پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۳۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۶:۲۵

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۳۸۸۲۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ - ساعت ۱۰:۳۷

خیابان های فاروج یا پارکینگ های روباز؟!

گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت، تقاضای سفر و جابجایی، پیشرفت تکنولوژی و قیمت خودرو و کمبود ناوگان حمل ونقل عمومی مناسب و در دسترس سبب شده تعداد خودروها در شهرها افزایش قابل توجه ای داشته باشد. که این امر باعث ایجاد ترافیک و همچین کمبود محل پارک خودرو شده است.

 به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری فاروج، کمبود پارکینگ ویابه عبارتی فقدان پارکینگ در واحدهای مسکونی، تجاری واداری معضلی برای دارندگان خودرو شده است که علاوه بر ایجاد مشکلات اجتماعی ،اقتصادی ،آلودگی زیست محیطی وناهنجاری های مختلف ،اتلاف وقت وانرژی شهروندان ،به هم ریختگی مبلمان شهری وآثارنامطلوب روحی وروانی شاخص ترین عوارض آن است.

 این مشکل امروز دیگر فقط دامنگیر خیابان های اصلی شهر فاروج  مثل موفق، طالقانی و.. نیست وهمه گیر شده است.

یکی از شهروندان در این خصوص  گفت: معضل کمبود پارکینگ در شهرستان فاروج با افزایش تعداد خودرو ها روز به روز بیشتر می شود.

 مسعود احمدی افزود: به طوری که در ساعاتی از روز  کنارخیابانها وکوچه های اصلی وفرعی مملو از پارک خودرو است  و لازم است مدیران شهری ومتولیان این حوزه با سیاست گذاری مناسب زمینه کاهش ورفع این مشکل را فراهم کنند.

خیابان، پارکینگ ، فاروج

شهروند دیگری گفت: تامین فضای پارکینگ خودرو در شهر، خارج از بحث ترافیک یکی از نیازهای ضروری است. متاسفانه تامین پارکینگ در بافت ‌های شهری در گذشته به دلایل مختلف دغدغه ‌های طراحان شهری نبوده است وامروزه با ورود حجم بالایی از خودروها، سرانه خودرو از یک دستگاه به ازای هر واحد مسکونی به دو یا سه واحد افزایش یافته و این امر باعث  کمبود پارکینگ وازدحام خودروها در حاشیه خیابان ‌ها و کوچه‌ها شده است که تبعات مختلفی به دنبال دارد.

شهروند دیگری، اخذ جریمه حذف پارکینگ ویا کسر پارکینگ توسط شهرداری ها را  اشتباه بزرگ وغیر کارشناسی دانست وگفت: این روند موجب بروز مشکلات متعدد شهری در آینده وبلند مدت می شود  وهم اکنون نیز معضلات آن گریبان گیر شهر وشهروندان شده است.

خیابان، پارکینگ ، فاروج

 صادق قادری افزود: طبق قانون وضوابط شهرسازی تامین پارکینگ برای واحد های مسکونی ،تجاری واداری الزامی است ونباید شهرداری ها به خاطر کسب درآمد ضوابط شهری رانادیده گرفته وبه حذف پارکینگ رضایت دهند.

وی  اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون کمیسیون ماده صد شهرداری ها محلی برای اخذ جریمه حذف پارکینگ واحدها شده که لازم است شوراهای اسلامی وشهرداری در این خصوص تجدیدنظر اساسی کرده ونسبت به تامین پارکینگ حساس ودقیق باشند.

وی تصریح کرد: طبق ضوابط ومقررات در صورتی که تامین پارکینگ برای واحدی امکان پذیر نباشد باید شهرداری در قبال اخذ جریمه، در شهر پارکینگ عمومی احداث  کند ولی متاسفانه در شهر  فاروج به رغم اخذ این جرایم در سالهای اخیر، شاهداحداث هیچ پارکینگ عمومی نیستیم.

وی خاطرنشان کرد:اگر بیش از این در این خصوص غفلت وبی توجهی شود شهر هویت ، شادی وشناطش را از دست داده واقتصاد شهر نیزدچار مختل می شود.

خیابان، پارکینگ ، فاروج

شهروند دیگری  گفت: تبدیل پارکینگ به واحد مسکونی، انبار ویا تجاری در ساخت وسازها مشهود است واقدام قاطعی در این خصوص صورت نمی گیرد.

 صاحب نسق اظهار داشت:شرایط حذف پارکینگ در  فاروج سخت گیرانه نیست.

یکی از ساکنان خیابان عطاران گفت: وجود سالن شهدای دانش آموز آموزش وپرورش در این خیابان وبرگزاری نشت ها وگردهمایی های مختلف در آن معضلی برای اهالی این خیابان پرتردد شده است.

مرادی افزود: در هفته چند روز این خیابان به دلیل توقف خودروهای شرکت کننده در برنامه هایی که در این سالن برگزار می شود،  پرترافیک می شود وساکنان این خیابان برای بیرون بردن یا آوردن خودرو خود با مشکل مواجه می شوند.

خیابان، پارکینگ ، فاروج

بیژن حسینی، کارشناس مدیریت شهری دراین خصوص گفت: آپارتمانها و مجمتمع‌های تجاری بدون پارکینگ خودروها را به فضای کوچه و خیابانها رانده و دور از انتظار نیست که تمامی خیابانهای شهرها  در آینده‌ای نه چندان دور تبدیل به پارکینگ دائمی خودرو شوند.

وی مشکلات ناشی از کمبود پارکینگ را پارک دوبله و غیرمجاز در خیابانها، بوجود آمدن ترافیک شهری، معضل پارک حاشیه‌ای خودرو، خطر برای عابران پیاده و در یک کلام آشفتگی چهره شهر بر می شمارد.

شهردار فاروج: شهر هنوز گنجایش پارک خودرو را دارد!

شهردار فاروج  گفت: شهر هنوز گنجایش پارک خودرو را دارد ودر زمان افزایش میزان خودرها در سال های آتی  فضای پارکینگی که در ضلع جنوبی شهر ساخته شده وبه دلیل دوری از مرکز شهر فعلا قابل استفاده نیست به کار گرفته می شود.

مجتبی مزرجی افزود: حداکثر جریمه برای متخلفان حذف پارکینگ در ساختمان های مسکونی وتجاری لحاظ می شود تا از میزان این تخلف کاسته شود.

وی گفت: مجتمع های تجاری که که در سال های گذشته در شهر ساخته شده فاقد پارکینگ است اما در ساخت وسازهای جدید این مهم لحاظ شده وتاکید می شود ومجتمع تجاری که شهرداری به تازگی  اقدام به ساخت آن کرده است نیزدارای پارکینگ است.

وی گفت: کمیته فنی با لحاظ کردن ساخت پارکینگ مجوز ساخت برای واحدهای تجاری در شهر صادر می کند.

وی  افزود: پیگیر شناسایی زمین مناسب برای ساخت پارکینگ در سال های آتی هستیم.

راهنمایی ورانندگی باید به کمک بیاید

رئیس شورای شهر فاروج با اذعان به مشکل تبدیل شن خیابان های به پارکینگ  گفت:  یکی از اقداماتی که در این خصوص با جدیت پیگیری می شود ممانعت از حذف ساخت پارکینگ در ساخت واحدهای مسکونی وتجاری جدید است.

رجبعلی ایزدجو افزود: تخلفات به تناسب میزان متراژ تخلف ونقطه شهری در کمیسیون ماده صد بررسی وجریمه های سنگینی برای متخلفان پیش بینی می شود.

وی با اشاره به پیش بینی فضای پارکینگ  برای واحدهای تجاری که به تازگی شهرداری اقدام به ساخت آن کرده اظهار داشت: 500 متر مربع برای ساخت پارکینگ پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: از سویی فضای هزار متر مربعی در خیابان شهید فراهی تسطیع  شده است تا وانت بارها که بخش زیادی از خیابان موفق را اشغال کرده اند در آن مستقر شوند اما استقبال رانندگان از آنجا مناسب نبوده است.

وی افزود: در حال حاضر ساخت پارکینگ در این فضا با توجه به عدم استقبال رانندگان  وهزینه کرد حداقل 6 میلیارد ریال از سوی شهرداری مقرون به صرفه نیست.

وی خاطرنشان کرد: عدم همکاری راهنمایی ورانندگی برای سوق دادن رانندگان  به محل تعین شده وممانعت از توقف آنان در خیابان ها بر استمرار این شرایط افزوده است

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک