یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۲۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۳۷۶۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ - ساعت ۱۴:۲۵

۳۰درصد زنان زندانی خراسان شمالی مورد عفو رهبری قرار گرفتند/ثبت نام مراسم اعتکاف در خراسان شمالی اول اردیبهشت آغاز می شود/هشت درصد درآمد خراسان شمالی از محل جرایم رانندگی

گروه رصد اترک نیوز خبرهای ویژه ای که در سایر رسانه ها پیرامون خراسان شمالی هستند را مورد توجه قرار داده و در اختیار مخاطبین قرار می دهد.

 30درصد زنان زندانی خراسان شمالی مورد عفو رهبری قرار گرفتند
محمدعلی بلوکی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با دستور رهبری در خصوص عفو و بخشش زندانیان به مناسبت روز زن موجبات عفو و بخشش 20 نفر از زنان زندانی محبوس در زندان های این استان فراهم شده است.
وی افزود: یکی از زنان زندانی زندان بجنورد روز سه شنبه مورد رافت اسلامی قرار گرفت و از زندان آزاد شد.
وی گفت: هم اکنون پرونده 20 زندانی زن که مورد عفو قرار گرفتند بررسی می شود که تعدادی از این افراد از زندان ها آزاد خواهند شد.
وی افزود: زنانی که وارد زندان می شوند دچار آسیب های روحی و روانی می شوند، با گرفتار شدن آنان بنیان خانواده نیز متلاشی می شود.
وی گفت: طبق قانون مشکلات مددجویان زن را پی گیری می کنیم و انتظار داریم فرصت دوباره برای آن ها فراهم شود تا با یادگرفتن یک حرفه مناسب و تادیب اخلاقی به سلامت به جامعه باز گردند.
استان خراسان شمالی با جمعیت 867 هزار نفری سه زندان در بجنورد، اسفراین و شیروان و یک کانون اصلاح تربیت در بجنورد دارد که بیش از دو هزار زندانی نیز در این مراکز نگهداری می شوند.
حدود 80 نفر از زندانیان استان خراسان شمالی را زنان تشکیل می دهند


چهار قلوهای بجنوردی از مسئولان خراسان شمالی هدیه گرفتند.
معاون برنامه ريزي و توسعه استانداری، مدیر کل بهزیستی و همچنین سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مهمان این خانواده بودند و از نزدیک سختی های بزرگ شدن این 4 قلوها  را  از زبان مادر این خانواده شنیدند.
پور عیسی معاون برنامه ريزي و توسعه استانداری امروز در این دیدار مساعدت لازم را برای ساخت، نوسازی منزل و همچنین قسط های معوقه این خانواده  اعلام کرد.
الله وردی مدیر کل بهزیستی استان هم گفت: بهزیستی استان، سال اول  پس از به دنیا آمدن این 4 قلوها  مبلغ دو میلیون و 300 هزار تومان وجه نقد و همچنین شیرخشک این نوزادان را تأمین کرده و اکنون نیز هزینه پرداخت کامل مهد کودک این 4 قلوها  را  برعهده گرفته است.
گفتنی است:   امروز معاون برنامه ريزي و توسعه استانداری 400 هزار تومان وجه نقد و  نوری سرپرست تعاون کار و رفاه اجتماعی استان هم 200 هزار تومان به این چهار قلوها  هدیه کرد.

 

ثبت نام مراسم اعتکاف در خراسان شمالی اول اردیبهشت آغاز می شود
حجت الاسلام بابامحمد ایزانلو در گفتگو با خبرنگار مهر، از آغاز ثبت نام متقاضیان شرکت در آیین معنوی اعتکاف در خراسان شمالی از ابتدای اردیبهشت ماه خبر داد و افزود: نام نویسی از معتکفان تا دهم این ماه ادامه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: آیین اعتکاف امسال همزمان با ایام البیض؛ سیزدهم تا پانزدهم رجب، مصادف با دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اردیبهشت ماه، همزمان با سراسر کشور در این استان نیز برگزار خواهد شد.
حجت الاسلام ایزانلو با اشاره به این که امسال ثبت نام برای شرکت در مراسم اعتکاف در خراسان شمالی تنها به صورت اینترنتی و با مراجعه به وب سایت تبیان خراسان شمالی به آدرس http://www.tebyan-bojnurd.ir/default انجام می شود، اظهار داشت: هزینه ثبت نام هر نفر در آیین اعتکاف مبلغ ۳۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که این مبلغ برای خدمات دهی سه روزه به معتکفان هزینه می شود.
وی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ مسجد شهری و روستایی در استان برای برگزاری مراسم معنوی اعتکاف در نظر گرفته شده اند اما در صورت افزایش شمار معتکفان تعداد مساجد میزبان این آیین افزایش می یابد.
به گفته حجت الاسلام ایزانلو تاکنون برای برگزاری مراسم اعتکاف در بجنورد هشت مسجد انقلاب، جامع، امام خمینی(ره)، شهرک شاهد، حجت بن الحسن(ع)، حضرت رسول(ص)، بقیه الله الاعظم(عج) و صفاییه در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: پیش بینی می شود امسال نیز بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم خراسان شمالی در مراسم معنوی اعتکاف شرکت کنند که غالب آنها را جوانان و بانوان تشکیل خواهند داد.
به گزارش خبرنگار مهر، پارسال مراسم معنوی اعتکاف در ۱۲۰ مسجد شامل ۸۵ مسجد روستایی و ۳۵ مسجد شهری این استان با شرکت ۱۰ هزار و ۲۷۷ نفر برگزار شد.
 

دانش آموز بجنوردي انگشتر 15 ميليون ريالي را به صاحبش بازگرداند
«جواد رحماني» دانش آموز پايه سوم ابتدايي آموزشگاه جوادالائمه(ع) جواديه بجنورد، انگشتر 15 ميليون ريالي را که پيدا کرده بود، به صاحبش برگرداند. معاون آموزش ابتدايي آموزش و پرورش بجنورد به خبرنگار ما گفت: اين دانش آموز بعد از اطعام نيکوکار اصفهاني در هنگام بازگشت از مسجد به مدرسه انگشتري را پيدا کرد که به کمک خانواده و مدير مدرسه به صاحب انگشتر بازگردانده شد.«روشن» افزود: با توجه به مشکلات اقتصادي که اين دانش‌آموزان دارند اين عمل خداپسندانه ارزش و اهميت زيادي دارد که بايد براي تشويق و امر به معروف و نهي از منکر مورد تشويق و تجليل قرار گيرند. به گزارش خبرنگار ما، معاون آموزش ابتدايي آموزش و پرورش بجنورد به همراه مدير آموزشگاه، آموزگار و همکلاسي هاي دانش آموز به منزل اين دانش آموز امانتدار رفتند و از وي و خانواده اش تجليل کردند.

 

کارخانه سيمان سمنگان، سرگردان در پاس کاري 2 بانک
پرداخت تسهيلات مورد نياز براي تکميل کارخانه سيمان سمنگان در مانه و سملقان همچنان بين 2 بانک ملي و صنعت و معدن پاس کاري مي‌شود.نماينده مردم بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و راز و جرگلان به خبرنگار ما گفت: 8 سال پيش مصوب شد تا براي ساخت اين کارخانه، بانک ملي 40 ميليارد تومان و بانک صنعت و معدن 24 ميليون يورو سرمايه گذاري کند. «موسي الرضا ثروتي» اظهارداشت: قبلاً بانک ملي، بانک مادر براي اجراي اين طرح بود اما در حال حاضر به دليل اين که گفته مي شود بانک صنعت و معدن تسهيلات ارزي براي ساخت اين کارخانه را پرداخت مي کند، مسئوليت بر دوش اين بانک انداخته شده است.وي تصريح کرد: اين بانک نيز بيان کرده است که بايد دوباره مطالعات اين کارخانه را براي اعطاي تسهيلات انجام دهد اين در حالي است که اين مطالعات در گذشته توسط بانک ملي انجام شده و بانک صنعت و معدن مي‌تواند از آن استفاده کند.وي با اشاره به اين که ساخت اين کارخانه متوقف شده است، اظهارداشت: ساخت اين پروژه تاکنون 65 درصد پيشرفت فيزيکي دارد.نماينده مردم بجنورد، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم و راز و جرگلان اظهارداشت: کلنگ اجراي اين پروژه در کيلومتر14 جاده پيش قلعه به راز و جرگلان در سال 86 بر زمين خورد و بايد طي 5 تا 6 سال به پايان مي‌رسيد.وي ظرفيت اين پروژه را توليد 3 هزار و 300 تن سيمان ذکر کرد و گفت: با تکميل اين پروژه، براي 700 نفر به شکل مستقيم و 2 هزار نفر غير مستقيم اشتغال ايجاد خواهد شد.به گفته ثروتي، تا‌کنون 600 ميليارد ريال اعتبار براي ساخت اين پروژه هزينه شده است.

 

علت يابي حادثه مرگبار نيروگاه شيروان
حادثه مرگبار نيروگاه سيکل ترکيبي شيروان پاي بازرسان ويژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي را به اين پرونده باز کرد و آن ها اکنون در حال بررسي علت حادثه نيروگاه شيروان در اين شهر هستند. اين بازرسان در پي حادثه دلخراش سقوط 5 کارگر نيروگاه سيکل ترکيبي شيروان از برج 50 متري خنک کننده نيروگاه، براي تعيين علت حادثه به اين شهرستان اعزام شدند. به گفته معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي خراسان شمالي، اين بازرسان با توجه به اهميت موضوع به درخواست اين اداره کل از وزارتخانه به اين شهرستان اعزام شدند تا علت حادثه دلخراش نيروگاه را تشخيص دهند و ايمني ادامه اجراي احداث برج هاي خنک کننده نيروگاه را بررسي کنند. «نباتيان» در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: بازرسان ويژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي به همراه بازرساني از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان در حال بازديد از نيروگاه سيکل ترکيبي شيروان و بررسي محل حادثه هستند اما هنوز نتيجه بررسي هاي آن ها مشخص و اعلام نشده است. به گزارش خبرنگار روزنامه «خراسان شمالي» بعد از ظهر پنجشنبه هفته گذشته 5 کارگر هنگام کار روي برج هاي خنک کننده نيروگاه سيکل ترکيبي شيروان از ارتفاع 50 متري سقوط کردند که 4 نفر از آنان در دم فوت کردند و يک نفر نيز بر اثر شدت جراحات به بيمارستان منتقل شد. به گفته مسئولان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي خراسان شمالي، احداث برج خنک کننده در اين نيروگاه از روز حادثه به طور کامل تعطيل و ادامه اجراي پروژه به بعد از مشخص شدن علت حادثه و بررسي ايمني ادامه کار در نيروگاه موکول شد.


بازگشت 117 پرنده تیمار شده به طبیعت خراسان شمالی
جعفری افزود:  این پرندگان شامل 26 بهله سارگپه و 9 بهله سارگپه نابالغ، 15 بهله عقاب طلایی و 4 بهله جوجه عقاب طلایی، 11 بهله دلیجه نابالغ و 10 بهله دلیجه، 6بهله جوجه شاه بوف و  4 قطعه کبک،  3قطعه شبگرد،  3بهله جغد و  1بهله جغذ نابالغ،   2قطعه آبچلیک پاسرخ،  2 بهله بالابان،  2 قطعه سبز قبا و 2بهله لیل است.
وی گفت: زاغی، کلاغ، حواصیل ارغوانی، بلدرچین، هدهد، قمری، کوکر هر کدام  1قطعه و سنقر گندمزار، بوتیمار کوچک، ترلان، پیغو، دال، شاه بوف هم از دیگر پرندگان تیمار شده اند.
جعفری علت مصدومیت این پرندگان  را  تیراندازی شکارچیان متخلف، زنده گیری پرندگان برای کسب درآمد، برخورد پرندگان با خودروهای عبوری در محورهای ارتباطی و مسمومیت غذایی عنوان کرد.
این کارشناس حیات وحش استان افزود:  علاوه بر تیمارداران حیات وحش در پارک پردیسان در جوار بوستان باباامان بجنورد، 80 دوستدار محیط زیست برای تیمارداری پرندگان اعلام آمادگی کرده اند.
13 پرنده مصدوم از گونه های مختلف  در این بوستان نگهداری می شود که قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارند


خانواده های دارای 2 دو معلول و بیشتر در خراسان شمالی صاحب خانه می شوند
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گفت : بر اساس تفاهم نامه منعقد شده با بهزیستی و بنیاد مستضعفان، امسال ساخت خانه برای خانواده های دارای 2 دو معلول یا بیشتر در دستور کار قرار گرفته است. محمدی افزود : در استان خراسان شمالی 229 خانواده مشمول این طرح شناسایی شدند. وی گفت : از این تعداد 105 واحد مسکونی در روستاها ، 14 واحد برای مددجویان ساکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر و 110 واحد مسکونی نیز در شهرهای بالای 25 هزار نفر ساخته می شود. در این طرح مددجویان بهزیستی در شهر و روستاها برای خرید و یا ساخت واحد مسکونی مورد حمایت قرار می گیرند.

 

جمع آوری 94 میلیارد و 817 میلیون ریال زکات در خراسان شمالی / افزایش 70 درصدی زکات
به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران بجنورد، به نقل از روابط عمومي و اطلاع رسانی كميته امداداستان ، امان اله حسین پور افزود: به همت فعالان عرصه زکات این واجب الهی گردآوری و در مصالح و ضرورت های فقیران، مستمندان و دیگر مجاری شرعی هزینه شد.
وی خاطر نشان کرد: افزایش زکات نشان دهنده سطح بالای دینداری مردم استان است.
حسین پور با اشاره به برنامه پیش بینی شده در راستای جمع آوری زکات در استان افزود : سال قبل مردم140 درصد بیشتر از برنامه پیش بینی شده این نهاد، زکات پرداخت کردند.
وی گفت : پیش بینی برنامه 93 این نهاد در حوزه زکات 67 میلیارد ریال بود که به بیش از 140 درصد تحقق برنامه داشتیم.
حسین پور اظهار داشت : کمیته امداد زکات جمع آوری شده در هر منطقه را به مستمندان و مددجویان همان منطقه برگردانده که در بخشهای مختلفی مانند مسکن، ازدواج و درمان استفاده می شود.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گفت: با توجه به اجرای برنامه های مدون از سوی کمیته امداد، روند پرداخت زکات رشد مطلوبی دارد و هر ساله کشاورزان به این سنت الهی توجه می کنند.
وی اظهار داشت : ساخت 297 پروژه عمرانی از محل زکات در روستاهای این استان در دست اقدام است.
 

12معلم نمونه استانی و كشوری در خراسان شمالی تجلیل می شوند
قنبرعلی خوش آیینه در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: هفته معلم فرصت مناسبی برای قدردانی از تلاش های بی دریغ معلمان است بنابراین معاونت پژوهش، برنامه ریزی و منابع انسانی اداره كل آموزش و پرورش خراسان شمالی به منظور قدردانی از معلمان استان برنامه های خوبی در دستور كار دارد.
وی گفت: نقش معلمان در تربیت دانش آموزان كه آینده سازان كشور هستند، مهم و اساسی است چرا كه سرمایه هر كشور نیروی انسانی آن است.
خوش آیینه در خصوص برنامه های گرامیداشت هفته معلم در استان با اشاره به تجلیل از ۱۲ معلم نمونه استانی و کشوری در این هفته، افزود: همزمان با هفته معلم از ۱۱ معلم استانی و یك معلم نمونه كشوری تجلیل می شود.
وی اضافه كرد: معلم نمونه كشوری خراسان شمالی از شهرستان مانه و سملقان انتخاب شده است.
این مسئول تصریح كرد: افزون بر قدردانی از ۱۲ معلم نمونه استانی و کشور، طی هفته معلم از ۱۰۰ معلم نمونه پویای استانی نیز تقدیر خواهد شد.
خوش آیینه پیاده روی بزرگ خانوادگی فرهنگیان، اجرای زنگ سپاس در مدارس سطح استان، برگزاری همایش شاهد، برگزاری همایش استانی تجلیل از معلمان نمونه كشوری و استانی و ... را از جمله برنامه های پیش بینی شده هفته بزرگداشت مقام معلم در خراسان شمالی اعلام كرد.

 

هشت درصد درآمد خراسان شمالي از محل جرايم رانندگي     
به گزارش خبرگزاری صداو سیما (واحد مرکزی خبر ) بهمن پور رییس سازمان امور اقتصاد و دارایی استان گفت: پارسال درآمد مصوب برای استان حدود190 میلیارد و720 میلیون تومان بود که از این میزان 18میلیارد و 500 میلیون تومان مربوط به جرایم تخلفات رانندگی بود .
براساس آمار اداره کل حمل و نقل و پایانه های خراسان شمالی ، پارسال بیش از 54 میلیون تردد در محورهای استان به ثبت رسید که 26 درصد این خودروها مرتکب تخلف حادثه ساز شده اند .
همچنین بر اساس آمار فرماندهی انتظامی استان خراسان شمالی ، در این مدت افزون بر380 هزار دستگاه خودرو به علت ارتکاب تخلفات رانندگی جریمه شد که درآمد ناشی از این بخش نشان می دهد هر راننده متخلف دست کم 45 هزار تومان جریمه شده است .
 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک