دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۶/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۳:۴۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۳۵ - اذان مغرب:۱۷:۰۸:۱۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اخبار ویژه | کد خبر: ۴۳۹۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۳۰ - ساعت ۹:۴۱

جزییات دیدار روحانی با معاون مرکل

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه ریشه حل بسیاری از مشکلات به ایجاد اعتماد لازم در عمل به تعهدات باز می گردد، گفت: یکی از راه های مستحکم تر و اجرایی شدن توافق میان ایران و 1+5 روابط اقتصادی و تجاری وسیع تر میان طرفین است.
جزییات دیدار روحانی با معاون مرکل,

به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار وزیر اقتصاد و انرژی و معاون صدر اعظم آلمان با اشاره به اینکه مفاهمه و روابط نزدیک تر میان کشورها می تواند شناخت بهتر و اعتماد طرفین را تأمین کند، تصریح کرد: به ظاهر گفته می شود، بهترین راه برای ایجاد اعتماد، نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است ولی مهم تر از آن مناسبات طرفین بر مبنای احترام متقابل است.

وی ادامه داد: بهترین تضمین زمانی حاصل می شود که کشورها احساس کنند ارتباطات بسیار مهم و تأثیرگذاری در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و علمی دارند و نباید بخاطر مسایل کم اهمیت آن را از دست بدهند.

رییس جمهوری تأکید کرد: ایران به تعهدات خود پایبند خواهد بود به شرط آنکه طرف مقابل نیز به تعهداتش پایبند باشد.

روحانی با تأکید بر اینکه امروز مراقبت از اجرای خوب تعهدات به سود همه خواهد بود، خاطر نشان کرد: بدون تردید اینکه طرفین بخواهند واقعیت های یکدیگر را از راه دور و از طریق واسطه درک کنند نادرست است، بلکه باید با اجرای پروژه های مشترک، کار و رفت و آمد و ضمن ارتباطات گسترده علمی و فرهنگی در مقام عمل شناخت خود را از یکدیگر افزایش دهیم.

رییس جمهوری افزود: خوشبختانه تجار، سرمایه گذاران و بخش های مختلف دانشگاهی و علمی ایران از سالیان دراز با همتایان آلمانی خود در ارتباط بوده اند و همیشه سابقه خوبی از همکاری با آلمانی ها سراغ داریم.

روحانی اظهار داشت: امروز هم معتقدیم توسعه روابط دو کشور در عرصه های اقتصادی و فرهنگی در کنار همکاری های سیاسی می تواند راه را برای مناسبات نزدیک تر باز کند.

وی با اشاره به اجرای بسیاری از طرح ها توسط بخش خصوصی در ایران، گفت: روابط دو ملت امروز ضروری تر از دیروز است، همکاری دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و گردشگری می تواند فضای همکاری را بازسازی کند.

رییس قوه مجریه تصریح کرد: ما از حضور اولین هیأت عالی رتبه آلمانی، بعد از توافق ایران با 1+5 خوشحالیم و آن را برای توسعه همکاری ها مفید می دانیم و امیدواریم دولت آلمان همانطور که در مذاکرات نقش مثبتی داشت در توسعه روابط ایران با اروپا نیز نقش مثبت خود را ایفا کند.

روحانی موقعیت استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در منطقه نظیر نقطه اتصال غرب به شرق، اتصال کشورهای آسیای میانه به آب های آزاد و کریدور اتصال غرب به شرق را یادآور شد و گفت: ارتباط نزدیک ایران و آلمان می تواند میان کل منطقه و اروپا ارتباط نزدیک تری برقرار کند.

وی اضافه کرد: ایران قادر است با توجه به وجود راه آهن و راه های توسعه یافته در صورت سرمایه گذاری به عنوان مرکز تولیدات برای منطقه و کشورهای همجوار ایفای نقش کند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت و تأثیر توسعه روابط ایران و آلمان در مسایل منطقه ای اشاره کرد و گفت: توسعه اقتصادی و ارتقاء فرهنگی، دو پایه نجات منطقه از تروریسم است و نمی توان با صرف همکاری های اطلاعاتی و یا پرواز هواپیماها و رها کردن بمب ها و ائتلاف های نظامی تروریسم را از بین برد.

رییس جمهوری افزود: شاید امروز فعالیت های مقطعی برای پاک کردن منطقه از ویروس تروریسم جواب ندهد اما باید برای آینده با دور اندیشی کارهای مقدماتی انجام داد تا جامعه در مقابل ویروس افراط و خشونت مقاوم تر شود و جوانان با ارتقاء فرهنگی و داشتن شغل مناسب، جذب گروه های تروریستی نشوند.

**جامعه تجاری آلمان خواهان بازگشت و حضور در ایران
زیگمار گابریل وزیر اقتصاد و انرژی و معاون صدر اعظم آلمان نیز در این دیدار با ابراز اینکه در بسیاری از مسایل مطرح شده با رییس جمهوری ایران هم عقیده است، گفت: مطمئنم جامعه تجار و دولت آلمان با همه توان در راهی که شما به ما نشان داده اید، محکم تر گام برخواهند داشت.

معاون صدر اعظم آلمان با تأکید بر اینکه توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی کار دشواری نیست، به وجود وضعیت اقتصادی مشترک میان جامعه ایران و آلمان اشاره کرد و گفت: شهروندان دو کشور در سطح عالی از مهارت هستند و گرایش به فناوری های پیشرفته دارند و امروز شرایط مساعد برای همکاری های اقتصادی میان دو کشور قابل مقایسه با سایر کشورهای منطقه نیست.

وی با بیان اینکه در این سفر تحت تأثیر میهمان نوازی ایرانیان قرار گرفته است، مناسبات خوب دو کشور در سال های اخیر را یادآور شد و گفت: ما از حل و فصل مسأله هسته ای خرسندیم و آن را نقطه شروع جدید مناسبات میان ایران و آلمان و ایران و کل اروپا می دانیم.

گابریل با اشاره به اینکه هیأت تجاری بزرگی از آلمان در این سفر او را همراهی می کند، گفت: جامعه تجاری آلمان خواهان بازگشت و حضور در ایران و همکاری با شرکای ایرانی است؛ فکر می کنم باید از این فرصت و وضعیت نه فقط برای توسعه همکاری های تجاری بلکه برای گسترش تبادلات فرهنگی بیشتر استفاده کنیم. قرار است در آینده نزدیک شورای تجاری اقتصادی و تجاری دو کشور احیاء و اولین نشست آن در بهار 2016 برگزار شود که این موضوع می تواند به دنیا نشان دهد که نباید فرصت ها برای همکاری را از دست داد.

معاون صدر اعظم آلمان گفت: شرکت های آلمانی فقط به دنبال فروش محصولات آلمانی در ایران نیستند، بلکه به دنبال انتفال فناوری و بالا بردن سطح مهارت های نیروی کار در ایران خواهند بود. دولت آلمان نیز از سرمایه گذاری شرکت های آلمانی در ایران حمایت می کند.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک