یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۳۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۸:۱۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۱۶ - اذان مغرب:۱۷:۰۲:۴۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اخبار ویژه | کد خبر: ۴۰۱۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ - ساعت ۱۵:۱۰

تیم هسته ای موظف به پاسخگویی مجلس شد

وزير امور خارجه و عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته اي صبح امروز با حضور در جلسه غير علني مجلس به سوالات نمايندگان در خصوص مذاکرات هسته اي پاسخ دادند. پذيرفتن بازرسي مديريت شده از مراکز نظامي، مخالفت با دسترسي به دانشمندان هسته‌اي، تکذيب کاهش تعداد سانتريفيوژهاي فردو و توضيح در مورد دبه کردن آمريکا برخي از جزئياتي بود که تعدادي از نمايندگان به نقل از ظريف و عراقچي مطرح کردند.
تيم هسته اي موظف به پاسخگويي مجلس شد,

به گزارش اترک نیوز به نقل از ایسنا، لاريجاني  ادامه داد: نمايندگان هم نقطه نظرات خود را مطرح کردند. اميدوارم در اين تعامل و گفت‌وگوهاي دوجانبه مذاکرات به نحو بسيار خوب و متيني ادامه پيدا کند و دستاورد مناسبي براي ملت ايران داشته باشد.

کريمي قدوسي: تيم هسته اي بازرسي مديريت شده از مراکز نظامي را پذيرفته است
عضو کميسيون امنيت ملي هم با ارائه جزئياتي از سخنان ظريف و عراقچي اظهار داشت: معاون وزير امور خارجه بازرسي‌ها از مراکز نظامي به صورت مديريت‌شده را پذيرفت، اما درخصوص دسترسي به دانشمندان هسته‌اي گفت اگرچه ليست اسامي دانشمندان از سوي طرف مقابل به ما داده شده، اما ما نپذيرفته‌ايم که آنها بتوانند به دانشمندان ما دسترسي داشته باشند.


به گزارش فارس، جواد کريمي قدوسي به نقل از عراقچي افزود: در يکي از جلسات ليست تعدادي از دانشمندان هسته‌اي کشورمان از طرف مقابل به تيم مذاکره کننده داده شده و از ما خواسته‌اند تا با اين دانشمندان مذاکره و مصاحبه داشته باشند.

وي در خصوص اظهارت معاون وزير امور خارجه در مورد لغو تحريم‌ها نيز گفت: بنا به سخنان عراقچي، لغو تحريم‌ها در بخش اقتصادي درحال بحث است تا طرف مقابل با زيرساخت تحريم‌ها را با صدور يک سند بردارد و اعلام کند که اگر ايران به تعهدات خود عمل کند ما تحريم‌ها را برمي‌داريم و بعد از آنکه ما به تعهدات خود عمل کرديم، آنها تحريم‌ها را تعليق مي‌کنند.

کريمي قوسي تصريح کرد: در اين جلسه رئيس مجلس ضمن حمايت قاطع از طرح نمايندگان براي حفظ حقوق هسته‌اي کشورمان و گفت که تصويب اين طرح از وظايف مهمي است که مجلس به آن عمل مي‌کند و پس از بررسي و تصويب در کميسيون امنيت ملي مجلس به هنگام بررسي در صحن مجلس مورد حمايت خواهد بود.
ي افزود: از ديگر موضوعات مورد بحث در جلسه غيرعلني امروز پروتکل الحاقي بود که رئيس‌مجلس گفت که مجلس پروتکل الحاقي را حتما با ديد باز بررسي خواهد کرد و بدون اذن مجلس اجراي پروتکل الحاقي امکان قانوني نخواهد داشت.

نعمتي: ظريف در مورد دبه کردن آمريکا توضيح داد
سخنگوي هيات رئيسه مجلس هم باتشريح جزئيات جلسه غيرعلني وزير امور خارجه به خانه ملت گفت: سانتريفيوژهاي فردو به همان تعداد 1044 عدد باقي خواهد ماند و کاهش آن صحت ندارد.

بهروز نعمتي افزود: وزير امور خارجه در پاسخ به تذکر يکي از نمايندگان در مورد اظهارات ضدونقيض مقامات آمريکايي گفت که آمريکايي‌ها 30 سال است که با روش چماق و هويچ خودشان را عرضه کرده‌اند و ما قول مي‌دهيم که از دستاوردهاي هسته‌اي به خوبي دفاع کنيم.

وي همچنين در پاسخ به اين سوال که آيا در مورد دبه کردن آمريکا هم نمايندگان سوالاتي مطرح کردند؟ گفت: چون جلسه غيرعلني بود، نمي‌توان راجع به آن توضيح داد، اما وزير امور خارجه در اين‌باره مسائلي را مطرح کرد.

نعمتي همچنين در مورد موضع رئيس مجلس در اين جلسه عنوان کرد: دکتر لاريجاني با توجه به تجربه خود موضوع حمايت از مذاکرات را مطرح کرد، البته ايشان تاکيد کرد که بايد خواسته‌هاي ملت و نظام نيز در مذاکرات دنبال شود.

عزيزي: ظريف از نمايندگان خواست به شايعات توجه نکنند
رئيس کميسيون اجتماعي مجلس هم در خصوص اين جلسه غير علني گفت: وزير امور خارجه به نمايندگان اطمينان داد که خطوط قرمز را در مذاکرات رعايت کنند و در صورت عدم توافق نيز آسمان به زمين نمي‌رسد.

عبدالرضا عزيزي در گفتگو با مهر با اعلام اينکه پس از سخنراني ظريف و عراقچي، عليرضا زاکاني و علي‌اصغر زارعي دو عضو فراکسيون اصولگرايان و علاءالدين بروجردي رئيس کميسيون امنيت ملي هم سخنراني کردند افزود: ظريف از نمايندگان خواست به شايعات توجه نکنند.

وي ادامه داد: ظريف با صراحت اعلام کرد اگر به توافق نرسيم، آسمان به زمين نرسيد. همچنين براي دستيابي به توافق نهايي در چارچوب خط قرمزها و منافع ملي تلاش مي‌کنيم.

تيم مذاکره کننده موظف به پاسخگويي مجلس شد
حسينعلي حاجي‌دليگاني نماينده مردم شاهين‌شهر در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به جلسه غيرعلني امروز مجلس گفت: جمع‌بندي مذاکرات غيرعلني امروز مجلس به اين صورت شد در هر مرحله از مذاکرات هسته‌اي مسئولين تيم مذاکره‌کننده با حضور در جلسه علني مجلس گزارشي دقيق و شفاف از مذاکرات هم به صورت شفاهي و هم به صورت کتبي به مجلس ارائه کنند و نقطه‌نظرات نمايندگان در خصوص مذاکرات را استماع کرده و آن را در مذاکرات لحاظ کنند.

درگيري لفظي کوچک زاده و ظريف
اما در حالي که نشست غيرعلني مجلس با محمد جواد ظريف و سيد عباس عراقچي پس از دو ساعت به پايان رسيد ،نخستين صحنه اي که خبرنگاران در بدو ورود به صحن مشاهده کردند، مشاجره تند و فريادهاي مهدي کوچک زاده نماينده تهران بر سر وزير امور خارجه بود.
کوچک زاده مقابل ظريف و روبروي جايگاه ناطقان ايستاده بود و فرياد مي زد.
ايرنا با اعلام اين خبر نوشت: محمد حسين قرباني نماينده آستانه نيز پيش از شدت گرفتن بيشتر درگيري لفظي، ظريف را که امروز چفيه اي به گردن انداخته بود به بيرون از صحن مجلس هدايت کرد.
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک