دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۵:۰۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۰۸ - اذان مغرب:۲۰:۰۰:۰۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۳۹۱۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۲/۱۰ - ساعت ۱۱:۸

پایین آمدن آستانه تحمل؛ سرآغاز آسیب های اجتماعی

پائین آمدن آستانه تحمل مردم یک واقعیت غیر قابل انکار است که نیازمند ارائه راهکار های مناسب از سوی جامعه شناسان است.
پايين آمدن آستانه تحمل؛ سرآغاز آسيب هاي اجتماعي,

به گزارش اترک نیوز به نقل از  پایگاه خبری فاروج، خبرنگار این مجموعه در واکنش به رخ دادن 2 قتل در سال جاری در این شهرستان نوشت، پايين آمدن آستانه تحمل؛ سرآغاز آسيب هاي اجتماعي است وکارشناسان و جامعه شناسان در سراسر دنيا، دلايل بي شماري را براي اين موضوع عنوان مي کنند که برخي از آنان مشترک است.

زندگي در قرن بيست و يکم با مسائل و مشکلات فراواني همراه است هر چند که تکنولوژي و پيشرفت بسياري از امور را آسان کرده است، اما باز هم عللي براي سخت بودن زندگي وجود دارد.

هر کس بسته به نوع زندگي و شغل، محل سکونت، ميزان تحصيلات، و.... با مشکلاتي دست و پنجه نرم مي کند، آن که در روستاست به نوعي و آن که در شهر است به نحوي ديگر.

تاثير بيکاري بر پايين آمدن آستانه تحمل

زماني كه در يك جامعه، بيكاري  بیداد می کند و اين معضل، تك‌تك خانواده ‌ها را درگير خودش كرده است، وقتي كه جوانان كمتري مي‌توانند به ازدواج فكر كنند و حتي ازدواج براي آنان يك رؤيا تلقي مي‌شود، زماني كه تورم و گراني در يك جامعه كمرشكن باشد و . . . مطمئناً انواع ناهنجاري‌ها در جامعه رخ خواهد داد.

هيچ كسي ذاتاً بيمار نيست؛ زماني كه در جامعه‌اي شادي و نشاط کافي وجود نداشته باشد، آمار ازدواج پايين و آمار طلاق بالا باشد، اخبار نادرست، برخورد نادرست رؤسا با زيردستان و. . . باعث مي‌شود، تغييراتي در رفتار انسان‌ها صورت بگيرد.

کاهش ظرفيت تحمل مردم در اثر شرايط شخصي و اجتماعي

در اين خصوص یک روانشناس تاکید دارد :بخش عمده مشکلات در عرصه اجتماعي از جمله "درگيري‌هاي خياباني يا اصطكاك بين افراد در روابط اجتماعي" ناشي از پايين آمدن ظرفيت تحمل مردم يا به دليل وجود فشارهاي رواني و استرس‌هايي است كه بخشي از آن ناشي از شرايط شخصي و بخشي هم ناشي از شرايط اجتماعي است كه بايد ريشه‌يابي شود.

به گفته باقر شاملو، متأسفانه در كشورمان وضعيت روحي و رواني افراد و ظرفيت فرهنگي جامعه تقويت نشده است و اگر نارسايي هاي ناشي از مديريت مسائل اجتماعي را هم به آن اضافه کنيم، مي بينيم که در اغلب افراد حوصله ها کم شده و تحمل ها به حداقل رسيده است.

در تکمیل بیانات این روانشناس باید گفت، فضای عصبی حاکم بر جامعه آستانه تحمل مردم را پایین آورده است.

استرس هایی که فرد با آن مواجه است به این مسائل دامن می زند ونباید فراموش کرد، افزایش آگاهی موجب می‌شود تا فرد رفتارهایش را بر اساس شرایط حاکم بر جامعه تنظیم کند و در نهایت استرس کمتری را تجربه کند.

ارتقاء سطح آستانه تحمل در اجتماع مهمترین و راهگشا‌ترین اهرم برای کاهش نزاع و و بخصوص درگیری‌ها است.

امروز افراد بخصوص در شهرها با کوچکترین حرکت مانند یک «بوق زدن»از کوره در می‌رند و با فحاشی و ناسزا گفتن به هم نزاع و درگیری را تا حد قتل پیش می‌برند و وقوع چنین حرکاتی در جامعه کاهش احساس امنیت به وجود می‌آورد و موجب افزایش اضطراب می‌شود.

خلاء فرهنگی  دلیل بسیاری از درگیری‌ها، نزاع‌ها و مسائل حاشیه‌ای در جامعه است و همه چیز با کنترل پلیسی حل نمی‌شود، بلکه کنترل عرفی بسیار کارآمدتر و کارسازتر بوده است.

متأسفانه افزایش پرخاشگری امروز به یکی از مشکلات جامع ما تبدیل‌شده و آمارهایی که از پرونده‌های پزشکی قانونی گزارش می‌شود نگران کننده بوده و با توجه به اینکه دین ما شیعه است این آمار زیبنده جامعه ایران اسلامی نیست.

افزایش خشونت در جامعه می‌تواند دلایل فراوانی داشته باشد اما بخش مهمی از این مسئله به تضادهای فرهنگی در جامعه برمی‌گردد.

این تعارض به این معناست که چیزی که می‌بیند نمی‌خواهد و آن چیزی که می‌خواهد، نمی‌بیند و بعد وقتی آموزش نداشته باشد که چرایی رفتار را بتواند تصحیح کند این می‌تواند به خشونت و درگیری‌های مختلف منجر شود.

بیکاری، فقر، بحران‌های خانوادگی، احساس تبعیض و نابرابری و طرد اجتماعی، بستر آنومیکی را به وجود می‌آورد که سطح برانگیختگی فرد را بالا می‌برد و به‌مرور آستانه تحمل افراد را در روبه‌رو شدن با مشکلات زندگی کاهش می‌دهد.

از سویی مشكلات مالي خود را در قامت فشارهاي روحي و رواني نشان مي‌دهند و آستانه تحمل فرد را تا آنجا پايين مي‌آورند كه با اولين درگيري، نزاع رخ مي‌دهد و حتي برخي از آنها منجر به قتل مي‌شود. حتي اگر با قتل نيز پايان نيابد، آمار ضرب و جرح در جامعه را افزايش مي‌دهد.دليل آن نيز ناتواني زبان در حل اختلافات آني است.

 اين روزها زبان قابليت ميانجيگري خود را از دست داده است. چرا كه در شهرها افراد از خرده فرهنگ‌هاي متفاوتي و از قوميت‌هاي مختلف در كنار يكديگر زندگي مي‌كنند و زبان مشتركي كه در آن همه واژگان و عبارات هم معنا باشند، ندارند.»

یک جامعه شناس هم گفت:آستانه تحمل افراد را می توان با بررسی میزان شادی مردم، نحوه بهره گیری از اوقات فراغت و میزان مشارکت مردم در کارهای گروهی از جمله حضور در ورزش های همگانی ارزیابی کرد.

قاسم جمشيدي جامعه شناس و استاد دانشگاه افزود: فشار روحی روانی، مشکلات اجتماعی و اقتصادی سبب پایین آمدن تحمل مردم در برابر مشکلات و بی توجهی به مسایلی همچون از خود گذشتگی و بخشش دیگران می شود.

وی اضافه کرد: پایین آمدن آستانه تحمل مردم با گذر زمان به یک فرهنگ و رفتار عمومی تبدیل شده است به گونه ای که فرد با شنیدن صدای بوق بلند خودرو واکنش منفی نشان داده و با طرف مقابل درگیر می شود.

وی با ذکر اینکه بهترین راهکار فرهنگسازی و الگوسازی با بهره گیری از رسانه های جمعی است، اضافه کرد: ناآگاهی به مهارت های زندگی و آشنا نبودن افراد به نحوه تعامل و ارتباط گیری و چگونگی مدیریت خشم از عمده علل بروز چنین بدرفتاری های اجتماعی است که امید می رود با فرهنگسازی و آموزش شاهد کاهش چنین صحنه هایی باشیم.

با توجه به بیانات این جامعه شناس  باید گفت، بالا بردن آستانه تحمل در اجتماع مهمترین و راهگشا ترین اهرم برای کاهش نزاع و  بخصوص درگیری‌های خیابانی است، با این وجود هنوز متولی خاصی برای مهارت این مهم که موجب آرامش جامعه، کاهش ورود پرونده‌ها به چرخه دادگستری و دیگر امور زندگی افراد می‌شود پیدا نشده است.

فراهم‌سازی بستر و زمینه گفت‌وگو در بین جامعه مهمترین و اساسی‌ترین راهکار کاهش جرائم بوده و اگر این مهم اتفاق بیفتد قطعا در کاهش جرائم و حجم پرنده‌های وارده به چرخه دادگستری بسیار تاثیرگذار است.

البته در اين ميان همه افراد جامعه نيز موظف هستند با يادگيري مهارت‌هاي لازم و به كارگيري شيوه‌هاي مناسب، روان و شخصيت خود را سالم نگه دارند و با گام برداشتن در مسير خودشكوفايي، از زندگي و انسان بودن خود لذت ببرند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک