گاز شهرستان بجنورد هم عنوان کرده بود: پس از صحبت هايي که هفته گذشته با روزنامه «خراسان شمالي» در اين باره داشتيم، جوشکاري ها و حفاري هاي آن نيز انجام و مقرر شد تا جا به جايي لوله گاز در منطقه اي که عنوان شده است، امروز انجام شود. «بومي» مدت زمان قطع گاز اين منطقه را يک روز اعلام کرده و افزوده بود: اين جا به جايي در نهايت تا فردا (امروز) و مشکل شهرداري تا آخر وقت از نظر ما رفع مي شود.تحویل داوطلبانه 332 دستگاه ماهواره در شیروان
به گزارش خبرگزاری فارس از شیروان سرهنگ وکیل غلامی عصر امروز به خبرنگاران در شیروان اظهار کرد: مردم شیروان امسال 332 دستگاه ماهواره را به صورت داوطلبانه تحویل ناحیه مقاومت بسیج شیروان دادند این افراد در مقابل تحویل داوطلبانه هر یک از این دستگاه‌های ماهواره، یک دستگاه دیجیتال دریافت کردند.
جانشین قرارگاه امام رضا (ع ) شیروان اضافه کرد: ماهواره آثار سویی اجتماعی در برداشته از این رو هوشیاری خانواده‌ها را می‌طلبد.
 وی با اشاره به نهادینه شدن فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گفت:همه در پیشبرد فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مسئولیت دارند خواستار ترویج فرهنگ امر و به معروف و نهی از منکر در جامعه شد.
سرهنگ غلامی بیان داشت : در اجرای امر به معروف و نهی از منکر بایستی مراتب آن رعایت شود قطعاً جامعه‌ای به رشد و بالندگی خواهد رسید که در آن جامعه امر به معروف و نهی از منکر نهادینه شود.
وی با یاد آوری اینکه این فریضه در جامعه اسلامی مظلوم واقع شده است افزود: نبایستی اجرای این واجب دینی در هر شرایطی متوقف شود .
غلامی یکی از مهم‌ترین معضلات اجتماعی و فرهنگی امروز را ماهواره عنوان کرد و یادآور شد: به طور حتم استفاده از این محصول ضدفرهنگی به بنیان خانواده‌ها آسیب وارد می‌کند.

 

 اعتبارات سفر رهبری در فاروج 100درصد تخصیص یافت
امان الله خدمتگزار روز سه شنبه در نشست کمیته برنامه ریزی شهرستان اظهار کرد: با این میزان اعتبار 38 پروژه اجرا می شود.
وی میزان تخصیص اعتبارات امسال شهرستان از منابع تملک دارایی و سرمایه ای و ماده 180 قانون را 70 و40 درصد دانست.
وی گفت: امسال از این سه منبع اعتباری برای شهرستان 123 پروژه تعریف شده است.
وی اظهار کرد: از اعتبارات تملک دارایی برای 58 پروژه 64 میلیارد ریال و از محل ماده 180 قانون بودجه برای اجرای 27 پروژه افزون بر 121 میلیارد ریال اختصاص یافته است.
فرماندار فاروج گفت: مدیران دستگاه ها باید پیگیر جذب اعتبارات از این محل ها باشند.
وی با تاکید بر تعیین اولویت بندی پروژه ها در سال 94 گفت: برای سال پیش رو اولویت با پروژه های نیمه تمام بر اساس میزان پیشرفت فیزیکی است.
فرماندار فاروج با بیان اینکه بیشترین توزیع اعتبارات در حوزه آب، راه و کشاورزی بوده است گفت: از ابتدای سال زراعی تاکنون میزان بارش به 227 میلی متر رسیده که 70 میلی متر آن مربوط به اسفندماه است.
وی گفت: با توجه به اینکه چندین سال است در موقعیت بحرانی آب قرار داریم به رغم این میزان بارش ها همچنان نیازمند مدیریت صحیح مصرف آب هستیم.

 

مهلت بازپرداخت وام کشاورزان خسارت دیده خراسان شمالی تمدید شد
حسین عظیمی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: خشکسالی های پی در پی سال های اخیر سبب شده تا کشاورزان، دامداران و تولیدکنندگان این استان نتوانند اقساط تسهیلات دریافتی خود را به موقع پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: به همین دلیل در راستای اجرای بند(د) تبصره ۱۱ ماده واحده قانون بودجه ۹۳ کشور وام های آنها استمهال می شود.
به گفته عظیمی در این بند قانون گذار پیش بینی کرده وام های بانکی تولیدکنندگان و کشاورزان تا سه سال استمهال شده و سود آن را نیز دولت تضمین می کند.
وی با اشاره به این که در راستای اجرای این بند در خراسان شمالی تاکنون نشست های متعددی با سازمان جهاد کشاورزی، فرمانداری ها و بانک های عامل برگزار شده است، افزود: در این نشست ها مقرر شده تا بانک ها کشاورزان بدهکار خود را به کارگروه شهرستان ها معرفی کرده و مبلغ سود ناشی از این استمهال را هم به تفکیک نفر و هم رقم و ریال استخراج کنند.
به گفته عظیمی پس از این استخراج، موارد از طریق مدیریت ستاد بحران به بانک مرکزی ارائه می شود تا تامین اعتبار شده و در اختیار ما قرار گیرد.
وی اضافه کرد: بدهکاران و کشاورزان نیز می بایست به همراه ضامن خود برای تشکیل پرونده به بانک های عامل مراجعه کنند تا بتوانند از این تسهیلات و استمهال وام های خود بهره مند شوند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی اظهار کرد: مسئولیت عدم اعلام اسامی مشمولین موضوع قانون از سوی بانک ها بر عهده بانک ها بوده و در صورت عدم اقدام به موقع تبعات قانونی آن به عهده مدیران بانکها خواهد بود.
به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ارزش کل محصولات کشاورزی این استان حدود ۲۲ هزار میلیارد ریال است که حدود یک سوم این محصولات در سال زراعی گذشته بر اثر خشکسالی از بین رفته است.
بر پایه این گزارش خشکسالی حدود هفت هزار میلیارد ریال به بخش زراعی، باغی، دامی و منابع آبی کشاورزان این استان خسارت وارد کرده است.
 

 افزایش 99درصدی بارش ها در خراسان شمالی
نادر نصرتی روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این مدت طبق گزارش ایستگاه های باران سنجی به طور میانگین حدود 107 میلیمتر باران در این استان به ثبت رسیده است.
به گفته وی بارش باران در این استان در سال زراعی جاری به نسبت دوره آماری نیز حدود شش درصد رشد نشان می دهد.
وی افزود: بیشترین بارش باران خراسان شمالی در این مدت با 155 میلیمتر مربوط به شهرستان فاروج و کمترین آن 33 میلیمتر مربوط به شهرستان جاجرم است.
معاون اداره کل هواشناسی خراسان شمالی میزان بارش باران در شهرستان بجنورد مرکز این استان را در این مدت حدود 110 میلیمتر دانست.
نصرتی افزود: همچنین در 11 ماه سال جاری در این استان به طور میانگین 204 میلیمتر باران باریده که با پیش بینی بارش 32 میلیمتری برای اسفندماه سال جاری میانگین بارش در خراسان شمالی در سال 93 به حد نرمال خواهد رسید.
وی میانگین بارش 11 ماه سال جاری را در شهرستان بجنورد مرکز خراسان شمالی حدود 200 میلیمتر بود.
به گفته این کارشناس هواشناسی میانگین بارش باران در خراسان
شمالی برای سال جاری به نسبت مدت مشابه پارسال 65 درصد رشد داشته و به نسبت دوره آماری بلند مدت یک درصد کاهش دارد.
نصرتی همچنین گفت: در سال جاری میانگین دمای هوای استان خراسان شمالی به نسبت مدت مشابه پارسال هشت دهم درجه سانتیگراد گرمتر شده به طوری که میانگین دما در این مدت حدود 15.5 درجه سانتیگراد بود


تشییع پیکرهای سه شهید گمنام در خراسان شمالی
احیاء محمد امیری در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان شمالی- بیان کرد:پیکرهای دو تن از این شهدای گمنام در شهر راز و یک تن از شهدا در سپاه جوادالائمه(ع) استان تشییع و به خاک سپرده خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شهر راز آمادگی برای تشییع و جانمایی این شهدای گمنام را ندارد، افزود:برگزاری مراسم تشییع و به خاکسپاری این سه شهید گمنام در دهه دوم فاطمیه است.
امیری بیان کرد: در حال حاضر خراسان‌شمالی میزبان 41 شهید گمنام است.

 

سفر یکی از فعالین فتنه 88 به بجنورد

یکی از فعالین فتنه 88 ،روز پنج شنبه به بجنورد سفر می کند تا  در یکی از تالارهای شهر سخنرانی  نمایند

شنیده ها حاکی از ان است که سفر قبلی این فرد به دلیل اعتراضات صورت گرفته لغو شد. این فرد یکی از فعالین فتنه 88 می باشد که  در حوادث سال 88 نقش موثری را در ایجاد نا آرامی ها  ایفا می کرد و برخی از یاران این فرد به دنبال این هستند با دعوت از این  فرد باعث تطهیر سازی این چهره  شوند.گفتنی است سخنرانی این فرد تا کنون در شهرهای مختلف به دلیل انتقاد جمعی از مسئولان، خانواده شهدا و ایثارگران، بسیجیان، دانشجویان و اساتید دانشگاه ها و مردم  لغو شده است.

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک