چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۷/۱۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۳:۴۵:۰۹ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۴۳ - اذان مغرب:۲۰:۲۲:۴۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گوناگون | کد خبر: ۴۴۵۱۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۰۸ - ساعت ۹:۲۲

غارنشین هایی که دیش ماهواره دارند!!+تصاویر

صنعت ساخت‌و‌ساز در افغانستان در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته اما هنوز هم شمار زیادی از مردم در ولایت «بامیان» در وضعیت نامطلوبی زندگی می‌کنند.

 بامیان از ولایت‌های مرکزی افغانستان در ۱۷۵ کیلومتری کابل قرار دارد و از نظر تاریخی و گردشگری جزء مناطق دیدنی جهان به شمار می‎رود.  

 مجسمه‌های بودا با قدمت ۲ هزار ساله و مناطق دیدنی بسیاری مانند «بند امیر» در این ولایت قرار دارند.

غارنشینی در افغانستان

با وجود اینکه در سال‌های اخیر صنعت ساخت‌و‌ساز در افغانستان رشد چشمگیری داشته و بسیاری از شهرهای این کشور به سرعت در حال توسعه هستند اما هنوز هم شمار زیادی از مردم افغانستان در ولایت «بامیان» در وضعیت نامطلوبی زندگی می‌کنند.

غارنشینی در افغانستان

زندگی برای مردم غارنشین بامیان افغانستان ساده نیست اما برای توریست‌ها، این مسئله بهانه خوبی برای رفتن به این منطقه است.

هزاران غار کوچک و بزرگ به اشکال مربع، مستطیل، مدور و شش ضلعی که در دل کوه‎ها وجود دارد، محل زندگی خانواده‎های فقیری شده که از فرط فقر به غارنشینی روی آورده‌اند.

این غار با سقف‎های گنبدی شکل خود که به صورت بسیار ماهرانه‎ای در دل کوه‎ها حفر شده روزگاری محل تعلیم، عبادت و ریاضت پیروان مکتب بودا بوده‌ است.

بسیاری از تزئینات، نقاشی‎ها و گچبری‎های داخل این غارها در طول سالیان دراز تخریب شده و یا مورد غارت قرار گرفته‌اند، اما همان مقدار باقی مانده می‎تواند رازهای بسیاری از خلاقیت، ذوق و هنر پیشینیان را به نمایش بگذارد.

غارنشینی در افغانستان

برخی از این غار‎ها که حدود ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سال قدمت دارند، از طریق راهروها، دهلیزها و راه‌پله‎هایی به یکدیگر وصل شده‌اند که ساکنان آنها می‌توانستند از این‎ طریق با یکدیگر رفت و آمد کنند.

در بعضی از کتب تاریخی تعداد این غار‎ها که به آن «سموج» نیز می‌گویند به ۱۲ هزار باب می‌رسد.

اکثر اهالی این منطقه به زراعت و پروش گاو و گوسفند مشغول هستند اما وضعیت اسفناک در این منطقه تا آنجا پیش رفته که بسیاری از آنها مجبور هستند با حیواناتشان در غار زندگی کنند. برخی دیگر که وضعیت بهتری دارند، غاری جداگانه برای حیواناتشان نیز دارند.

این در حالی است که پایگاه خبری «دویچه وله» چندی پیش تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌داد مردم بامیان در غار و خانه‌های چوبی و گلی روزگار می‌گذرانند، اما ماهواره دارند و از انرژی خورشیدی استفاده می کنند. به عبارتی، مدرنیته و تکنولوژی مدرن، به جای در و دروازه، از سقف وارد بامیان شده است!

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


نظرات شما
مسعود | 1394/05/11
3
0
اون بد بخت ها هم مثل ما حق دارند که یک سرگرمی داشته باشند حد اقل پارازیت سرطان زا که ندارند پس از ما جلو ترن.
نام :
ایمیل
نظر
با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک