سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰/۲۳/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۴:۳۰:۳۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۰۰ - اذان مغرب:۱۷:۱۲:۲۶
بجنورد
۱۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۴۰۰۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۰۲ - ساعت ۱۵:۵۰

بزرگترین مجتمع اقتصادی شمال شرق در معرض نابودی

مدیرعامل مجتمع اقتصادی بهکده رضوی گفت: بزرگترین مجتمع اقتصادی کشور در شمال شرق در بن بست دریافت تسهیلات قرار گرفته است.
بزرگترین مجتمع اقتصادی شمال شرق در معرض نابودی,

به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری آشخانه، محمد علی شاد اظهار کرد: بهکده رضوی بزرگترین مجتمع اقتصادی کشور در شمال شرق است که در گذشته به منظور حمایت از بیماران جذامی کشور، به این منطقه در شهرستان مانه و سملقان انتقال داده شده و این مجتمع راه‌اندازی شده است. حمایت مسئولان و تزریق کمک‌های مالی مانع نابودی این مجتمع اقتصادی خواهد شد.

وی با بیان اینکه این مجتمع دارای 395 سهامدار است که تعدادی از آنها بیماران جذامی بهبود یافته و تعدادی نیز از بازماندگان آنها هستند، ادامه داد: شرکت در بدو تاسیس با هدف تجمیع، اسکان، اشتغال و درمان بیماران شکل گرفت و بعد از گذشت مدتی بعد از انقلاب این شرکت به کمیته امداد امام خمینی(ره) انتقال یافت. در آن زمان 412 نفر به استخدام این شرکت درآمدند.

وی اظهار کرد: در سال 88، این نهاد لایحه‌ای را مبنی بر انتقال اسناد حاکمیتی مجموعه به نام خودش به مجلس تقدیم کرد و به دلیل اینکه با مخالفت مجلس و دولت مواجه شد از ادامه کار انصراف داد. بعد از انصراف و به وجود آمدن مشکلاتی، هیات وزیران وارد کار شدند و تصمیم بر این گرفته شد تا شرکت سهامی زراعی راه‌اندازی شود. این شرکت در سال 88 راه‌اندازی شد و در بدو تاسیس قول و قرارهایی نیز داده شد که عملی نشدند.

وی با اشاره به اینکه این مجتمع هم اکنون با دو مشکل مواجه است، توضیح داد: یکی از این مشکلات، موجودیت شرکت است زیرا شرکت بدون اسناد مالکیت است. همچنین تغییر ماهیت شرکت از غیرانتفاعی به سودآوری بدون مطالعه و ابزارکار از دیگر مشکلات موجود است. این امر موجب شده تا شرکت فاقد وثیقه باشد و هیچ گونه تسهیلات بانکی به این شرکت اختصاص نیابد.

این مقام مسئول ادامه داد: اراده و تصمیم‌گیری مدیران براساس مقتضیات زمان انجام شده و نگاه‌ها به جای آینده‌نگری به گذشته بوده است. در بدو تاسیس، این شرکت 30 میلیارد ریال بدهی داشته است که این امر موجب شده تا نگاه مدیریتی معطوف به پرداخت این بدهی باشد و پرداخت حقوق کارگران به تعویق افتد. حقوق انباشته شده کارگران از سال 93 و پیش از آن 20 میلیارد ریال بوده است.

مدیرعامل مجتمع اقتصادی بهکده رضوی با تاکید بر اینکه برای این شرکت بر روی غلتک افتد نیازمند 50 میلیارد ریال نقدینگی است، گفت: با وجود این نقدینگی می‌توان ماشین‌آلات را به روز کرد، بدهی‌ها را پرداخت و نهاده‌ها را خریداری کرد. تنها راه برون رفت از این مشکلات برون سپاری به بخش خصوصی است.

وی افزود: با مذاکراتی که طی چند ماه گذشته برای حل این مشکل انجام شد قرار بر این شد تا 22 نفر بازنشسته شوند اما تاکنون فقط سه نفر بازنشسته شده است.

شاد با بیان اینکه ماشین الات و ادوات کشاورزی این مجتمع بسیار فرسوده هستند، اظهار کرد: برای نوسازی آنها به 160میلیون تومان تسهیلات نیازمند هستیم. کل مساحت کشاورزی این مجتمع 63 هزار هکتار است که علاوه بر آن 8هزار راس دام سبک و 200 راس دام سنگین در آنجا پرورش می‌یابد.

انتهای پیام /

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک