یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۲:۵۱ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۴۱ - اذان مغرب:۱۷:۰۹:۲۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اخبار ویژه | کد خبر: ۴۳۲۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۱۸ - ساعت ۹:۴۹

پادرمیانی سلطان قابوس برای آغاز مذاکرات هسته‌ای

مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص شروع مذاکرات ایران با ۱+۵ گفت: ما زمانی پای میز مذاکره رفتیم که آقای کری نامه نوشت و از طریق کشور عمان برای ما فرستاد که آمریکا حقوق ما را در چرخه غنی‌سازی به رسمیت شناخته است.
پادرمیانی سلطان قابوس برای آغاز مذاکرات هسته‌ای,

به گزارش اترک نیوز به نقل از تسنیم ، حسین شیخ‌الاسلام مشاور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، خطوط قرمز مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری در مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 را حقوق مسلم ایران برشمرد و اظهار داشت: این خطوط قرمز حق شناخته شده ایران توسط ان‌پی‌تی است؛ در واقع حق ما است که تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ما برداشته شود و یا حق تحقیق و توسعه فناوری نوین هسته‌ای را داشته باشیم.

وی بر همین اساس تأکید کرد: اینکه اجازه ندهیم مراکز نظامی و حساس ما بازرسی شود و دانشمندان خود را زیر تیغ بازجویی ندهیم، جزو حقوق بدیهی و مسلم ایران است علی‌الخصوص اینکه ما در گذشته ضربه خوردیم. چه اطمینانی به آژانسی که نه مستقل و نه عادل است و تحت نفوذ آمریکا، اسرائیل و غربی‌ها قرار دارد، وجود دارد؟ بنابراین چه دلیل دارد از دانشمندان ما بازجویی و از مراکز نظامی و حساس ما بازرسی کنند؟

مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس با اشاره به بهانه‌جویی‌های غرب و ادعای آنها مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای گفت: غربی‌ها ورودی معادن اورانیوم ایران و خروجی آن را در اختیار دارند و می‌توانند محاسبه کنند که در این میان موادی در رفته یا نه، لذا هیچ دلیل ندارد که به آنها دسترسی‌های خاص بدهیم.

** تأکید مجدد رهبری بر خطوط قرمز ناظر به طرف مقابل است

شیخ‌الاسلام تأکید مجدد مقام معظم رهبری نسبت به خطوط قرمز را ناظر به طرف مقابل دانست و تصریح کرد: تیم مذاکره کننده که این خطوط قرمز را می‌دانستند و آقا قبلاً به آنها گفته بودند و نیازی به تکرار مجدد نبود، لذا با توجه به تأییداتی که رهبری از تیم مذاکره کننده کردند، مشخص می‌شود که تمام این تأکیدات متوجه طرف مقابل است که زیاده خواهی می‌کند و رهبر معظم انقلاب خواستند بگویند که ما از حقوق خود گذشت نمی‌کنیم و علناً به مردم می‌گوییم که اینها خطوط قرمز ایران و متوجه امنیت ملی ما است.

وی در خصوص شروع مذاکرات ایران با 1+5 خاطرنشان کرد: غربی‌ها می‌دانستند که ایران نمی‌خواهد بمب اتمی بسازد اما دروغ بزرگی را گفتند: "ایران قصد دارد بمب بسازد و ما می‌خواهیم جلوی ایران را بگیریم". در حالی که ساخت بمب راهبرد ما نبود. غربی‌ها می‌گویند تحریم‌ها بر ایران فشار آورد و بر اثر فشار تحریم‌ها پای میز مذاکره آمد در حالی که این ادعا درست نیست، گرچه تحریم‌ها فشار آورد اما به‌دلیل تحریم‌ها پای میز مذاکره نرفتیم.

** ماجرای نامه کری به ایران و پادرمیانی سلطان قابوس برای آغاز مذاکرات

"ما زمانی پای میز مذاکره رفتیم که آقای کری نامه نوشت و از طریق کشور عمان برای ما فرستاد که آمریکا حقوق ما را در چرخه غنی‌سازی به رسمیت شناخته است. بعد دو ملاقات بین معاونین وزرای خارجه در عمان برگزار شد و بعد سلطان قابوس از طرف آقای اوباما خدمت مقام معظم رهبری آمد و مفاد نامه کری را به آقا عرض کرد. آقا فرمودند: "به آنها بی‌اعتمادم" و سلطان قابوس گفت: "یک بار دیگر اعتماد کنید". براین اساس مذاکرات شروع شد".

دبیرکل کمیته حمایت از انتفاضه فلسطین افزود: براین اساس مذاکرات شروع شد، لذا مذاکرات به‌دلیل فشار تحریم‌ها نبود گرچه آنها تبلیغ می‌کنند و می‌گویند: ایران می‌خواست بمب بسازد و ما اجازه ندادیم و آن‌قدر فشار آوردیم تا ایران پای میز مذاکره آمد.

شیخ‌الاسلام در پایان سخنان خود اضافه کرد: ما به هیچ عنوان اجازه بازرسی از مراکز نظامی و امنیتی خود را به آنها نخواهیم داد. ایران کشوری مستقل و آزاد است و زیر بار زور نمی‌رود و اگر آنها هم خواهان توافق نیستند، ما مشکلی نداریم، چراکه ما توانایی اداره کشور با هر شرایطی را داریم اما آنها دیگر توانایی ندارند ساختار تحریم‌ها را سرپا نگه دارند.

انتهای پیام/*

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک