چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۹:۱۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۱۳ - اذان مغرب:۱۷:۱۴:۱۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اخبار ویژه | کد خبر: ۴۱۹۸۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۲۴ - ساعت ۸:۵۶

۱۰ سال حبس مهدی هاشمی تأییدشد

معاون اول قوه‌قضاييه با بيان اين که حکم بدوي پرونده مهدي هاشمي توسط دادگاه تجديد نظر تأييد شد، گفت: طبق ماده 134 قانون مجازات اسلامي بالاترين حکم مجازات که 10 سال حبس است، اجرا خواهد شد.
10 سال حبس مهدي هاشمي تأييدشد,

به گزارش اترک نیوز به نقل از  خراسان،حجت‎الاسلام محسني‎ اژه‎اي پنج شنبه گذشته در حاشيه معارفه رئيس کل دادگستري اين استان، ضمن بيان اين خبر اختلاس، ارتشا و مسائل امنيتي را 3 جرم ثابت شده مهدي هاشمي برشمرد و با بيان اين که وي در مجموع به 25 سال حبس محکوم شده، افزود: مهدي هاشمي 3 جرم داشته که طبق ماده 134 قانون مجازات اسلامي هر يک از جرايم، مجازات مستقل مي‎گيرد و در مقام اجرا نيز طبق همين ماده قانوني اشد آن ها اجرا مي‎شود که 10 سال حبس است.

اژه اي در توضيح ماده 134 افزود: بر اساس اين ماده در جرايم موجب تعزير هرگاه جرايم ارتکابي بيش از 3 جرم نباشد دادگاه براي هر يک از آن جرايم حداکثر مجازات مقرر را حکم مي کند و هرگاه جرايم ارتکابي بيش از 3 جرم باشد مجازات هر يک را بيش از حداکثر مجازات مقرر قانوني مشروط به اين که از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعيين مي کند. در هر يک از موارد فوق فقط مجازات اشد قابل اجراست و اگر مجازات اشد به يکي از علل قانوني تقليل يابد يا تبديل يا غيرقابل اجرا شود، مجازات اشد بعدي اجرا مي شود.

وي 12 عنوان اتهامي مهدي هاشمي در کيفرخواست را متذکر شد و گفت: مهدي هاشمي اتهامات ديگري در کيفرخواست داشت‌ که دادگاه بدوي برخي از اتهامات را با هم ادغام کرد. اژه اي تأکيد کرد هاشمي در خصوص عنوان جاسوسي و چند عنوان ديگر هم تبرئه شده است.

محسني‎اژه‎اي همچنين تصريح کرد: درباره اختلاس، طبق قانون اگر توأم با جعل باشد، مجازات بين 7 تا 10 سال است و اگر بدون جعل باشد، بين 5 تا 10 سال خواهد بود. وي به موضوع رشوه هم اشاره کرد و افزود: درباره رشوه نيز طبق قانون اگر کسي از مبلغ مندرج در قانون بالاتر رشوه گرفته باشد از 5 تا 10 سال مجازات مي‎شود، که در اين پرونده همين طور است. بنابراين بر اساس ماده 134 قانون مجازات اسلامي 10 سال در نظر گرفته مي‎شود، مسائل امنيتي نيز بين 2 تا 5 سال است که طبق اين ماده قانوني بايد اکثريت مجازات درنظر گرفته شود.

محسني‎اژه‎اي ضمن اشاره به حکم ماده 134 قانون مجازات اسلامي گفت:  حکم مهدي هاشمي در مقام اجرا يکي از اين ها که بالاتر است اجرا مي‎شود يعني عملا 10 سال اجرا خواهد شد. وي در خصوص پرونده بقايي هم گفت: پرونده ايشان طبق قانون رسيدگي خواهد شد.

گفتني است مهدي هاشمي 2 مهر ماه سال 91 به کشور بازگشت که به علت احضار توسط دادسرا روز بعد از آن به دادسراي اوين رفت. پس از گذشت 107 روز از بازداشت موقت، کيفرخواست 125 صفحه‌اي وي آماده و به دادگاه ارسال شد. پس از اولين جلسه دادگاه به دليل درخواست استمهال وکيل متهم و وجود برخي ايرادات در تحقيقات مقدماتي پرونده به دادسرا بازگشت. همزمان قاضي پرونده اعلام کرد رسيدگي به اين پرونده طولاني خواهد بود. 11 مرداد 93 اولين جلسه رسيدگي به اين پرونده در دادگاه انقلاب و به رياست قاضي مقيسه تشکيل شد. جلسات 28 گانه دادگاه در طول يک سال اخير همواره خبرساز بود، از حضور علي دايي و صادق زيباکلام گرفته تا حميد رسايي. در نهايت  24 اسفند گذشته حکم بدوي مبني بر در مجموع 15 سال حبس صادر و پس از اعتراض محکوم عليه در آخرين روز مهلت قانوني اعتراض به دادگاه تجديد نظر رفت. اين حکم هفته گذشته در مرجع تجديد نظر تأييد شد و بر اساس قانون 10 سال حبس براي مهدي هاشمي به اجرا درخواهد آمد.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک