سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۷:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۷:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۳۶۷۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۲۹ - ساعت ۱۵:۱۱

خسرویه نگین درخشان فاروج

روستای خسرویه نگین درخشان گردشگری فاروج، که در 26 کیلومتری جنوب شهرستان واقع شده است.
خسرويه نگین درخشان فاروج,

 به گزارش  اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری فاروج، روستاي خسرويه در 26 كيلومتري جنوب شهرستان واقع شده است . از نظر تقسيمات كشوري اين روستا در دهستان شاه جهان و بخش مركزي شهرستان واقع شده است .

 وسعت روستا 51 كيلومتر مربع مي باشد و روستاهاي مجاور آن روستاي استاد در شمال غربي، رشوانلو در شمال، كلاته شامير و قره جقه در شرق، هشت مرخ در جنوب واقع شده است .

كوه شاه جهان با ارتفاع 3032 متر از سطح دريا در جنوب روستا است . رودخانه خسرويه معروف به كال خوني از وسط روستا عبور مي كند و اين روستا را به دو قسمت شرقي و غربي تقسيم مي كند . خانه هاي روستا اكثراً در سمت شرق رودخانه واقع شده است . آب و هواي خسرويه در زمستانها بسيار سرد و در تابستان خنك و مطبوع مي باشد . بدليل كوهستاني بودن بارندگي زياد است و جاري شدن سيلابها در فصل بهار بسيار مشاهده مي شود . روستاي خسرويه در حوزه جنوبي كپه داغ و در شمال شرقي ايران واقع شده است . رسوبات قرمز رنگ تحتاني در كوههاي خسرويه مشاهده مي شود

يخدان

از مراكز ديدني و منحصر به فرد خسرويه يخدان طبيعي ( يخچال طبيعي) در منطقه كركان مي باشد . غار تاريك و نسبتا" عميق كه در هواي گرم تابستان چكه هاي آب در بدنه و كف غار يخ مي بندد . عاملي كه موجب انجماد آب مي شود جريانات هوايي  است كه در امتداد شرقي و غربي غار مي وزد .

طبيعت

روستاي خسرويه در دو طرف كوه بنا شده است كه اين كوهها جزء كوههاي شاه جهان مي باشند . راه آسفالت به سمت روستا از روي تپه هاي مشرف به رودخانه عبور مي كند و با پيچ و خمهاي كوهستان و رودخانه و درختان سرسبز منظره اي زيبا را نشان مي دهد . در اين مسير روستاهاي مايوان و چوكانلو در غرب جاده واقع شده اند و خانه هاي پلكاني آنها بسيار ديدني است . ورودي روستا بعد از يك شيب تند و گذر از كنار درختان گردو و گيلاس مي باشد

داخل روستا تمام راه ها آسفالت و منازل و خيابانهاي آن از نظم خاصي برخوردار است.

وجود تفرجگاههاي طبيعي و باغات گيلاس،گلابي، گردو، سيب، زرد آلو در جنوب و شرق روستا و بعضا" در ورودي روستا بهچشم مي خورد.

راه ارتباطي روستا آسفالت و از روستا هاي سياهدشت، سه گنبد، خير آباد و مايوان عبور مي كند . وسيله ارتباطي روستاي خسرويه به فاروج ميني بوس و مسافربرهاي شخصي است.

بزرگان روستا عقيده دارند فردي كه اين روستا را پايه گذاري كرده شخصي است به نام خسرو گرد و عده اي ديگر معتقدند كه پادشاهي بنام خسروي در اين منطقه حكمراني مي كرده است.

تقريبا" هيچ مدرك مستندي در اين زمينه وجود ندارد اما در سنگ قبرهاي تاريخي روستا نام هايي مثل خواجه سعدالدين و خواجه     شمس الدين را در قديم الايام حكاكي كرده اند . در لهجه محلي به خسرويه  " خَروِه "گفته مي شود.    

با آغاز فصل بهار ورویش شکوفه های گیلاس وسیب وآلبالو، طبیعت این روستای جلوه دیگری می یابد.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


نظرات شما
مجسن | 1394/01/01
0
0
با سلام وتبریک سال جدید لطفا از روستای باصفای خرق فاروح هم گزارش وتصاویر منتشر نمایید.با تشکر.
نام :
ایمیل
نظر
با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک