دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۶:۲۱ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۵۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۸:۵۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۴۰۱۲۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ - ساعت ۱۲:۸

معادله سه مجهولی استفاده از گیاهان دارویی دراقتصاد

در روستاهای شهرستان فاروج انواع گیاهان دارویی قابل رویت است اما بهره برداری از آن همچنان به صورت سنتی است واز این ظرفیت اقتصادی در شهرستان کمتر استفاده می شود.

به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری فاروج،  خراسان شمالی با بیش از هزار و ۱۰۰ گونه گیاهی یکی از غنی‌ترین استان‌های کشور از لحاظ تنوع گونه‌های گیاهی است با این وجود از این پتانسیل و سرمایه بزرگ ملی تاکنون استفاده بهینه نشده ودر این حوزه شهرستان فاروج هم مستثنا از سایر شهرستان های استان نیست است.

این تنوع و رویش طبیعی گیاهان دارویی به علت شرایط اقلیمی خاص این استان و وضعیت توپوگرافی منطقه است.

سالیان درازی است که بهره وری اقتصادی از این موهبت الهی تنها به چینش سنتی گیاهان دارویی از عرصه‌های منابع طبیعی استان، توسط دامداران و روستانشینان اکتفا شده است.

آمارهای ارائه شده در زمینه میزان این بهره برداری سنتی، ضد و نقیض و گاه غیرواقعی است چرا که برآورد آمار دقیق میزان گیاهان دارویی استحصالی از عرصه‌های طبیعی کار ساده‌ای نیست.

ناگفته نماند حتی همین میزان اندک گیاهان دارویی استحصالی نیز به دلیل فقدان صنایع تبدیلی به صورت خام از استان خارج می‌شود.

در سال‌های اخیر، شعار توسعه صنایع تکمیلی در خراسان شمالی از زبان مسئولان مختلف استان شنیده می‌شود، شعاری که قرار است بیشتر در حوزه محصولات کشاورزی مانند انگور، سیب، داروهای گیاهی و ... تحقق یابد.

آنچه مشخص است برای ایجاد صنایع تکمیلی، قبل از هر چیز میزان تولید محصول اولیه و راهکارهای افزایش تولید باید مد نظر قرار گیرد.

به نظر می‌رسد مسئله گیاهان دارویی خراسان شمالی به یک معادله سه مجهولی تبدیل شده است، معادله‌ای که در یک وجه آن منابع طبیعی استان با داشته‌های طبیعی گیاهان دارویی قرار دارد و برداشت از این محصولات را به درستی و بنا بر تصمیمی عقلانی، مشروط و محدود کرده است.

وجه دوم این معادله، روستاییان و بهره برداران سنتی این محصولات هستند که در فصول برداشت به سراغ عرصه‌های طبیعی رفته و گاه با بهره برداری‌های غیراصولی تیشه به ریشه گیاهان دارویی می‌زنند که اگر فعالیت‌های بازدارنده نبود بسیاری از گیاهان دارویی خراسان شمالی به سرنوشت فعلی لاله واژگون، ریشه ختمی، زنبق و کاسنی دچار می‌شدند.

وجه سوم این معادله نیز سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی به عنوان نهاد متولی گسترش کاشت گیاهان دارویی و صنعتی است.

توسعه و گسترش کشت و کاری که از طریق آن می‌توان علاوه بر جلوگیری از تخریب طبیعت، سبب بهبود وضع زندگی روستانشینان و محرومان جامعه نیز شد.

در حالی که منبع گیاهان دارویی می‌تواند نقش بسیاری در اقتصاد و اشتغال این استان داشته باشد؛ متاسفانه بهره‌برداری سنتی از گیاهان دارویی و نبود صنایع فرآوری سبب شده تا سهم این حوزه بسیار اندک باشد.

در عرصه‌های طبیعی استان خراسان شمالی  بر اساس اعلام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری 350 گونه گیاهی شناسایی شده که 175 گونه آن دارای جنبه دارویی و صنعتی است، برخی از این گونه های گیاهی به دلیل داشتن خواص درمانی ارزشمند، قابلیت صدور به کشورهای خارجی را دارند.

تصاویر مربوط به شمار اندکی از گیاهانی است که در روستای استاد شهرستان فاروج مشاهده می شود واهالی براساس سنت های قدیمی این گیاهان را به مصرف خورکی ویا دارویی می رسانند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک